Jump to content

Kwasi Kwarteng

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kwasi Kwarteng
Anëtar i Parlamentit
Portreti zyrtar, 2022
Kancelar i Thesarit
Në detyrë
6 Shtator 2022 – 14 Tetor 2022
KryeministriLiz Truss
Paraprirë ngaNadhim Zahawi
Pasuar ngaJeremy Hunt
Sekretar i Shtetit për Biznesin, Energjinë dhe Strategjinë Industriale
Në detyrë
8 Janar 2021 – 6 Shtator 2022
KryeministriBoris Johnson
Paraprirë ngaAlok Sharma
Pasuar ngaJacob Rees-Mogg
Të dhëna vetjake
U lind më
Akwasi Addo Alfred Kwarteng

(1975-05-26) 26 maj 1975 (49 vjeç)
Londër, Angli
Partia politikeKonservatore
Bashkëshortja/et
Harriet Edwards
(m. 2019)
Fëmijët1
ArsimimiEton College
ShkollimiTrinity College, Kembrixh (BA, PhD)
NënshkrimiSkeda:Kwasi Kwarteng signature.svg
Faqja në rrjetCampaign website

Akwasi Addo Alfred Kwarteng (lindur më 26 maj 1975) [1] është një politikan britanik që shërbeu si Kancelar i Thesarit nga 6 shtatori deri më 14 tetor 2022 nën kryeministren Liz Truss dhe si Sekretar i Shtetit për Biznesin, Energjinë dhe Industrinënga 2021 deri në 2022 nën kryeministrin Boris Johnson . Ai ka qenë deputet (deputet) për qarkun Spelthorne që nga viti 2010. Kwarteng është anëtar i Partisë Konservatore .

Kwarteng lindi në Londër nga prindër emigrantë ganezë dhe u arsimua në Kolegjin Eton dhe Kolegjin Trinity, Kembrixh . Ai punoi si kolumnist për gazetëm The Daily Telegraph dhe si analist financiar përpara se të kandidonte për zgjedhje në Dhomën e Komunëve . Si pasulës, Kwarteng ishte bashkëautor i një numri letrash dhe librash, duke përfshirë After the Coalition (2011) dhe Britannia Unchained (2012).

Në nëntor 2018, Kwarteng u emërua nënsekretar parlamentar i shtetit Brexit nga Theresa May. Pasi May dha dorëheqjen në 2019, Kwarteng mbështeti kandidaturën e Boris Johnson për t'u bërë udhëheqës i Partisë Konservatore. Pas emërimit të Johnsonit si kryeministër, ai emëroi Kwartengun si ministër të shtetit për Biznesin, Energjinë dhe Rritjen e Pastër . Në janar 2021, Kwarteng u promovua në zyrën e Sekretarit të Shtetit për Biznesin, Energjinë dhe Strategjinë Industriale, një rol që ai e mbajti gjatë gjithë periudhës së mbetur të kryeministrisë së Johnsonit.

Pasi Johnsoni dha dorëheqjen në 2022, Kwartengu mbështeti ofertën e Trussit për t'u bërë udhëheqëse e partisë. Pas emërimit të Truss si kryeministër, ajo emëroi Kwartengun si kancelar të Thesarit. Më 23 shtator, Kwarteng njoftoi shkurtime të ndryshme taksash në një mini-buxhet që u kritikua gjerësisht dhe që për pak kohë bëri që paundi të bjerë në nivelin e tij më të ulët ndonjëherë kundrejt dollarit amerikan. Kwarteng u shkarkua si kancelar më 14 tetor pas 38 ditësh, duke e bërë atë mbajtësin e dytë më të shkurtër të detyrës. Ai ishte gjithashtu kancelari i parë me ngjyrë. [2] Ai u pasua nga Jeremy Hunt, i cili u vendos nga Rishi Sunak pas dorëheqjes së Trussit më 25 tetor.

  1. ^ "Kwasi Kwarteng MP". BBC Democracy Live. BBC News. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Casalicchio, Emilio (6 shtator 2022). "Britain has its first Black chancellor — but don't make a thing of it". Politico. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)