Tigri Malajzezë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tigri Malajzezë
Një mashkull në Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Lloji:
Nënlloji:
P. t. tigris
Emri trinomial
Panthera tigris tigris
(Linnaeus, 1758)
Shtrirja e tigrit malajzesë
Sinonimet[1]
më parë P. t. jacksoni (2004)

Tigri i Malajzise (Panthera tigris tigris) është një nënlloj tigri që banon në pjesët jugore dhe qendrore të Gadishullit Malajzes dhe është klasifikuar si i rrezikuar në mënyrë kritike në Listen e Kuqe te IUCN-së në vitin 2015. Popullsia u vlerësua përafërsisht në 250 deri 340 individë të rritur në vitin 2013, ka gjasa që të përfshijë më pak se 200 individë të rritjes së pjekur dhe ka prirje rënëse. Në gjuhën malajzeze, tigri quhet harimau.

Historia taksonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur në vitin 1968 u përcaktua Panthera tigris corbetti, tigri Malajan u përfshi në këtë nënshkrim . Në 2004, Panthera tigris jacksoni u njoh si një subspecie e veçantë pasi një analizë gjenetike tregoi ndryshime në sekuencat e AND-së dhe mikro-satelitore te Panthera tigris corbetti .

Që nga rishikimi i taksonomisë felid në 2017, tigri Malajanas njihet si P. t. popullsia tigris . Sidoqoftë, një studim gjenetik i botuar në 2018 mbështeti gjashtë kadaste monofletike bazuar në analizën e sekuencave të të gjithë gjenomit të 32 ekzemplarëve. Tigri Malajan dukej se ishte i dalluar nga ekzemplarët e tigërve të tjerë aziatikë kontinent, duke mbështetur kështu konceptin e gjashtë subspecie.

Emërtimi i polemikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur popullsia e tigërve në Gadishullin Malajzian u pranua si një subspecie e veçantë në 2004, kryetari i Shoqatës Malajziane tëkopshteve zoologjike, Parqeve dhe Akuariumeve argumentoi që subspeciet e reja duhet të emërtohen Panthera tigris malayensis për të pasqyruar rajonin gjeografik të diapazonit të tij. Si një kompromis, ai mori emrin e përgjithshëm "tigri malajan" dhe emrin shkencor Panthera tigris jacksoni , i cili nderon konservatorin e tigrit Peter Jackson .

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk ka dallim të qartë mes tigrave te malajzize dhe tigrave indokinezë madje ndonjehere ata nuk njihen fare nga njëri-tjetri. Asnjë lloj i mostrës nuk është caktuar. Tigrat Malajzeze duket të jenë më të vegjël se ato indiane. Nga matjet e 11 meshkujve dhe 8 femrave, gjatësia mesatare e një mashkull është 260 cm dhe një femër 240 cm. Gjatësia e trupit të marra nga 16 tigresha në shtetin e Terengganut varionte nga 180 deri 260 cm dhe mesatarisht ishte 203 cm. Lartësia e tyre varionte nga 58 deri në 104 cm, dhe pesha e tyre nga 24 deri në 88 kg. Të dhënat nga 21 meshkuj në shtetin e Erengganut treguan se gjatësia totale varionte nga 190-280 cm, me një mesatare prej 239 cm. Lartësia e tyre shkonte 61 deri në 114 cm dhe pesha e tyre nga 104 deri në 284 kg.[2][3][4]

Perhapja dhe Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje tiger malajez afer nje kamere

Ndarja gjeografike midis tigrave Malajzeze dhe Indokineze është e paqartë, ndërsa popullesia e tigrave në Malajzine veriore është e afërt me ato në Tajlandën jugore. Në Singapor tigrat u zhdukën në vitet 1950, dhe i fundit u qëllua në vitin 1932.

Ndërmjet viteve 1991 dhe 2003, shenjat e tigrave ne keto ane u raportuan nga fushat e vegjetacionit në fillim të pasardhësve, zonat bujqësore jashtë pyjeve në Kelantan, Terengganu, Pahang dhe Johor, dhe shumë habitate bregdetare jashtë pyjeve në Pahang, Perak, Kelantan, Terengganu dhe Johor. Shumica e lumenjve të mëdhenj që dilnin nga Deti i Kinës Jugore kishin disa dëshmi të tigrave, ndërsa ato që kullonin në Ngushticën e Malaqës në perëndim nuk bënë.

Shenjat e Tigrave nuk u raportuan nga Perlis, Penang, dhe Malacca, dhe territoret federale të Kuala Lumpur dhe Putrajaya në bregun perëndimor. Habitati total i mundshëm i tigrave ishte 66,211 km2 i cili përbëhej nga 37,674 km2, habitate të konfirmuara të tigrave, 11,655 km2 të habitateve te tigrave të pritur dhe 16,882 km2. Të gjitha zonat e mbrojtura më të mëdha se 402 km2 kishin tigra.

Në shtator të vitit 2014, dy organizata të ruajtjes njoftuan se një sondazh i shtatë kamerave në tre vendbanime të ndara nga 2010 në 2013 kishte prodhuar një vlerësim të popullsisë së mbijetuar nga 250 në 340 individë të shëndetshëm, me disa xhepa të vegjël të izoluar të mundshëm. Sipas raportit, rënia do të thotë se speciet mund të duhet të zhvendosen në kategorinë "e rrezikuar në mënyrë kritike" në listën e IUCN.

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tigrat malajanë gjuajnë  drerin sambar , dreri leh , derrin e egër , Derrat me mjekër Bornean dhe serow . Tigrat e Malajaziz gjuajnë gjithashtu mbi arinjtë e diellit ,elefantët rinj dhe viçat e rinocerontëve . Nëse preja e tyre kryesore përfshin gaur të rritur dhe tapirin është e panjohur. Herë pas here gjuan edhe bagëtia ; megjithatë, tigri zvogëlon numrin e derrit të egëri cili mund të bëhet një dëmtues serioz në plantacione dhe bimë të tjera bujqësore. Studimet tregojnë se në zonat ku grabitqarët e mëdhenj (tigrat dhe leopardët) janë zhdukur, derrat e egër janë mbi 10 herë më të shumtë se sa në zonat ku tigrat dhe leopardët janë akoma të pranishëm.

Tigrat ndodhen në dendësi shumë të ulëta 1.1-1.98 tigër për 100 km 2 (39 sq mi) në pyjet e shiut si rezultat i dendësive të ulëta të preve, kështu që të ruhen popullsitë e mundshme të tigërve me minimumin prej 6 femrave të mbarështimit, rezervat duhet të jenë më të mëdha se 1.000 km 2 (390 mi katrore). Të gjitha këto mungojnë informacionet mbi preferencat dietike, matjet morfologjike, parametrat demografikë, strukturën shoqërore, komunikimin, madhësitë e rangut të shtëpisë, aftësitë shpërndarëse.

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fragmentimi i habitatit për shkak të projekteve të zhvillimit dhe bujqësisë janë kërcënime serioze.Tregtia e tigrit ndodh në nivele të ndryshme në të gjitha shtetet e diapazonit. Në Malajzi ka një treg të konsiderueshëm vendas vitet e fundit për mishin e tigrit dhe ilaçet e prodhuara për kockat tigër.

Midis 2001 dhe 2012, pjesët e trupit nga të paktën 100 tigër u konfiskuan në Malajzi. Në vitin 2008, policia gjeti 19 këlyshë tigri të ngrirë në një kopsht zoologjik. Në vitin 2012, u kapën lëkurat dhe eshtrat e 22 tigrave.

Kërkesa për pjesë të trupit të tigrave të përdorur në mjekësinë tradicionale kineze si duket tërheq edhe gjuetarë nga Vietnami, Tajlanda dhe Kamboxhia. Midis 2014 dhe 2019, njësitë antikrijues larguan rreth 1.400 sna nga zonat e mbrojtura.

Konservimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tigrat përfshihen në Shtojcën I CITES , duke ndaluar tregtinë ndërkombëtare. Të gjitha shtetet e gamës së tigërve dhe vendet me tregjet e konsumit kanë ndaluar edhe tregtinë e brendshme

Aleanca Malajzia Konservatore për Tigrin (MYCAT) është "një aleancë e organizatave joqeveritare që përbëjnë Shoqëria Malajzisë Natyrë (MNS), Trafikut në Aziin Juglindore , Progremi i Konservimit të Jetës së Egër në Malaiz dhe WWF-Malajzinë ."  Ai gjithashtu përfshin Departamentin e jetës së egër dhe parqeve kombëtare .

Në vitin 2007, ata zbatuan një linjë telefonike të nxehtë për të raportuar krimet që lidhen me tigrat, të tilla si gjurmimi .  Për të penguar bërjen e gjahut, ata organizojnë "Cat Walkks", një patrullë qytetare në zonat e rrezikshme. MYCAT ka një qëllim të rritjes së popullsisë së tigrit. Në robëri

Kopshti Zoologjik i Cincinnati ishte kopshti zoologjik i parë në Amerikën e Veriut që filloi një program të mbarështimit më robëri për tigrat malajzianë me importimin e një mashkulli dhe tre femra nga Azia midis viteve 1990 dhe 1992. Programi i shumimit ishte si një SSP Tiger në 1998. Ekzistojnë gjithashtu pak tigra malajzian në kopshtin zoologjik Johor,kopshtin zoologjik Negara Kuala Lumpur dhe kopshti zoologjik Taiping. Që nga viti 2011 kishte 54 nga këto specie në kopshtet zoologjike të Amerikës së Veriut. 54 individët janë të vendosur në 25 institucione dhe kanë prejardhje nga vetëm 11 themeluesit. Prandaj, plani i ruajtjes së një objektivi të diversitetit gjenetik 90% gjatë shekullit të ardhshëm nuk është i mundur nëse nuk shtohen themeluesit e tjerë.

Referenca kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tigri malajzian është kafsha kombëtare e Malajzisë.

Dy tigër përshkruhen si mbështetës në stemën e Malajzisë , stemën e Johor dhe në stemën e Singaporit . Tigri shfaqet në heraldikë tëndryshme të institucioneve të Malajzisë si Policia Mbretërore e Malajzisë , Maybank , Proton dhe Shoqata e Futbollit të Malajzisë . Ajo simbolizon trimëri dhe forcë për malajzianët. Ёshtë gjithashtu nofka për ekipin kombëtar të futbollit të Malajzis . Tigri iu janë dhënë pseudonime të ndryshme nga Malajzianët, veçanërisht " Pak Belang ", që fjalë për fjalë do të thotë "Rripa Xha". Pak Belang paraqitet dukshëm në folklorin si një nga kundërshtarët e Sang Kancil ( dreri i miut ).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ DiPiazza, F. (2006). Malaysia in Pictures. Twenty-First Century Books. ISBN 978-0-8225-2674-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Yong, D. L.; Lee, P. Y.-H.; Ang, A.; Tan, K. H. (2010). "The status on Singapore island of the Eurasian wild pig Sus scrofa (Mammalia: Suidae)" (PDF). Nature in Singapore. 3: 227–237. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ickes, K.; Paciorek, C. J.; Thomas. S. C. (2005). "Impacts of nest construction by native pigs (Sus scrofa) on lowland Malaysian rain forest saplings" (PDF). Ecology. 86 (6): 1540–1547. doi:10.1890/04-0867. JSTOR 3450779. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 korrik 2011. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ickes, K. (2001). "Hyper-abundance of native wild pigs (Sus scrofa) in a lowland dipterocarp rain forest of Peninsular Malaysia". Biotropica. 33 (4): 682–690. doi:10.1646/0006-3606(2001)033[0682:haonwp]2.0.co;2. JSTOR 3593170. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)