Lampedusa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje e qytezës së Lampedusës
Shkëmbinjtë verilindorë të Lampedusa

Lampedusa është ishulli më i madh i ishujve italianë Pelagie në Detin Mesdhe .

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Lampedusa e Linosa është pjesë e provincës siçiliane të Agrigento-s, e cila përfshin gjithashtu ishujt më të vegjël Linosa dhe Lampione . Është pjesa më jugore e Italisë dhe ishulli më jugor i Italisë. Tunizia, e cila është 113 kilometres (61 nmi) larg, është vendi më i afërt me ishujt. Siçilia është më larg205 kilometres (111 nmi) , ndërsa Malta është 176 kilometres (95 nmi) në lindje të Lampedusa. [1]

Lampedusa ka një sipërfaqe prej20.2 square kilometres (7.8 sq mi) dhe një popullsi prej rreth 6,000 njerëz. Industritë e saj kryesore janë peshkimi, bujqësia dhe turizmi . Një shërbim traget lidh ishullin me Porto Empedocle, afër Agrigento, Siçili. Ka gjithashtu fluturime gjatë gjithë vitit nga Aeroporti Lampedusa në Palermo dhe Catania në kontinentin sicilian. Në verë, ka shërbime shtesë në Romë dhe Milano, përveç shumë lidhjeve të tjera sezonale me kontinentin italian.

Në vitin 2013, Spiaggia dei Conigli ("Plazhi i Lepurit"), i vendosur në pjesën jugore të ishullit, u votua si plazhi më i mirë në botë nga faqja e udhëtimit TripAdvisor . [2]

Që nga fillimi i viteve 2000, ishulli është bërë një pikë hyrëse kryesore evropiane për emigrantët, kryesisht të ardhur nga Libia. [3]

Në vitin 2021, ishulli mori çmimin Jan Karski Eagle, si hera e parë dhe e vetme që çmimi u dha tre herë në një vit.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Lampedusa rrjedh nga emri i lashtë grek i ishullit, Λοπαδούσσα ose Λαπαδούσσα ( Lopadoússa/Lapadoússa ). Është sugjeruar se emri rrjedh nga fjala λέπας ( lépas ), që do të thotë 'shkëmb', për shkak të peizazhit shkëmbor të ishullit; një histori tjetër është se kjo fjalë është përdorur edhe nga grekët për një lloj goce dhe ishulli quhet kështu, për shkak të bollëkut të kësaj lloj goce. [4] Studiues të tjerë besojnë se emri rrjedh nga λαμπάς ( lampás ), që do të thotë 'pishtar', për shkak të dritave që ishin vendosur në ishull për marinarët. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zerafa, Thomas (17 korrik 2011). "When the British planned to make Lampedusa part of the Maltese Islands". Times of Malta. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tripadvisor's top 25 beaches". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Refugee crisis on Lampedusa
  4. ^ Athenaeus, Deipnosophists, 1.55
  5. ^ "History of Lampedusa, Italy". Italy This Way. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 16 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)