Iljaz Bej Mirahori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tyrbja e Iliaz Mirahorit (majtas) në Korçë

Iljaz bej Mirahori (turqisht: İmrahor İlyas Bey) ishte jeniçer shqiptar, dijetar, dhe mësues personal i sulltanit osman Bajazitit të II. I njohur edhe si Iljaz Hoxha, ai ishte i martuar me vajzën e Mehmetit të II dhe ishte sanxhakbeu i Sanxhakut të Korçës.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi me emirn IliaPanarit, atëherë pjesë e Kazasë së PërmetitVilajetit të JaninësPerandorinë Osmane (sot Qarku i Korçës, Shqipëri)[2] dhe hyri në shërbimin e jeniçerëve gjatë sundimit të Muratit të II.

Ai ishte një ndër njerëzit më besnik të sulltan Mehmetit të II, dhe iu dedikoi shërbimit të perandorisë kundër forcave arbërore, nën drejtimin e Skenderbeut. Në vitin 1453 roli që Iljaz Hoxha kishte në Rrethimin e Kostandinopojes i dha titullin Mirahor (Gjeneral). Me vone ai do te merrte edhe titullin Mirahor Evel (Gjeneral i Parë).[1] Prandaj edhe tek osmanët njihej me emrin Iljaz Bey Mirahor. Pas pushtimit atij ai u emërua sanxhakbej i Sanxhakut të Korçës. Nën urdhrat e Mehmetit të II ai e zhvilloi Korçen për ta bëre atë një qendër kulturore dhe garnizon ushtarak. Ai ndertoi atje edhe xhamine e pare, e njohur si Xhamia e Iljaz Mirahorit.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "The mosque of the founder of Korçë to be restaured [[gjuha shqipe|shqip]]: Restaurohet xhamia e themeluesit të Korçës". Vepror Hasani. 6 nëntor 2008. Marrë më 2010-03-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!)
  2. ^ "Mytevelinj the beys who founded Korca [[gjuha shqipe|shqip]]: Mytevelinjtë - bejlerët që hodhën themelet e Korçës". Raimonda Moisiu. www.osdir.com. Marrë më 2010-03-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!)
  3. ^ "Iljaz Bej Mirahori". Marrë më 2010-03-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)