Kryetari i Maqedonisë së Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut
Претседател на Република Северна Македонија (Maqedonisht)
Coat of arms of the President of North Macedonia.svg
President Pendarovski (48314466596).jpg
Në detyrë
Stevo Pendarovski

që nga 12 maj 2019
StatusiKreu i shtetit
VendbanimiVilla Vodno[1]
EmëruesZgjedhjet direkte
Kohëzgjatja e detyrës5 vjet
rinovohet një herë
Instrumenti konstituuesKushtetuta e Maqedonisë së Veriut
Formacioni16 prill 1991
Mbajtësi i parëKiro Gligorov
Faqja zyrtarepretsedatel.mk

Presidenti i Maqedonisë së Veriut (Maqedonisht: Претседател на Република Северна Македонија, Pretsedatel na Republika Severna Makedonija) është kreu i shtetit i Maqedonisë së Veriut.

Institucioni i presidencës filloi pas shpalljes së pavarësisë më 8 shtator 1991. Presidenti i parë ishte Kiro Gligorov, presidenti më i vjetër në botë deri në dorëheqjen e tij në vitin 1999. Presidenca është kryesisht një post ceremonial dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut është figura kryesore politike e vendit dhe shefi ekzekutiv de facto.

Presidenti duhet të jetë shtetas i Maqedonisë së Veriut, të jetë mbi 40 vjeç dhe të ketë jetuar në Maqedoninë e Veriut për të paktën dhjetë nga pesëmbëdhjetë vitet e mëparshme para zgjedhjeve.[2]

Presidenti i Maqedonisë së Veriut zgjidhet duke përdorur një sistem të modifikuar dy raundesh; një kandidat mund të zgjidhet vetëm në raundin e parë të votimit nëse ata marrin ekuivalentin e mbi 50% të votave nga të gjithë votuesit e regjistruar.[3] Në raundin e dytë, pjesëmarrja e votuesve duhet të jetë së paku 40% që rezultati të konsiderohet i vlefshëm.[4]

Lista e kryetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe mandati i tyre.
Emri Filloi Mbaroi Partia
1 Kiro Gligorov 18 shtator, 1991 4 tetor, 1995 Pa parti
Stojan Andov [5] 4 tetor, 1995 17 nëntor 1995 Partia Liberale
1 Kiro Gligorov 17 nëntor 1995 19 nëntor, 1999 Pa parti
Savo Klimovski [6] 19 nëntor, 1999 15 dhjetor, 1999 Alternativa Demokratike
2 Boris Trajkovski 15 dhjetor, 1999 26 shkurt, 2004 VMRO-DPMNE
Ljupco Jordanovski [7] 26 shkurt, 2004 12 maj, 2004 SDSM
3 Branko Crvenkovski 12 maj, 2004 12 maj, 2009 SDSM
4 Gjorgji İvanov 12 maj, 2009 12 maj, 2019 VMRO-DPMNE
5 Stevo Pendarovski 12 maj, 2019 Vazhdon SDSM

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "www.dnevnik.com.mk" (në maqedonisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011.
  2. ^ Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut Neni 80
  3. ^ Polls Open in Macedonia Presidential Elections Balkan Insight, 13 prill 2014
  4. ^ Kushtetuta e Maqedonisë Amandamenti XXXI
  5. ^ Për shkak të atentatit ndaj kryetarit Kiro Gligorov postin e tij e mori Stojan Andov si zëvendësues gjast kohës së shërimit.
  6. ^ Pjesmarrje në kryerjen e detyrave të kryetarit të vendit në kohën e zgjedhjes së kryetarit të ri.
  7. ^ Kyerja e postit të kryetarit të vendit pas aksidentit në të cilin humbi jetën kryetari Trajkovski dhe një pjesë e kabinetit të tijë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]