Jump to content

Li Bingbing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Li Bingbing
李冰冰
U lind në
Li Bingbing

27 shkurt 1973[1]
ShkollimiShanghai Theatre Academy
Profesioni
 • Aktore
 • këngëtare
Vite aktiviteti1994–tani
AgjentHesong Media
ÇmimetLista e plotě
Karierra Muzikore
LabeliHuayi Brothers
Emra Kinez
Kinezisht李冰冰

Li Bingbing (Kinezisht: 李冰冰; pinyin: Lǐ Bīngbīng; linsi më 27 shkurt 1973) është një aktore dhe këngëtare kineze e cila u bë e famshme me rolin e saj në Seventeen Years (1999) dhe që atëherë mori vlerësime kritike për rolet e saj në A World Without Thieves (2004), Waiting Alone (2005), The Knot (2006), Mbretëria e Ndaluar (2008), The Message (2009), Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame (2010) dhe Zhong Kui: Snow Girl and the Dark Crystal (2015).[2]

Li ka luajtur gjithashtu në filmat e suksesshëm të Hollivudit Resident Evil: Retribution (2012), Transformers: Age of Extinction (2014) dhe The Meg (2018).

Li u rendit e 26-ta në listën e Forbes China Celebrity 100 në 2013,[3] 28-ta në 2014,[4] 13-ta në 2015,[5] 29-ta në 2017,[6] dhe 76-ta në 2019.[7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Li u bë famë pasi luajti në filmin Seventeen Years të Zhang Yuan, i cili i dha asaj Çmimin për Aktoren më të Mirë në Festivalin e Filmit në Singapore më 1999.[8] Në vitin 2001, Li luajti në serialin televiziv Young Justice Bao, i cili e shtyu atë të bëhej një nga aktoret më të famshme në Kinë.

Li më pas u etiketua si një "aktore aksioni" pasi ajo luajti në një numër seriale televizive wuxia, si Taiji Prodigy dhe Eight Heroes.

Li arriti përparim me performancën e saj në A World Without ThievesFeng Xiaogang.[9] Më pas ajo luajti në filmin komedi romantike të Dayyan Eng, Waiting Alone, për të cilin mori nominimin e saj të parë për aktoren më të mirë në Golden Rooster Awards.[10]

Në vitin 2009, Li fitoi Aktoren më të Mirë në Çmimet e Filmit të 46-të Golden Horse për interpretimin e saj në The Message, rreth pushtuesve japonezë në Kinë të cilët përpiqen të zbulojnë një spiun mes bashkëpunëtorëve të tyre kinezë.[11]

Li më pas luajti në filmin aksion-mister të Tsui Hark të vitit 2010, Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame. Ajo luajti Shangguan Jing'er, një personazh imagjinar i bazuar në Shangguan Wan'er, një politikane prestigjioze gjatë Dinastisë Tang.[12] Ajo themeloi studion e saj në të njëjtin vit, duke luajtur dhe bashkëprodhuar filmin 1911 me Jackie Chan, i cili u publikua në shtator 2011 për të festuar 100 vjetorin e Revolucionit Xinhai.[13]

Ajo luajti në video lojën Resident Evil: Retribution si Ada Wong, një agjente sekrete duke luajtur së bashku me Milla Jovovich, Sienna Guillory dhe Michelle Rodriguez.[14] Në të njëjtin vit, ajo u luajt në filmin aksion fantazi 400 Boys, me regji të regjisorit britanik Alastair Paton.[15] Vitin e ardhshëm, Li u shfaq në Transformers: Age of Extinction, pjesa e katërt e ekskluzivitetit të filmit.[16]

Në vitin 2015, ajo mori pjesë në thriller fantastiko-shkencor 3D Nest (i njohur edhe si Guardians of the Tomb), një bashkëprodhim kinezo-australian që u publikua përfundimisht në janar 2018.[17] Në të njëjtin vit, u njoftua se Li do të luante superheroin e parë femër të Kinës në filmin e ardhshëm Realm, shkruar nga Stan Lee.[18]

Në vitin 2016, Li Bingbing u bë ambasadorja e parë e markës globale të Carl F. Bucherer.[19]

Në vitin 2018, Li luajti me Jason StathamThe Meg, një film peshkaqen amerikano-kinez i bazuar në romanin e Steve Alten të vitit 1997 Meg: A Novel of Deep Terror.[20]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1994 Spirit of Cops
警魂
Shen Fang
Qiaoqian Zhixi
乔迁之喜
Juan Juan
1999 Lüse Rouqing
绿色柔情
Lin Qiaoqiao
Seventeen Years Chen Jie
2003 Love for All Seasons
百年好合
Li Mochou
Cat and Mouse Ding Yuehua
Purple Butterfly Tang Yiling
2004 Silver Hawk Jane
A World Without Thieves Xiaoye
2005 Waiting Alone Liu Rong
Fight for Love
情陷擂台
Ma Lili
Wait 'Til You're Older Kwong's mother Paraqitje mysafire
Dragon Squad Yu Ching
2006 The Knot Wang Jindi
2008 Linger Fu Enjia
Mbretëria e Ndaluar Ni Chang / White haired witch
2009 The Message Li Ningyu
2010 Triple Tap Zhao Anna
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame Shangguan Jing'er
2011 Snow Flower and the Secret Fan Nina / Lily
1911 Xu Zonghan
2012 I Do[21] Tang Weiwei
Resident Evil: Retribution Ada Wong
400 Boys No Nuk është lëshuar
2014 Transformers: Age of Extinction Su Yueming
2015 Zhong Kui: Snow Girl and the Dark Crystal Xue'er
2018 Guardians of the Tomb Jia
The Meg Zhang Suyin
2022 Ordinary Hero Zhou Yan

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1994 Yilu Denghou
一路等候
Du Yuling
1995 No Regrets
无悔追踪
Feng Kangmei
1996 Zhanguo Chuanqi
战国传奇
Hongnu
1997 Shang Yang Chuanqi
商鞅传奇
Du Wa
Fengsheng Shuiqi
风生水起
Gu Ting
1998 Qinmi Airen
亲密爱人
Bai Tong
Palace of Desire
大明宫词
Princesha Anle
Da Fating
大法庭
Xia Liyan
The Female Official
女巡撫之闖天關
Sun Xiaohong Paraqitje mysafire
2000 The Nation Under The Foot
一腳定江山
Fan Yue'e
Qingchun Chudong
青春出动
Guan Ping
Yiben Wuhui
義本無悔
Qin Xue
Smart Kid
機靈小不懂
Ying Ziyan
Young Justice Bao
少年包青天
Ling Chuchu
2001 Ye Yatou
野ㄚ頭
Ye Yatou
Zheshan Tanhua
折扇探花
Sixth Princess
Taiji Prodigy
少年張三丰
Qin Sirong
Sky Lovers Tang Wei
2002 The Blue Lotus
花样的年华
Ye Zi
2003 Romancing Hong Kong
动感豪情
Gao Shuang
2004 City of Sky
天空之城
Xiao Ruoning / Yu Bohan
The Sea's Promise
海的誓言
Bai Ying
Changjian Xiangsi
長劍相思
Fengyi
Strange Tales of Liao Zhai
聊齋之小翠
Yu Xiaocui
2005 Eight Heroes Feng Laiyi
Huiniang Wanxin
徽娘宛心
Ye Wanxin
2006 Zaisheng Yuan
再生緣之孟麗君傳
Meng Lijun

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna e nominuar Rezultati
2000 Singapore International Film Festival Aktorja më e Mirë Fitues/e
2005 12th Beijing Student Film Festival Aktorja më e Njohur Waiting Alone Fitues/e
25th Golden Rooster Awards Aktorja më e Mirë Kandidat/e
2006 28th Hundred Flowers Awards Aktorja më e Mirë Dytësore Kandidat/e
2007 14th Beijing Student Film Festival Aktorja më e Mirë Kandidat/e
11th Golden Phoenix Awards Special Jury Award Fitues/e
12th Huabiao Film Awards Aktorja më e Mirë Fitues/e
26th Golden Rooster Awards Kandidat/e
44th Golden Horse Awards Kandidat/e
2008 9th Changchun Film Festival Kandidat/e
29th Hundred Flowers Awards Fitues/e
2009 46th Golden Horse Awards Fitues/e
2010 4th Asian Film Awards Kandidat/e
3rd Iron Film Awards Kandidat/e
10th Chinese Film Media Awards Kandidat/e
Best Rising Actress Fitues/e
17th Beijing Student Film Festival Aktorja më e Mirë Kandidat/e
2012 31st Hundred Flowers Awards Aktorja më e Mirë Kandidat/e
2013 9th Huading Awards Kandidat/e
2015 Festivali i 3-të Ndërkombëtar i Filmit në Kinë në Londër[22] Fitues/e
The Most Influential Star Overseas No Fitues/e
2018[23] Festivali i 14-të i Filmit Kinez Amerikan Aktorja më e mirë në Rolin Kryesor Fitues/e
Chinese American Film Art Exchange and Contribution Award No Fitues/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ 李冰冰迎47岁生日感谢祝福,祈愿国泰民安——上海热线娱乐频道
 2. ^ Xu Xiaodi (许晓迪); Meng Xing (孟星) (2022). ""减速"后的李冰冰" [Li Bingbing after "deceleration"]. Global People (në kinezisht). Chaoyang District, Beijing: People's Daily. 479: 95–98. ISSN 1673-6176.
 3. ^ "2013 Forbes China Celebrity 100 List: Fan Bingbing in Top Spot". JayneStars (në anglisht). 24 prill 2013.
 4. ^ "2014 Forbes China Celebrity List (Full List)". Forbes (në anglisht). 6 maj 2014.
 5. ^ "2015 Forbes China Celebrity List (Full List)". Forbes (në anglisht). 13 maj 2015.
 6. ^ "2017 Forbes China Celebrity List (Full List)". Forbes (në anglisht). 22 shtator 2017.
 7. ^ "福布斯中国发布100名人榜 吴京黄渤胡歌位列前三". Sina Entertainment (në kinezisht). 20 gusht 2019.
 8. ^ "Chinese film star Li Bingbing checks out of gated estate in Brentwood". Los Angeles Times (në anglisht). 17 nëntor 2016.
 9. ^ "Review: 'A World Without Thieves'". Variety (në anglisht). 30 mars 2005. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 10. ^ "李冰冰"独自等待"被人认可" (në anglisht). Sina Corp. 12 nëntor 2005. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 11. ^ "Taiwan film wins big at Chinese awards". The Hollywood Reporter (në anglisht). 28 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 12. ^ "Li Bingbing back to Tang Dynasty". China Radio International (në anglisht). 22 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 13. ^ "Camera Begins Rolling on 'The 1911 Revolution'". Chinesefilms.cn (në anglisht). 30 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 14. ^ "Li Bingbing gains fame in Hollywood hit". CCTV News (në anglisht). 5 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 15. ^ "Bingbing Li, Valverde to star in '400 Boys'". Variety (në anglisht). 19 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2018. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 16. ^ "Li Bingbing Joins 'Transformers' Installment". Variety (në anglisht). 20 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 17. ^ "China's Li Bingbing to Star in 3D Sci-Fi Film 'Nest'". The Hollywood Reporter (në anglisht). 15 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2016. Marrë më 11 shtator 2016.
 18. ^ "Li Bingbing to Star as Superhero in 'Realm'". The Hollywood Reporter (në anglisht). 15 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 19. ^ Gomelsky, Victoria (2016-09-06). "The Hunt for Asia Watch Sales". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-05-03.
 20. ^ "Li Bingbing in Talks for Shark Movie 'Meg' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). 23 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 21. ^ "Li Bingbing fights for marriage in new film". CCTV News (në anglisht). 11 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 22. ^ "Li Bingbing wins two awards in London". Yahoo News (në anglisht). 20 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2017. Marrë më 15 mars 2017.
 23. ^ harvard1932. "2018 GOLDEN ANGEL AWARD". Chinese American Film Festival (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-03-08.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)