Kulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
 Kulla Muze; Vat Gjeloshi (Piniqi).
Kullë tipike Dukagjinase 300-vjeçare në Abat.

Kulla është një shtëpi e lartë prej guri me dy a tri kate. Zakonisht ndërtimi i Kullës bëhej në vënde të ngritura dhe shërbente si banesë. Dritaret e vogla dhe frenxhit shërbenin për vrojtim (shikim) dhe mbrojtje nga sulmet e ndryshme. Kati i dytë përbëhej nga odat (dhomat) e miqve.

Kullë Shqipëtare

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Category:Towers