Kiss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
KISS logo.png
W0854-Hellfest2013 Kiss 69933.JPG
Kiss në koncert në Hellfest, 2013; nga e majta në të djathtë: Gene Simmons, Paul Stanley, Eric Singer e Tommy Thayer
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svgNew York City, NY, USA
ZhanriHard rock
Glam rock
Heavy metal
LabelCasablanca, Mercury, Sanctuary, Kiss Records
Vite aktiv1973 -
Anëtarët
Gene Simmons
Paul Stanley
Eric Singer
Tommy Thayer
Ish-anëtarët
Peter Criss
Ace Frehley
Eric Carr (i vdekur)
Vinnie Vincent
Mark St. John (i vdekur)
Bruce Kulick
Webfaqja
www.kissonline.com

Kiss është një bend hard rock / heavy metal, i formuar në New York City, SHBA, në vitin 1972 mbas iniciativës e Gene Simmons e Paul Stanley, anëtarët edhe dy lider-at historik e grupit.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët historik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Live albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Compilation[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kiss – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale