Liz Truss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liz Truss
Anëtare Parlamenti
Truss duke parë drejt kamerës, me flokë të shkurtër bjondë dhe rroba të zeza para një sfondi gri.
Portreti zyrtar, 2022
Kryeminstre e Mbretërisë së Bashkuar
Në detyrë
6 Shtator 2022 – 25 Tetor 2022
Monarku
ZëvendësThérèse Coffey
Paraprirë ngaBoris Johnson
Pasuar ngaRishi Sunak
Kryetare e Partisë Konservatore
Në detyrë
5 Shtator 2022 – 24 Tetor 2022
Paraprirë ngaBoris Johnson
Të dhëna vetjake
U lind më
Mary Elizabeth Truss

(1975-07-26) 26 korrik 1975 (48 vjeç)
Oksford, Angli
Partia politikeKonservatore (që prej 1996)
Lidhjet e tjera
politike
Liberal Demokratët (deri më 1996)
Bashkëshortja/et
(m. 2000)
Fëmijët2
ArsimimiKolegji Merton, Oksford (BA)
NënshkrimiSkeda:Signature of Liz Truss.svg
Faqja në rrjetStampa:Official URL

Mary Elizabeth Truss (lindur më 26 korrik 1975) është një politikane britanike që shërbeu si Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar dhe udhëheqëse e Partisë Konservatore nga shtatori deri në tetor 2022. Në ditën e saj të pesëdhjetë në detyrë, ajo dha dorëheqjen mes një krize qeveritare, duke e bërë atë kryeministren me mandatin më të shkurtër në historinë e Mbretërisë së Bashkuar. Truss ka mbajtur më parë poste të ndryshme në kabinet nën kryeministrat David Cameron, Theresa May dhe Boris Johnson, së fundi si sekretar i jashtëm nga 2021 deri në 2022. Ajo ka qenë anëtare e Parlamentit (MP) për South West Norfolk që nga viti 2010.

Truss studioi filozofi, politikë dhe ekonomi në Kolegjin Merton, Oksford dhe ishte president i Liberal Demokratëve të Universitetit të Oksfordit . Në vitin 1996, ajo iu bashkua Partisë Konservatore . Ajo punoi në Shell dhe Cable & Wireless dhe ishte zëvendësdrejtoreshë e think tankut Reform . Pas dy përpjekjeve të pasuksesshme për t'u zgjedhur në Dhomën e Komuneve, ajo u bë deputete për Norfolkun Jugperëndimor në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2010 . Si mbështetëse, ajo bëri thirrje për reforma në disa fusha të politikave, duke përfshirë kujdesin ndaj fëmijëve, arsimin e matematikës dhe ekonominë. Truss bashkëthemeloi Grupin e Ndërmarrjes së Lirë të deputetëve konservatorë dhe shkroi ose shkroi një sërë letrash dhe librash, duke përfshirë After the Coalition dhe Britannia Unchained .

Truss ishte nënsekretarja parlamentare e shtetit për kujdesin ndaj fëmijëve dhe arsimin nga 2012 deri në 2014, përpara se Kameron ta emëronte sekretare të shtetit për mjedisin, ushqimin dhe çështjet rurale. Edhe pse ajo bëri fushatë që Britania e Madhe të mbetet në Bashkimin Evropian, Truss mbështeti Brexit pas rezultatit të referendumit të 2016-ës. Pas dorëheqjes së Cameron në vitin 2016, pasardhësja e tij Theresa May e emëroi atë si sekretare të shtetit për drejtësinë dhe lorde kancelare, duke e bërë Truss gruan e parë që shërbeu si kancelare në historinë mijëravjeçare të postit, por, pas zgjedhjeve të përgjithshme të 2017, u emërua në një detyrë më të ulët si kryesekretare e Thesarit. Pasi May dha dorëheqjen në 2019, Truss mbështeti përpjekjen e suksesshme të Xhonsonit për t'u bërë udhëheqës dhe kryeministër konservator; ai e emëroi Trussin si sekretare të shtetit për tregtinë ndërkombëtare dhe presidente të Bordit të Tregtisë në korrik, dhe më pas mori rolin shtesë të ministres për gratë dhe barazitë në shtator. Boris Xhonson promovoi Trussin në postin e sekretares së jashtme në riorganizimin e kabinetit 2021 ; gjatë kohës së saj në këtë pozicion, Truss udhëhoqi negociatat mbi Protokollin e Irlandës së Veriut dhe përgjigjen e MB ndaj pushtimit rus të Ukrainës .

Truss mundi Rishi Sunak në zgjedhjet e lidershipit për të pasuar Xhonsonin, i cili kishte dhënë dorëheqjen në një krizë të mëparshme qeveritare dhe u emërua kryeministre nga Elizabeta II dy ditë para vdekjes së saj ; punimet e qeverisë së saj u pezulluan më pas gjatë një periudhe zie kombëtare prej 10 ditësh. Në përgjigje të krizës së kostos së jetesës dhe furnizimit me energji, ministria e saj shpalli Garancinë e Çmimit të Energjisë për të kufizuar çmimet e energjisë për familjet, bizneset dhe organizatat e sektorit publik. Qeveria e saj më pas njoftoi huamarrje në shkallë të gjerë dhe shkurtime taksash, të cilat u kritikuan gjerësisht dhe u ndryshuan kryesisht pas paqëndrueshmërisë financiare; Duke u përballur me kritika në rritje dhe humbje të besimit në udhëheqjen e saj, Truss njoftoi dorëheqjen e saj si lidere e Partisë Konservatore. Sunak u zgjodh pa kundërshtim si pasardhësi i saj dhe e pasoi atë si kryeministre. Ajo mbetet në Dhomën e Komunëve si mbrapastolëse .