Kusimansi i Aleksandres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kusimansi i Aleksandres
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Crossarchus
Lloji:
Emri binomial
Crossarchus alexandri
Gama e kusimansit e Aleksandrit
Sinonimet

Mungos alexandri

Kusimansi i Aleksandrit ( Crossarchus alexandri ) është një specie mongozi amtare në pyjet me shi Afrikane Qëndrore deri në një lartësi prej 2,900 m (9,500 ft).

Ka një gjatësi trupore prej 30 deri 45 cm (12 deri 18 in) dhe peshon midis 0.45 dhe 1.4 kg (0.99 dhe 3.09 lb). Bishti i saj është i gjatë 15–25 cm (5,9–9,8 in).

Ai ushqehet me grube, brejtës të vegjël, zvarranikë të vegjël, gaforre dhe disa fruta. Mund të prodhojë nga 2 deri në 3 (2 deri në 4 të rinj për pjellë) të rinj çdo vit pas një periudhe shtatëzanie 8 javësh. Arrin pjekurinë seksuale në moshën 9 muajsh.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Angelici, F. M.; & Do Linh San, E. (2015). "Crossarchus alexandri". The IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41593A45205341. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41593A45205341.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)