Jump to content

Rishi Sunak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rishi Sunak
Sunak në 2022
Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar
Titullar
Në detyrë
25 Tetor 2022
MonarkuKarli III
Zëvendës
Paraprirë ngaLiz Truss
Lider i Partisë Konservatore
Titullar
Në detyrë
24 Tetor 2022
Paraprirë ngaLiz Truss
Të dhëna vetjake
U lind më (1980-05-12) 12 maj 1980 (44 vjeç)
Southampton, Hampshire, Angli
Partia politikePartia Konservatore
Bashkëshortja/et
(m. 2009)
Fëmijët2
Vendbanimi
Arsimimi
NënshkrimiSkeda:Rishi Sunak signature.svg
Faqja në rrjetrishisunak.com

Rishi Sunak ( [1] [2] i lindur më 12 maj 1980) është një politikan britanik që shërben si Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar dhe udhëheqës i Partisë Konservatore që nga viti 2022. Ai ka mbajtur më parë dy poste në kabinet me kryeministër Boris Johnson, së fundi si Kancelar i Thesarit nga 2020 deri në 2022. Sunak ka qenë deputet (deputet) për Richmond (Jork) që nga viti 2015. Ai është i pari britanik aziatik dhe hindu që mban postin e kryeministrit.

Sunak lindi në Southampton nga prindër me origjinë indiane të cilët emigruan në Britani nga Afrika Lindore në vitet 1960. Ai u arsimua në Kolegjin Winchester, studioi filozofi, politikë dhe ekonomi në Kolegjin Lincoln, Oksford, dhe fitoi një MBA nga Universiteti Stanford në Kaliforni si një studiues i bursës Fulbright . Gjatë kohës së tij në Universitetin e Oksfordit, Sunak fitoi një praktikë në Zyrën Qendrore Konservatore dhe u anëtarësua në Partinë Konservatore. Pas diplomimit, Sunak punoi për Goldman Sachs dhe më vonë si partner në firmat e fondit mbrojtës The Children's Investment Fund Management (Menaxhimi i Fondit të Investimit për Fëmijët) dhe Theleme Partners .

Sunak u zgjodh në Dhomën e Komunëve për qarkun Richmond në Jorkshajrin Verior në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2015 . Si mbrapastolës, Sunak mbështeti fushatën e suksesshme për Brexit në referendumin e anëtarësimit në BE të vitit 2016 . Pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017, Sunaku u emërua në një pozicion të vogël ministror në qeverinë e dytë të Theresa May si Nënsekretar Parlamentar i Shtetit për Qeverisjen Vendore në vitin 2018. Ai votoi tre herë pro marrëveshjes së Brexit nga Theresa May, e cila u refuzua nga Parlamenti tre herë, duke bërë që May të shpallte dorëheqjen e saj. Gjatë zgjedhjeve për lider të Partisë Konservatore 2019, Rishi mbështeti përpjekjen e suksesshme të Johnson-it për të pasuar May-n si udhëheqës dhe kryeministër konservator, pas së cilës ai emëroi Sunakun si Kryesekretar të Thesarit në korrik 2019.

Pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2019, Johnson e ngriti në detyrë Sunakun duke e emëruar Kancelar të Thesarit në riorganizimin e kabinetit 2020 pas dorëheqjes së Sajid Javid . Gjatë kohës së tij në post, Sunak spikati në përgjigjen financiare të qeverisë ndaj pandemisë COVID-19 dhe impaktit të saj ekonomik, duke përfshirë skemat e mbajtjes në punës gjatë dhe pas Coronavirusit dhe Eat Out to Help Out . Ai ishte gjithashtu i përfshirë në reagimin e qeverisë ndaj krizës së kostos së jetesës, krizës së furnizimit me energji në Mbretërinë e Bashkuar dhe krizës globale të energjisë . Rishi Sunak dha dorëheqjen si kancelar në korrik 2022 mes një krize qeveritare që kulmoi me dorëheqjen e Johnsonit.

Sunaku vendosi të garonte në zgjedhjet e lidershipit të Partisë Konservatore korrik-shtator për të pasuar Xhonsonin. Ai kishte marrë më shumë vota në secilën prej votave të deputetëve, por humbi votën e anëtarëve ndaj Sekretares së Jashtme Liz Truss . Pasi shpenzoi kohën kur Truss ishte kryeminsitre në stolat e pasëm, Sunak garoi përsëri në zgjedhjet për lider të Partisë Konservatore të tetorit 2022 për të pasuar Trussin, e cila dha dorëheqjen mes një tjetër krize qeveritare . Si i vetmi në garë, ai u zgjodh pa kundërshtim si lider konservator dhe u emërua kryeministër. Rishi Sunak mori detyrën mes krizës së kostos së jetesës dhe krizës së furnizimit me energji që filloi gjatë periudhës së tij si kancelar, si dhe mes mosmarrëveshjeve industriale dhe grevave . Ai ka autorizuar ndihma të huaja dhe dërgesa armësh drejt Ukrainës në përgjigje të pushtimit rus të atij vendi .

  1. ^ "Rishi definition and meaning". Collins English Dictionary. 6 qershor 2023. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2021. Marrë më 6 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sunak". Collins English Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2022. Marrë më 25 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)