Jump to content

Keitlin Jenner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Caitlyn Jenner
Jenner in 2017
U lind në
William Bruce Jenner

Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
ShkollimiGraceland University (BS)
Profesioni
 • Media personality
 • athlete
Vite aktiviteti1970 – present
Televizioni
Partia politikeRepublican
Bashkëshorti/ja
 • Chrystie Crownover
  (m. 1972; div. 1981)
 • (m. 1981; div. 1986)
 • (m. 1991; div. 2015)
Fëmijë
6, including Burt, Brandon, Brody, Kendall, and Kylie
Stampa:Infobox sportsperson
Faqja në rrjetCampaign website

Caitlyn Marie Jenner (i lindur William Bruce Jenner ; 28 tetor 1949) është një personalitet i medias amerikane dhe dhjetë atletare në pension, fituese e medaljes së artë olimpike .

Jenner luajti futboll ne kolegj për Graceland Yellowjackets. Jenner pati një karrierë gjashtëvjeçare në dhjetëatlon, duke kulmuar me fitimin e garës së dhjetë atleteve për meshkuj në Lojërat Olimpike Verore të 1976 në Montreal. Duke pasur parasysh titullin jozyrtar të "atletit më të madh në botë", Jenner krijoi një karrierë në televizion, film, shkrim, gara automobilistike, biznes dhe si modele e kopertinës së Playgirl . [1]

Jenner ka gjashtë fëmijë me tre gra të njëpasnjëshme - Chrystie Crownover, Linda Thompson dhe Kris Jenner - dhe nga viti 2007 deri në 2021 u shfaq në serialin televiziv realitet Keeping Up with the Kardashians me Kris, vajzat e tyre Kendall dhe Kylie Jenner, si dhe vajzat e tjera. Fëmijët nga martesa e saj e mëparshme, Kourtney, Kim, Khloé dhe Rob Kardashian .

Jenner doli publikisht si një grua trans në prill 2015, duke shpallur emrin e saj të ri në korrik të atij viti. Nga viti 2015 deri në 2016, ajo luajti në serialin televiziv realitet I Am Cait, i cili u fokusua në tranzicionin e saj gjinor . Ajo është cilësuar si femra trans më e famshme në botë. Jenner është një aktiviste e të drejtave transgjinore, [2] [3] [4] edhe pse pikëpamjet e saj për çështjet transgjinore janë kritikuar nga shumë aktivistë të tjerë trans.[5] [6]

 1. ^ Ravi Somaiya (1 qershor 2015). "Caitlyn Jenner, Formerly Bruce, Introduces Herself in Vanity Fair". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2016. Marrë më 6 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Jacobs, Julia (25 tetor 2018). "Caitlyn Jenner, a Longtime Republican, Revokes Support for Trump Over Transgender Rights". The New York Times. Marrë më 30 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Blood, Michael; Ronayne, Kathleen (10 prill 2021). "Caitlyn Jenner considers run for California governor". The Associated Press. Marrë më 3 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Chu, Hau (24 prill 2021). "Caitlyn Jenner announces plans to run for governor of California". The Washington Post. Marrë më 3 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Crary, David (24 prill 2021). "LGBTQ activists not excited by Caitlyn Jenner's campaign for governor". The Associated Press. Marrë më 3 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Burns, Katelyn (30 prill 2021). "Trans people are dreading Caitlyn Jenner's run for governor". Vox (në anglisht). Marrë më 3 maj 2021.