Kisha e Shën Nikollës, Gjilan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Kisha e Shën Nikollës (kthjellim).
Kisha e Shën Nikollës, Gjilan
Lloji Arkitektuale
Vendndodhja Gjilan, Kosovë
Stili arkitekturor Objekt Kulti të Krishtera
Emri zyrtar: Monument
Lloji Nën mbrojtje të përhershme

Kisha e Shën Nikollës në Gjilan, Kosovë, në pëg=rgjithësi është në gjendje jo aq të kënaqshme , pasi pas termetit ajo pësoi çarje të konsiderueshme.

Ikonat dhe Freskat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikonat janë të punuara në dru dhe të vendosura në ikonostas. Ikonat (mbi 40), ikonostasi dhe freskot janë në gjendje realitivisht të mirë, megjithatë u nevojitet ndërhyrje konservuese dhe restauruese. Përpos ikonave të ikonostasit jane edhe disa ikona të vendosura në murin e kishës, te cilat kanë nevojë për ndërhyrje. Duhet bërë pastrimi i tyre dhe eventualisht restaurimi i tyre.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]