Kulla e sahatit e Korçës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kulla e Sahatit e Korçës

Kulla e sahatit e Korçës është një kullë sahati turko-osmane historike që daton nga shekulli 18. dhe rindërtuar kohët e fundit. Ndodhet në Pazarin e Vjetër të qytetit të KorçësShqipëri.

Kulla e orës u ndërtua në vitin 1784 pas një marrëveshje ndërmjet myslimanëve shqiptarë dhe ortodoksëve voskopojarë (Voskopoja ishte një qendër e pakicës arumune në Shqipëri) dhe ishte pjesë e kompleksit të XhamisëIljaz Bej Mirahorit ndërtuar në vitin 1490.

Kulla ishte bërë prej guri dhe kishte një stil tipik osman. U shkatërrua gjatë diktaturës komuniste të Enver Hoxhës për shkak të një tërmeti më 21 maj 1960.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Kulla e Sahatit e Korçës". Korce Albania Discover. Marrë më 22 korrik 2021.