Kaonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Skeda:Chaonien.jpg
NASA-Satellitenbild der ionischen Küste bei Korfu; markiert ist die ungefähre Lage Chaonias

Chaonia / Chaonien ( shqip : Kaonia , greqisht : Χαονία ) të përfshira në antikitet të zonës zgjidhje Chaonier në brigjet e detit Jon në Ngushticën e Korfuzit . Sot, Chaonia kryesisht në Shqipëri (rreth qarqet Delvinës dhe Sarandës ).

Pozicioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chaonia përkiste Epir dhe shkonin nga Onchesmos në qytetin e tanishëm të Sarandës në veri të lumit Thyamis ne jug dhe në këtë mënyrë të mbyllur e peizazhit Cestrine me një. Në juglindje, në kufi me Chaonia Molossis , në jug të Thesprotia , në veri-lindje nuk mund të tërheqë vijë në mënyrë të qartë. Vende kryesore ishin Buthroton , Phoenicians pranë Finiq në Delvinë ) dhe ilium .

Origjina e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni u emërua ndoshta pas fisi i Epirit u vendosën atje Chaonier e cila lulëzoi në 6 dhe të pestë Shekullin e pes kishte. Sipas Virgil , Aeneid 3,335, zona u quajt por pas Chaon , vëlla i Helenus dhe kështu, bir i Priam . Si Helenus në Epir ishte bërë mbret, ai emëruar në nder të vëllait të tij një pjesë të vendit të tij Chaonia . Sot zonë është pjesë e Greqisë, një pjesë e Shqipërisë.

Literatur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Coordinate