Katherine Maher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katherine Maher
Maher në vitin 2016
KombësiaAmerikane
ArsimiNew York University
ProfesioniDrejtore ekzekutive, Fondacioni Wikimedia
Faqja në rrjettwitter.com/krmaher

Katherine Maher është drejtore ekzekutive e Fondacionit Wikimedia (WMF), një pozicion që u bë i përhershëm më 23 qershor 2016.[1] Ajo më herët ka punuar për Bankën Botërore, UNICEF-in, dhe në AccessNow.org, ku ajo ishte e drejtore e tyre e avokatisë.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maher u arsimua në Institutin e gjuhës arabe në Universitetin Amerikan në Kajro nga viti 2002 deri në vitin 2003, dhe në Kolegjin e Arteve dhe Shkencës në Universitetin e New York-ut nga viti 2003 nga ku ka marrë diplomë bachelor në vitin 2005.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maher ishte duke vepruar si drejtore ekzekutive e Fondacionit Wikimedia (WMF) nga marsi i viti 2016 deri në caktimin e përhershëm në qershor. Ajo më herët ka punuar në Bankën Botërore, UNICEF, dhe në AccessNow.org,[3] ku ajo ishte e drejtore e tyre e avokatisë.[4][5][6]

Në Bankën Botërore, Maher ishte një këshilltare në teknologji për "zhvillimin ndërkombëtar" de demokratizimin, duke punuar në TIK për llogaridhënien dhe qeverisjen, duke u fokusuar në rolin e telefonave celularë dhe teknologjive të tjera në lehtësimin e shoqërisë civile dhe reformën institucionale, sidomos në Lindjen e Mesme dhe Afrikë.[7][8] Ajo është bashkë-autore e një kapitulli në "Making Government Mobile" të publikimit të Bankës Botërore në lidhje me "Information and Communications for Development: Maximizing Mobile" (2012).[9]

Maher iu bashkua Fondacionit të Wikimedias (WMF) si zyrtarja më e lartë e komunikimit në prill 2014,[5][10][11] dhe u bë drejtore e përkohshëm ekzekutive pothuajse dy vjet më vonë, në mars 2016,[4] pas dorëheqjes së Lila Tretikov.[12] Emërimi i saj si drejtore ekzekutive u njoftua nga Jimmy Wales më 24 qershor 2016 në Wikimania 2016, në fuqi nga 23 qershori 2016.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Foundation Board appoints Katherine Maher as Executive Director". Wikimedia Foundation. Marrë më 24 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "NYU Class Notes" (PDF). NYU Alumni Magazine: 59. pranverë 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The New Westphalian Web". 25 shkurt 2013. Marrë më 11 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Lorente, Patricio (16 mars 2016). "Wikimedia Foundation Board of Trustees welcomes Katherine Maher as interim Executive Director". Wikimedia Foundation. Marrë më 17 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Katherine Maher joins the Wikimedia Foundation as Chief Communications Officer". Wikimedia Foundation. 15 prill 2014. Marrë më 11 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "No, the U.S. Isn't 'Giving Up Control' of the Internet". Politico. 19 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2020. Marrë më 19 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Wamda (9 tetor 2012). "Resisting Internet Censorship: Katherine Maher of Access at SHARE Beirut" (video). Marrë më 2016-04-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "People – Katherine Maher". Youth for Technology Foundation. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2016. Marrë më 11 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Siddhartha Raja; Samia Melhem; Matthew Cruse; Joshua Goldstein; Katherine Maher; Michael Minges; Priya Surya (2012). "Making Government Mobile". Information and Communications for Development: Maximizing Mobile (PDF). Washington D.C.: World Bank. fq. 87–102. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 prill 2016. Marrë më 2 korrik 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Fitzsimmons, Michelle (16 janar 2016). "Wikipedia is still disrupting after 15 years". Tech Radar. Marrë më 11 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Bradley, Diana (15 maj 2014). "Katherine Maher joins the Wikimedia Foundation as Chief Communications Officer". PRWeek. Marrë më 11 mars 2016. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Thank you for our time together". Lila Tretikov. 25 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Katherine Maher – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Projekte të Wikimedia Foundation
Wikibooks • Wikimedia Commons • Wiktionary • Wikinews • Wikipedia • Wikiquote • Wikisource • Wikispecies • Meta-Wiki