Kulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kulla shqipëtare

Kulla është shtëpi e lartë prej guri me dy a tri kate. Zakonisht ndërtimi i Kullës bëhej në vende të ngritura dhe shërbente si banesë. Dritaret e vogla dhe frengjit shërbenin për mbrojtje nga sulmet e ndryshme. Kati i dytë përbëhej nga odat e miqve.

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Category:Towers