Lakuriqi nate veshgjatë alpin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lakuriq nate veshgjatë alpin
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
P. macrobullaris
Emri binomial
Plecotus macrobullaris
Kuzjakin, 1965
Sinonimet

Plecotus alpinus
Plecotus microdontus

Lakuriqi nate veshgjatë alpin (Plecotus macrobullaris) është një specie e lakuriqit veshgjatë. Ajo fillimisht është përshkruar nga Zvicra dhe Austria si një specie të ndërmjetme midis kafe të veshgjatëbat dhe gri të veshgjatëbat në vitin 1965. Ai ishte më vonë e përshkroi në vitin 2001 dhe 2002, nga Franca dhe Austria, respektivisht. Pavarësisht nga emri i saj, kjo specie nuk është i kufizuar në Alpeve, duke u gjetur në Kroaci, Bosnjë dhe Hercegovinë[1] dhe në vende të tjera. Ajo ndryshon nga të tjera Evropiane gjatë eared shkop, të tilla si kafe të veshgjatë , nga e saj të bardhë underparts.

Dietë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E saj dietë është e bazuar kryesisht në insekte, të cilat janë kapur në mënyrë të hapur fusha të tilla si kullotat dhe livadhet, duke përfshirë këtu livadhe alpine.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2017. Marrë më 20 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ Alberdi Një, Garin unë, Aizpurua O, Aihartza JR (2012) 'E foraging ekologjia e Malit të gjatë-eared bat Plecotus macrobullaris shpallur me ADN-në mini-barkode. Arkivuar 7 janar 2020 tek Wayback Machine'
  • Juste, J., Ibáñez, C., Muñoz, J., Trujillo, D., Benda, P., Karatş, A. & Ruedi, M. 2004. "Mitokondriale phylogeography të gjatë-eared shkop (Plecotus) në Mesdhe Palaearctic dhe Atlantike Ishujt". Molekulare Phylogenetics dhe Evolucionin 31, 1114-1126.
  • Kiefer, A. (dhjetor 2001). "A new species of long-eared bat from Europe (Chiroptera: Vespertilionidae)" (PDF). Myotis. 39: 5–16. Marrë më 2010-02-25. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Shuker, K. "Some batty news". Fortean Times (166): 16. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Spitzenberger, F., Piálek, J. & Haring, E. 2006. "Systematics e gjini Plecotus (Mammalia, Vespertilionidae) në Austri bazuar në morphometric dhe molekulare hetimet". Folia Zoologica 50, 161-172.