Kiara Advani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kiara Advani
Advani më 2018
U lind në
Alia Advani[1]

31 korrik 1991 (31 vjet)[2][3]
Bombay, Maharashtra, India (sot Mumbai)
ShkollimiJai Hind College
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2014–present
Të afërmAshok Kumar (step-great-grandfather)
Saeed Jaffrey (great-uncle)
Sakina Jaffrey (teze)

Alia Advani (lindi më 31 korrik 1991), e njohur profesionalisht si Kiara Advani, është një aktore indiane që punon në filma në gjuhën Hindi dhe Telugu. Pasi bëri debutimin e saj në aktrim në filmin komedi Fugly (2014), ajo luajti si gruaja e MS Dhoni në filmin biografik sportiv M.S. Dhoni: The Untold Story (2016). SAjo fitoi lëvdata për rolin e një gruaje të pakënaqur seksualisht në filmin antologjik të Netflix Lust Stories (2018) dhe luajti rolin e zonjës kryesore në thrillerin politik Bharat Ane Nenu (2018).

Advani mori vëmendje më të madhe për luajtjen në dramën romantike Kabir Singh dhe komedinë Good Newwz, dy nga filmat Hindi me fitimet më të larta të vitit 2019. Ajo fitoi Çmimin IIFA për Aktoren më të Mirë Dytësore për këtë të fundit. Ky sukses vazhdoi me rolet e saj në filmin Shershaah, për të cilin ajo u nominua për Çmimin Filmfare për Aktoren më të Mirë, dhe filmat e vitit 2022 Bhool Bhulaiyaa 2 dhe Jugjugg Jeeyo.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Advani lindi nga Jagdeep Advani, një biznesmen hindu sindhi dhe Genevieve Jaffrey, një mësuese, babai i së cilës ishte mysliman nga Lucknow dhe nëna e së cilës ishte një krishtere me prejardhje skoceze, irlandeze, portugeze dhe spanjolle.[4][5][6] Ajo është e lidhur me disa të famshëm përmes familjes së saj nënë. Aktorët Ashok Kumar dhe Saeed Jaffrey janë respektivisht njerk-stërgjyshi dhe stër-xhaxhai i saj.[7]

Advani ndoqi Cathedral and John Connon School, dhe më vonë ndoqi Jai Hind College ku u diplomua me një diplomë Bachelor të Arteve në komunikimin masiv.[8]

E lindur si Alia Advani, ajo ndryshoi emrin e saj të parë në Kiara përpara publikimit të filmit të saj të parë, Fugly, në vitin 2014. Zgjedhja e emrit të saj u frymëzua nga personazhi i Priyanka Chopra, Kiara në filmin Anjaana Anjaani (2010). Ajo ka deklaruar se ishte sugjerimi i Salman Khan për të ndryshuar emrin e saj, pasi Alia Bhatt ishte tashmë një aktore e njohur.[9][10]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e hershme (2014–2019)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Advani duke promovuar M.S. Dhoni:The Untold Story më 2016

Advani filloi karrierën e saj të aktrimit me filmin Fugly (2014).[11] Taran Adarsh nga Bollywood Hungama shkroi, "Kiara Advani të kap plotësisht të pavetëdijshëm" dhe ka "kombinimin e pamjes dhe talentit".[12] Mehul S Thakkar i Deccan Chronicle e gjeti atë "shumë të habitshme" dhe tha se ajo "tregon shumë premtime".[13] Fugly performoj dobët në box office.[14][15] Dy vjet më vonë, Advani u shfaq në dramën sportive M.S. Dhoni: The Untold Story (2016), një film biografie e një kriketit MS Dhoni i cili shërbeu si ish-kapiten i ekipit indian të kriketit.[16] Ajo kishte një rol dytësor përballë Sushant Singh Rajput (i cili shkruante Dhoni), si personazhi i jetës reale të gruas së tij, menaxherit të hotelit Sakshi Rawat. M. S. Dhoni: The Untold Story ishte një sukses i madh tregtar me të ardhura globale prej mbi ₹216 crore (US$27 million).[17][18]

Advani më pas luajti në filmin thriller aksion të Abbas–Mustan Machine (2017).[19] Ai dështoi në arkë.[20] Ajo më pas bashkëpunoi me regjisorin Karan Johar, për filmat e tyre të parë nga shumë, në filmin antologjik të Netflix Lust Stories (2018), ku luajti përballë Vicky Kaushal si gruaja e tij e pakënaqur seksualisht.[21][22] Duke shkruar për NDTV, Raja Sen e gjeti atë të ishte "pozitivisht e bukur" në të.[23] Ajo gjithashtu u shfaq me Shahid Kapoor në videoklipin "Urvashi", kënduar nga Yo Yo Honey Singh.[24][25]

Advani u zgjerua në kinemanë Telugu në vitin 2018, duke u shfaqur me Mahesh Babu në filmin aksion Bharat Ane Nenu nga Koratala Siva, rreth një studenti që papritur bëhet kryeministër i Andhra Pradesh.[26][27] Janani K nga India Today mendoi se ajo "shkëlqen në rolin e saj të shkurtër", por shtoi se personazhi i saj ishte "më shumë një simpatik që nuk i shton asnjë qëllim historisë".[28] Filmi fitoi ₹225 crore (US$28 milion) në mbarë botën, duke e bërë atë një nga fitimet më të mëdha të kinemasë Telugu.[29][30] Ajo, megjithatë, nuk arriti ta përsëriste këtë sukses me filmin e saj të dytë telugu, Vinaya Vidheya Rama, ku luajti së bashku me Ram Charan.[31][32] Në një përmbledhje të ashpër për The Hindu, Sangeetha Devi Dundoo shkroi, "Nuk është faji i Kiara Advani që ajo duket e humbur në përleshje".[33] Në të njëjtin vit, ajo pati një paraqitje të ftuar në filmin e periudhës të Abhishek Varman Kalank, prodhuar nga Johar.[34]

Ngritja e njohur (2019–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Advani në një ngjarje për Shershaah më 2021

Advani mori vëmendje më të gjerë më vonë në 2019 për dramën romantike të Sandeep Reddy Vanga Kabir Singh.[35] Filmi pati një fitim mbarëbotëror prej mbi ₹378 crore (US$47 milion) duke u bërë filmi i saj me fitimet më të larta, por kritikët e kundërshtuan atë për shkak të përshkrimit të tij të mizogjinisë dhe mashkulloritetit toksik[36] Rajeev Masand u ankua se karakteri i saj pasiv "i ofron aktores pak për të punuar".[37] Më pas ajo luajti në komedinë Good Newwz së bashku me Akshay Kumar, Kareena Kapoor Khan dhe Diljit Dosanjh.[38][39] Namrata Joshi that, "Dosanjh dhe Advani kanë të bëjnë me përforcimin e stereotipit të zhurmshëm dhe të bukur Punjabi, por ata e luajnë atë me një brohoritje infektive."[40] Kabir Singh dhe Good Newwz fituan mbi ₹200 crores secila brenda vendit, duke u renditur ndër filmat me fitimet më të larta të vitit.[41] Ajo fitoi Çmimin IIFA për Aktoren më të Mirë Dytësore për performancën e saj në Good Newwz.[42]

Në vitin 2020, Advani luajti në produksionin e Johar Guilty, një film i Netflix për sulmin seksual.[43] Ektaa Malik nga The Indian Express besonte se ajo ishte "reduktuar në tipat 'artistik-krijues të torturuar".[44] Ajo më pas luajti gruan e personazhit të Akshay Kumar në komedinë horror të Raghava Lawrence Laxmii, në të cilën personazhi i Kumar pushtohet nga një fantazmë transgjinore.[45] Laxmii u publikua në mënyrë dixhitale në Disney+ Hotstar për shkak të pandemisë COVID-19 dhe u prit me komente negative.[46][47] Megjithatë, ai arriti një shikueshmëri të fortë në platformë.[48][49] Në publikimin e saj përfundimtar të vitit 2020, Advani luajti në komedinë romantike të jashtëzakonshme Indoo Ki Jawani (2020).[50]

Advani u shfaq më pas në filmin e luftës Shershaah (2021), bazuar në jetën e oficerit të ushtrisë Vikram Batra (luajtur nga Sidharth Malhotra), në të cilin ajo luajti të dashurën e Batra. Filmi u publikua në mënyrë dixhitale në Amazon Prime Video, në të cilin u bë filmi indian më i transmetuar.[51][52] Anna M. M. Vetticad nga Firstpost tha se Advani "shkëlqen" në rolin e saj të shkurtër.[53] Ajo mori një nominim për Çmimin Filmfare për Aktoren më të Mirë.[54]

Vitin e ardhshëm, ajo u shfaq me Kartik Aaryan dhe Tabu në filmin komedi horror Bhool Bhulaiyaa 2. Shalini Langer i The Indian Express shkroi se ajo "ka pak për të bërë përveç se të shfaqet herë pas here".[55] TFilmi u shfaq si një nga më të suksesshmit e tij komercial, me fitime në mbarë botën prej mbi ₹2.6 miliardë (US$33 milionë).[56][57] Advani luajti në filmin komedi-dramë Jugjugg Jeeyo, ku ajo dhe Varun Dhawan luajtën një çift të palumtur të martuar. Duke shkruar për Hindustan Times, Monika Rawal Kukrejalavdëroi "performancën e saj të përmbajtur" në të.[58] Ajo fitoi ₹1.35 miliardë (US$17 milionë) në mbarë botën.[59]

Advani do të luajë tjetër në thrillerin komik Govinda Naam Mera së bashku me Vicky Kaushal dhe Bhumi Pednekar,[60] dhe në një film telugu pa titull me regji nga S. Shankar, së bashku me Ram Charan.[61] Advani gjithashtu do të ribashkohet me Kartik Aaryan në dramën romantike Satyaprem Ki Katha.[62]

Në media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2019, Advani mori pjesë në fushatën si ambasador i markës për çantat Giordano.[63] Në vitin 2020, Advani bashkëpunoi me Myntra.[64] Në vitin 2022, ajo mori pjesë me Mango në Indi në një fushatë me mbështetjen e koleksionit Pranverë-Verë-22 të markës.[65]

Advani u rendit e 30-ta në listën e GQ India të 30 indianëve të rinj më me ndikim.[66] Ajo është paraqitur shpesh në listën e "Gruaja më e dëshirueshme" në The Times of India; ajo u rendit e gjashta në vitin 2019[67] dhe e katërta në vitin 2020.[68]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Films[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë publikuar ende
 • Të gjithë filmat janë në hindisht, përveç nëse shënohet ndryshe.
Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2014 Fugly Devi [15]
2016 M.S. Dhoni: The Untold Story Sakshi Rawat [69]
2017 Machine Sarah Thapar [20]
2018 Bharat Ane Nenu Vasumathi Film telugu [27]
Lust Stories Megha Upadhyay [70]
2019 Vinaya Vidheya Rama Seetha Film telugu [31]
Kalank Lajjo Paraqitje speciale [71]
Kabir Singh Preeti Sikka [72]
Good Newwz Monika Batra [73]
2020 Guilty Nanki Dutta [74]
Laxmii Rashmi Rajput [75]
Indoo Ki Jawani Indoo Gupta [76]
2021 Shershaah Dimple Cheema [77]
2022 Bhool Bhulaiyaa 2 Reet Thakur [78][79]
Jugjugg Jeeyo Nainaa Sharma [80]
Govinda Naam Mera Films that have not yet been released Suku Completed [81]
2023 RC15Film has yet to be released Do të njoftohet Film telugu; duke u xhiruar [82]
Satyaprem Ki Katha Films that have not yet been released Katha Duke u xhiruar [83]

Web series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2018 Masaba Masaba Herself Paraqitje cameo [84]

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Këngëtari(ët) Ref.
2018 "Urvashi" Yo Yo Honey Singh [25]
2020 "Kudi Nu Nachne De" Vishal Dadlani, Sachin–Jigar [85]
"Muskurayega India" Vishal Mishra [86]

Accolades[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2015 Screen Awards Best Female Debut Fugly Kandidat/e [87]
BIG Star Entertainment Awards Most Entertaining Debut Actress Kandidat/e [88]
2019 Zee Cine Awards – Telugu Best Find of the Year – Female Bharat Ane Nenu Fitues/e [89]
South Indian International Movie Awards Best Female Debut – Telugu Kandidat/e [90]
Asiavision Awards Emerging Star of the Year No Fitues/e [91]
2020 Zee Cine Awards Best Actor – Female Kabir Singh Kandidat/e [92]
International Indian Film Academy Awards Best Supporting Actress Good Newwz Fitues/e [93]
Filmfare OTT Awards Best Actress in a Web Original Film Guilty Kandidat/e [94]
2022 International Indian Film Academy Awards Aktorja më e Mirë Shershaah Kandidat/e [95]
Filmfare Awards Aktorja më e Mirë Kandidat/e [54]
Nickelodeon Kids' Choice Awards Favourite Movie Actor (Female) Fitues/e [96]
Hello! Hall of Fame Award Best Actress-Critics Choice Fitues/e [97]
Lokmat Stylish Awards Maharashtrian of the Year No Fitues/e [98]
Pinkvilla Style Icons Awards Super Stylish Actor (Female) No Fitues/e [99]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Salman Khan renamed Fugly actress as Kiara Advani". India Today (në anglisht). 3 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 7 gusht 2018.
 2. ^ "Kiara Advani's post for her 25th birthday in 2016". Instagram (në anglisht). 31 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2022. Marrë më 4 gusht 2022.
 3. ^ "Kiara Advani's post for her 24th birthday in 2015". Instagram (në anglisht). 31 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2022. Marrë më 4 gusht 2022.
 4. ^ "Kiara Advani's Unknown Facts Photos". The Times of India (në anglisht). 27 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2019. Marrë më 16 qershor 2019.
 5. ^ Agrawal, Stuti (26 maj 2014). "Having a film background can only get you to meet the right people: Kiara Advani". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 1 qershor 2014.
 6. ^ "Gene Junction: Kiara Alia Advani". Verve Magazine (në anglisht). 2 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 2 shkurt 2016.
 7. ^ Gupta, Priya (5 maj 2014). "My father saw '3 Idiots' and decided to let me do what I wanted to: Kiara Advani". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 11 maj 2014.
 8. ^ "Educational Qualifications of Kiara Advani: Here's How Much She Has" (në anglisht). 9 gusht 2022.
 9. ^ "Kiara Advani says Alia Bhatt is the reason Salman Khan advised her to change her name". Hindustan Times (në anglisht). 9 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2021. Marrë më 30 shtator 2021.
 10. ^ Deshmukh, Ashwini (23 korrik 2019). "Kiara Advani on rejection, love and upcoming films". Filmfare (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2019. Marrë më 27 korrik 2019.
 11. ^ Soumitra, Das (4 qershor 2014). "I have worked very hard for Fugly: Kiara Advani". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 12. ^ Taran Adarsh (13 qershor 2014). "Movie Review: 'Fugly' (2014)" (në anglisht). Bollywood Hungama. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014.
 13. ^ Mehul S Thakkar (13 qershor 2014). "Movie Review 'Fugly': Raises disturbing and thought provoking questions". Deccan Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 15 qershor 2014.
 14. ^ "Box Office: Fugly gets a poor opening". Rediff (në anglisht). 16 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 15. ^ a b "Kiara Advani says she felt very low after failure of debut film Fugly: 'Didn't want to go out, meet people'". Hindustan Times (në anglisht). 9 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 16. ^ PTI (28 shtator 2016). "Kiara Advani did screen test for role of MS Dhoni's girlfriend, wife". The Indian Express (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 17. ^ "Movie Review: MS Dhoni: The Untold Story". Filmfare (në anglisht). 15 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2020. Marrë më 15 prill 2020.
 18. ^ "2016: Top 10 Highest Grossing Bollywood Movies". The New Indian Express (në anglisht). 27 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 19. ^ "Machine trailer: 5 reasons why we did not like Kiara Advani-Mustafa promo. Watch video". The Indian Express (në anglisht). 23 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 20. ^ a b "This is why Kiara Advani feels actors have to be 'thick-skinned'". telanganatoday.com (në anglisht). 11 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2021. Marrë më 13 mars 2022.
 21. ^ Bhadani, Priyanka (14 qershor 2018). "'Lust Stories': Laying bare Indian sexuality, one story at a time". The Week (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 22. ^ "Kiara Advani reveals she googled how people use vibrators before she shot the scene in Lust Stories". India Today (në anglisht). 16 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2019. Marrë më 2 janar 2020.
 23. ^ "Lust Stories Movie Review: 4 Directors Explore The Idea Of Lust, Without Caution" (në anglisht). NDTV. 29 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2018. Marrë më 15 prill 2020.
 24. ^ "Urvashi: Yo Yo Honey Singh's song is high on Shahid Kapoor, Kiara Advani and product placements". Hindustan Times (në anglisht). 28 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 25. ^ a b "Watch: The teaser of Yo Yo Honey Singh's music video 'Urvashi' starring Shahid Kapoor and Kiara Advani out". The Times of India (në anglisht). 26 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2018. Marrë më 26 shtator 2018.
 26. ^ Pudipeddi, Haricharan (28 prill 2018). "I'm not in 'Bharat Ane Nenu' just to romance Mahesh Babu: Kiara Advani to TNM". thenewsminute.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 27. ^ a b "Kiara Advani on Bharat Ane Nenu: It made me more confident as an actor". The Indian Express (në anglisht). 18 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 28. ^ "Bharat Ane Nenu Review: Politician Mahesh Babu is the leader we need today". India Today (në anglisht). 20 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2020. Marrë më 15 prill 2020.
 29. ^ "Kiara Advani stars work on 'Bharat Ane Nenu'". Deccan Chronicle (në anglisht). 28 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 30. ^ "How Veere Di Wedding and Lust Stories spearhead the sexual revolution of Bollywood's women" (në anglisht). 19 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2018. Marrë më 19 qershor 2018.
 31. ^ a b "Kiara Advani on Vinaya Vidheya Rama: My character will bring a comic relief". The Indian Express (në anglisht). 4 janar 2019. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 32. ^ "Ram Charan-Boyapati Srinu's upcoming film is slated for a Pongal release". The Times of India (në anglisht). 16 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 7 gusht 2018.
 33. ^ "Vinaya Vidheya Rama review: Not a single redeeming factor". The Hindu (në anglisht). 11 janar 2019. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2019. Marrë më 15 prill 2020.
 34. ^ Bhowal, Tiasa (11 dhjetor 2018). "Kiara Advani On Her Special Appearance in Kalank: 'I Am Very Excited Since It's A Huge Film'". NDTV.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 35. ^ Maru, Vibha (26 qershor 2019). "Kabir Singh is a blockbuster. But still a terrible remake of Arjun Reddy". India Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 36. ^ Dey, Simantini (25 qershor 2019). "The Worst Thing About Kabir Singh is Kiara Advani's Preeti Sikka". News18 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 37. ^ Masand, Rajeev (23 qershor 2019). "Kabir Singh Movie Review: Arjun Reddy Remake is Unapologetic Celebration of Toxic Masculinity". News18 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2022. Marrë më 1 qershor 2022.
 38. ^ "Here's so!e 'Good News' for Akshay Kumar and Kareena Kapoor Khan fans". Mumbai Mirror (në anglisht). 2 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2018. Marrë më 2 gusht 2018.
 39. ^ "Film review: 'Good Newwz' pairs 'spam' and cheese with humour". Mint (në anglisht). 27 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2019. Marrë më 27 dhjetor 2019.
 40. ^ Joshi, Namrata (27 dhjetor 2019). "'Good Newwz' movie review: Serving merriment with manipulation". The Hindu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2022. Marrë më 3 qershor 2022.
 41. ^ "Bollywood Top Grossers Worldwide: 2019" (në anglisht). Bollywood Hungama. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2019. Marrë më 18 janar 2019.
 42. ^ "IIFA Awards 2020 - Popular Award Winners". IIFA Awards (në anglisht). 25 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2021. Marrë më 28 nëntor 2021.
 43. ^ "Guilty Movie Review: Karan Johar and Netflix atone for a past sins". Hindustan Times (në anglisht). 7 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2020. Marrë më 16 maj 2020.
 44. ^ "Guilty movie review: A lost opportunity". The Indian Express (në anglisht). 7 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2020. Marrë më 15 prill 2020.
 45. ^ "'Laaxmi Bomb' : Kiara Advani commences work on next with Akshay Kumar – Remakes to look forward to in the coming months". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2019. Marrë më 2 janar 2020.
 46. ^ "'Laxmmi Bomb': Akshay Kumar's 'Kanchana' remake gets a 2020 release date". Scroll.in (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2019. Marrë më 2 janar 2020.
 47. ^ "Kiara Advani starrer Indoo Ki Jawani to release in theatres on this date". Bollywood Hungama (në anglisht). 20 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2020. Marrë më 24 nëntor 2020.
 48. ^ "Laxmii Beats Dil Bechara to Become Biggest Movie Opening Ever for Disney+Hotstar". News18 (në anglisht). 10 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 16 janar 2021.
 49. ^ "Akshay Kumar and Kiara Advani starrer Laxmii becomes the biggest movie to open on Disney+ Hotstar VIP ever" (në anglisht). 10 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 16 janar 2021.
 50. ^ "Kiara Advani welcomes Aditya Seal on board Indoo Ki Jawani: Excited to have you in this crazy journey". India Today (në anglisht). 23 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2019. Marrë më 8 mars 2021.
 51. ^ "Streaming in August 2021: Dial 100, Bhuj The Pride of India, Shershaah, and others". The Indian Express (në anglisht). 3 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2021. Marrë më 12 gusht 2021.
 52. ^ Jha, Lata (31 gusht 2021). "'Shershaah' is most-watched film on Amazon Prime Video in India". Mint (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2022. Marrë më 6 prill 2022.
 53. ^ "Shershaah movie review: Captain Vikram Batra biopic is gripping as an Army procedural, dips outside conflict zones". Firstpost (në anglisht). 12 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2022. Marrë më 20 maj 2022.
 54. ^ a b "Nominations for the 67th Wolf777news Filmfare Awards 2022". filmfare.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2022. Marrë më 19 gusht 2022.
 55. ^ "Bhool Bhulaiyya 2 movie review: Tabu towers over everyone in this Kartik Aaryan-Kiara Advani retread". The Indian Express (në anglisht). 20 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2022. Marrë më 20 maj 2022.
 56. ^ "Bhool Bhulaiyaa 2 Box Office Estimate Day 10: Collects Rs. 13 crores on second Sunday; clocks Rs. 30 cr. in 2nd weekend". Bollywood Hungama (në anglisht). 29 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2022. Marrë më 31 maj 2022.
 57. ^ "Bhool Bhulaiyaa 2 Box Office". Bollywood Hungama (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2022. Marrë më 25 qershor 2022.
 58. ^ "JugJugg Jeeyo review: Entertaining and emotional tale featuring good-looking people". Hindustan Times (në anglisht). 24 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2022. Marrë më 24 qershor 2022.
 59. ^ "Jug Jugg Jeeyo Box Office" (në anglisht). Bollywood Hungama. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2022. Marrë më 18 korrik 2022.
 60. ^ "Shashank Khaitan's Mr Lele back on track! Kiara Advani and Vicky Kaushal to start shooting this year". Bollywood Hungama (në anglisht). 25 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2021. Marrë më 18 prill 2021.
 61. ^ "Kiara Advani teams up with Ram Charan in Shankar's upcoming trilingual film". Hindustan Times (në anglisht). 31 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2021. Marrë më 12 gusht 2021.
 62. ^ "Kartik Aaryan-Kiara Advani starrer Satyanarayan Ki Katha is now Satyaprem Ki Katha. See first look". The Indian Express (në anglisht). 1 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022.
 63. ^ "Kiara Advani is the new face of a lifestyle brand, Giordano" (në anglisht). Bollywood Hungama. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2019. Marrë më 26 shtator 2019.
 64. ^ "Myntra announces Kiara Advani as new brand ambassador". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 31 gusht 2020.
 65. ^ "Kiara Advani is brand ambassador for Mango in India" (në anglisht). campaignindia.in. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2022. Marrë më 22 gusht 2022.
 66. ^ Kappal, Arun JanardhanArman KhanSaumyaa VohraNidhi GuptaParth CharanJamie AlterBhanuj. "Meet GQ's 30 Most Influential Young Indians of 2022". GQ India (në Indian English). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2022. Marrë më 29 gusht 2022.
 67. ^ "Disha Patani tops The Times 50 Most Desirable Women 2019 list" (në anglisht). ANI. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2020. Marrë më 29 gusht 2020.
 68. ^ "The Times Most Desirable Woman of 2020: Rhea Chakraborty - Living through a trial by fire, gracefully". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2021. Marrë më 28 shkurt 2022.
 69. ^ "Kiara Advani did screen test for role of MS Dhoni's girlfriend, wife". The Indian Express (në anglisht). 31 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 13 mars 2022.
 70. ^ "Kiara Advani: 'Lust Stories' Was A Choice I Made Because I Wanted To Work With Karan Johar". Outlook India (në anglisht). 30 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2022. Marrë më 17 korrik 2022.
 71. ^ "Varun Dhawan gushes about Kiara Advani in Kalank: Asked her just once to be part of First Class". India Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 72. ^ "Kiara Advani feels it's unfair that people reduced Kabir Singh to 'one slap', says she anticipated the backlash". Hindustan Times (në anglisht). 23 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 73. ^ "Kiara Advani: Feel lucky to be a part of Good Newwz". The Indian Express (në anglisht). 9 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 74. ^ "Kiara Advani: From Kabir Singh to Guilty, a look at her most remarkable films!". Zee News (në anglisht). 30 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 75. ^ "'Laxmii' actor Kiara Advani says 'life's come a full circle' on romancing Akshay Kumar who launched her in Bollywood". DNA India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 76. ^ "Kiara Advani's pizzazz cannot save a script that has the subtlety of a scream - Firstpost". Firstpost (në anglisht). 3 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2022. Marrë më 13 mars 2022.
 77. ^ Chaubey, Pranita (2 maj 2019). "Kiara Advani Joins The Cast Of The Vikram Batra Biopic, Now Called Shershaah" (në anglisht). NDTV. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2022. Marrë më 19 maj 2022.
 78. ^ "'Bhool Bhulaiyaa 2': Kartik Aaryan and Kiara Advani kick-start shooting for the much-awaited sequel". The Times of India (në anglisht). 9 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2019. Marrë më 9 tetor 2019.
 79. ^ "Bhushan Kumar and Murad Khetani's Kartik Aaryan starrer Bhool Bhulaiyaa 2 to theatrically release on 25 March 2022". Bollywood Hungama (në anglisht). 26 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2021. Marrë më 26 shtator 2021.
 80. ^ Maru, Vibha (16 nëntor 2020). "Neetu Kapoor feels Rishi Kapoor's love and presence as she starts Jug Jugg Jeeyo shooting". India Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2020. Marrë më 16 nëntor 2020.
 81. ^ "Karan Johar announces Govinda Naam Mera starring Vicky Kaushal, Bhumi Pednekar and Kiara Advani". Bollywood Hungama (në anglisht). 12 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2021. Marrë më 12 nëntor 2021.
 82. ^ "First schedule of Shankar & Ram Charan's RC15 wrapped up". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2021. Marrë më 11 dhjetor 2021.
 83. ^ "Kartik Aaryan and Kiara Advani kick-start the shoot for Satyaprem Ki Katha: 'Love story begins today'". Bollywood Hungama (në anglisht). 2 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2022. Marrë më 12 nëntor 2021.
 84. ^ Jain, Arushi (14 gusht 2020). "Masaba Masaba trailer: Neena Gupta and Masaba Gupta promise a whole lot of fun". The Indian Express (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2022. Marrë më 15 gusht 2020.
 85. ^ "Angrezi Medium Song Kudi Nu Nachne De: Alia Bhatt, Katrina Kaif And Anushka Sharma Will Set Your Mood For The Week" (në anglisht). NDTV. 4 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 86. ^ "Inspirational Hindi Song 'Muskurayega India' | Hindi Video Songs". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2021. Marrë më 11 gusht 2021.
 87. ^ "21st Annual Life OK Screen Awards nominations". The Indian Express (në anglisht). 8 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2015. Marrë më 8 janar 2015.
 88. ^ "Big Star Entertainment Awards Nominations List 2014" (në anglisht). Reliance Broadcast Network. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2015. Marrë më 30 dhjetor 2014.
 89. ^ IANS (7 janar 2019). "Netflix's Lust Stories actor Kiara Advani wins Best Find of Year Award for her Telugu film". India Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2020. Marrë më 6 mars 2021.
 90. ^ "SIIMA 2019 nominations list out: Who among Kiara Advani, Srinidhi Shetty and Nidhhi Agerwal will claim best debut award?". Daily News and Analysis (në anglisht). 30 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2019. Marrë më 21 maj 2020.
 91. ^ "[PICS] Ranveer Singh, Ayushmann Khurrana and Kiara Advani win at the Asiavision Movie Awards 2018 in Dubai". Times Now (në anglisht). 17 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2019. Marrë më 6 mars 2021.
 92. ^ "Zee Cine Awards 2020 Nominations" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2020. Marrë më 19 prill 2020.
 93. ^ "IIFA Awards 2020 nominations are out" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2020. Marrë më 21 prill 2020.
 94. ^ "FlyX Filmfare OTT Awards 2020 nominations". Filmfare (në anglisht). 23 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 28 nëntor 2020.
 95. ^ "IIFA 2022 Nominations: Shershaah takes the lead with 12 Nominations, Ludo and 83 emerge as strong contenders; check out the complete list". Bollywood Hungama (në anglisht). 1 prill 2022. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2022. Marrë më 3 prill 2022.
 96. ^ "Nickelodeon Kids' Choice Awards 2021 to be held in the metaverse; Akshay Kumar, Sara Ali Khan and others win big". animationxpress.com (në anglisht). Marrë më 24 mars 2022.
 97. ^ "Winners At The HELLO! Hall Of Fame Awards 2022". In.hellomagazine.com (në anglisht). Marrë më 14 mars 2022.[lidhje e vdekur]
 98. ^ "Kiara Advani bags 'Maharashtrian of the Year' Award from CM Eknath Shinde; says, 'my heart is filled with immense gratitude"". bollywoodhungama (në anglisht). Marrë më 12 tetor 2022.
 99. ^ "Pinkvilla Style Icons Awards Winners List: Find Out Who Won What At The Starry Night". Pinkvilla (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2022. Marrë më 4 tetor 2022.