Komnen Arianiti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Komnen Arianiti ose Komin Shpata (përmendet në vitet 1392-1407) ishte një fisnik arbër i familjes Arianiti, zotërimet e të cilit shtriheshin në Shqipërinë e sotme Qendrore rreth e rrotull Durrësit. Biri i tij, Gjergj Arianiti u bë një udhëheqës të shquar i luftërave arbro-osmane.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia e Shkencave të Shqipërisë e trajton atë si të njejtin person me emrin Komin Shpata,[1] që është përmendur në mes të viteve 1392 dhe 1407.[2] Ai emër shfaqet në arkivat veneciane. Gjergj Arianiti gjithashtu është përmendur në dokumenta bashkëkohore si Arianit Shpata. Është e paqartë nëse Gjergj Arianiti adoptoi atë emër nëpërmjet martesës me familjen Shpata nga Shqipëria qendrore, apo si toponim që rrjedh nga rajoni i Shpatit, që ata zotëronin në mesjetë.[3] E paqartë është edhe marrëdhënia e tij me dinastinë e Komnenëve: ai mund të ketë trashëguar emrin Komnen nga ndonjë paraardhëse femër që jetontë në fillim deri në mes të shekullit të 13-të, ose e adoptoi atë si të tjerë Arianitë në mënyrë që të forcojë pretendimet e tij.[4]

Zotërimet e tij janë të përmendura në dokumenta bashkëkohore veneciane, si përshembull nje fushë në afërsi të Durrrësit (in partibus Durrachii).[5] Pasi fuqitë osmane e thirrura nga Karl Topia fituan kundër Balshajvebetejën e Savrës, Komneni në shenjë vasaliteti dërgon të birin, Gjergjin, peng razieEdrene.[6]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arianiti u martua me vajzën e Nikollë Zaharisë.[7] Tre djemtë e tij ishin Gjergj, Muzakë (babai i Moisi Golemit) dhe Vladani. E bija e tij u martua me Niketa Topian (sipas Dhimitër Shuteriqit) ose Pal Dukagjinin (sipas Skënder Anamalit[8]).

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gjergj Arianiti, fisnik arbër
 • Muzaka
 • Vladan Araniti[9] (ose Vladin Arianites), i martuar me Angjelina Kastriotin.[10]
 • Vajza, u martua me Niketa Topian ose Pal Dukagjinin.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Akademia e Shkencave, Instituti i Historisë, 1967, p. 68
 2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2560: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 3. ^ Shuteriqi 2012, pp. 44–48
 4. ^ Shuteriqi 2012, pp. 29–37
 5. ^ Shuteriqi 2012, pp. 97
 6. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2560: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 7. ^ Shuteriqi 2012, p. 57
 8. ^ Anamali, Skënder (2002), Historia e popullit shqiptar në katër vëllime, I, Botimet Toena, ff. 255–257, OCLC 52411919
 9. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2560: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 10. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2560: attempt to call global 'set_error' (a nil value).

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2560: attempt to call global 'set_error' (a nil value).