Lëvizja qytetare URA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lëvizja qytetare
Aksioni i Bashkuar Reformues
Građanski Pokret
Ujedinjena reformska akcija
ShkurtesaURA
KryetarDritan Abazi
Themeluar14 mars 2015
SeliaPodgoricë
Kuvendi
3 / 81
Kuvendet komunale
25 / 853
Faqja zyrtare
www.ura.org.me

Lëvizja qytetare Aksioni i Bashkuar Reformues (mal. Građanski Pokret Ujedinjena reformska akcija). e njohur zakonisht si Lëvizja qytetare URA,[1] ose thjesht URA, është një parti e gjelbër, socialisht liberale,[2] dhe pro-europiane në Mal të Zi. Lideri aktual i partisë është kryeministri aktual Dritan Abazi.

Rezultati zgjedhor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi i Malit të Zi
Viti Vota % Mandate ± Koalicioni Qeveria
2015 Shkëputur nga Mali i Zi Pozitiv
2 / 81
Increase 2 opozitë
2016 42,295 11.05%
2 / 81
Steady Ključ opozitë
2020 22,679 5.54%
3 / 81
Increase 1 CnB qeveri

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "URA e Abazoviqit: KONGRESI THEMELUES TË SHTUNËN". ul-info.me. mars 2022. Marrë më 25 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Nordsieck, Wolfram (2020). "Montenegro". Parties and Elections in Europe (në anglisht). Marrë më 2 shtator 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)