Jump to content

Klasa mësimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një klasë studimi universitetare
Një klasë amfiteatër

Klasa mësimore e njohur edhe si Klasa e mësimit ose Klasa e shkollës është një vend mësimi (mësonjëtore), zakonisht një dhomë në të cilën fëmijët dhe të rriturit mësojnë njohuri të reja. Klasat ndodhen në institucionet arsimore të të gjitha llojeve, që nga institucionet parashkollore e deri në universitetet, dhe mund të gjenden edhe në vende të tjera ku organizohet mësimdhënia, arsimimi dhe trajnimi si p.sh. në korporata, institucione fetare dhe organizatat humanitare. Klasa përpiqet që të ofrojë një hapësirë ku mund të bëhet mësimi i pandërprerë nga ndikimet e jashtëme. [1][2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Osmani, Shefik (1983), Fjalor i pedagogjisë, Tiranë: Shtëpia Botuese "8 Nëntori", fq. 305, OCLC 17442147
  2. ^ Woolner, Pamela (2010). The Design of Learning Spaces (në anglisht). fq. 35. ISBN 1855397749.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Klasa mësimore.