Kombëtarja e Malajzisë së futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malaysia
Shirt badge/Association crest
ShoqataFootball Association of Malaysia
KonfederataAFC (Asia)
Sub-confederationAFF (Southeast Asia)
TrajneriKim Pan-gon
KapiteniDion Cools
Më shumë ndeshjeSoh Chin Ann (195)[1]
Më shumë golaMokhtar Dahari (89)[2]
StadiumiBukit Jalil National Stadium
Kodi I FIFAsMAS
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual 136 Increase 1 (20 July 2023)[3]
Më i lartë75 (8 August 1993)
Më i ulët178 (15 March 2018)
E para ndërkombëtare
Stampa:Country data MAS 1–1 Thailand 
(Kuala Lumpur, Malaysia; 12 October 1963)[n 1]
Fitorja më e madhe
Stampa:Country data MAS 11–0 Filipinet 
(Tehran, Iran; 7 September 1974)[5]
Humbja më e madhe
 Emiratet e Bashkuara Arabe 10–0 Stampa:Country data MAS
(Abu Dhabi, United Arab Emirates; 3 September 2015)
AFC Asian Cup
Paraqitjet4 (E para në 1976)
Rezultati më i mirëGroup stage
(1976, 1980, 2007, 2023)
AFF Cup
Paraqitjet14 (E para në 1996)
Rezultati më i mirëChampions (2010)
Medal record
Asian Games
Bronzi 1974 Tehran Team
SEA Games
Bronzi 1969 Myanmar Team
Agjendi 1971 Malaysia Team
Bronzi 1973 Singapore Team
Agjendi 1975 Thailand Team
Ari 1977 Malaysia Team
Ari 1979 Indonesia Team
Agjendi 1981 Philippines Team
Bronzi 1983 Singapore Team
Bronzi 1985 Thailand Team
Agjendi 1987 Indonesia Team
Ari 1989 Malaysia Team
  1. ^ Mamrud, Roberto (30 qershor 2021). "Soh Chin Ann– Double Century of International Appearances". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2022. Marrë më 30 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mamrud, Roberto (18 mars 2021). "Mohamed Mokhtar Dahari – Century of International Appearances". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2021. Marrë më 18 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The FIFA/Coca-Cola World Ranking". FIFA (në anglisht). 20 korrik 2023. Marrë më 20 korrik 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ "Malaysia matches, ratings and points exchanged". World Football Elo Ratings: Malaysia. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2023. Marrë më 24 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Neil, Morrison (20 janar 2012). "Asian Games 1974 (Iran)". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 23 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Ekipi kombëtar i futbollit i Malajzisë ( Malay: Pasukan bola sepak kebangsaan Malaysia ) përfaqëson Malajzinëfutbollin ndërkombëtar dhe kontrollohet nga Shoqata e Futbollit të Malajzisë . Ekipi kombëtar njihet nga FIFA si pasardhësi i ekipit kombëtar të futbollit të Malajas, i cili u themelua për Turneun Merdeka të vitit 1963, një muaj përpara institucionit të Malajzisë. Ekipi është zyrtarisht me nofkën Harimau Malaya në lidhje me Tigrin Malajan . [1] Ish-lojtari Mokhtar Dahari është një nga golashënuesit më të mirë në historinë ndërkombëtare.

E përbërë nga grupi prej 4 skuadrash (tre të tjerat janë Singapori, Vietnami dhe Tajlanda) të Azisë Juglindore që kanë fituar secila kampionatin FSHF të paktën një herë, pasi e kanë fituar atë një herë, Malajzia megjithatë nuk ka arritur të arrijë fitore jashtë rajonit të saj, përveç një bronzi i fituar në Lojërat Aziatike në 1974 . Një herë ka marrë pjesë në Lojërat Olimpike Verore dhe katër Kupa Aziatike të AFC .


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "n", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="n"/>

  1. ^ Saha Roy, Shilarze (13 shkurt 2023). "Malaysian football: Tracing the roots of indomitable 'Harimau Malaya'". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2023. Marrë më 26 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Saha Roy, Shilarze (13 February 2023).