Lidhja e Komunistëve të Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lidhja e Komunistëve të Malit të Zi
serbokroatisht: Savez komunista Crne Gore
UdhëheqësiPresidenti i Lidhjes së Komunistëve të Malit të Zi
Themeluar7 Tetor 1948
Tretur22 Qershor 1991
Pasuar ngaPartia Demokratike e Socialistëve të Malit të Zi
SeliaTitograd, RS e Malit të Zi, Jugosllavia
IdeologjiaKomunizmi
Marksizëm-Leninizmi
Titoizmi
Krahu politikLeft-wing to far-left
Party flag

Dega Mali i Zi e Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë

Lidhja e Komunistëve të Malit të Zi ( Serbo-Kroatisht: Savez komunista Crne Gore , SKCG) ishte dega malazeze e Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë, partia e vetme ligjore e Jugosllavisë nga viti 1945 deri në 1990. Sipas një kushtetute të Jugosllavisë së RSF-së të vitit 1974, pushtete më të mëdha iu transferuan degëve të ndryshme të nivelit të republikës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga fillimisht njihej si Partia Komuniste e Malit të Zi ( Serbo-Kroatisht: Komunistička partija Crne Gore, KPCG). Në vitin 1952, Partia Komuniste e Malit të Zi u riemërtua në Lidhja e Komunistëve të Malit të Zi në përputhje me ndryshimin e emrit të partisë në nivel federal jugosllav.

Shpërbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë fillimit të viteve 1990, kolapsi i komunizmit dhe rritja e tensioneve etnike midis republikave jugosllave çuan në shpërbërjen e partisë federale .

Më 22 qershor 1991, dega malazeze e Lidhjes u shpërbë zyrtarisht dhe pasardhësi i saj i drejtpërdrejtë u bë Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) e sapokrijuar. Në thelb, partia e re vazhdoi aty ku e la e vjetra, pasi e gjithë anëtarësia e saj mbeti e njëjtë. Partia e re akuzohet gjerësisht për përfshirje në kontrabandën e duhanit dhe krimin e organizuar [1]

Drejtuesit e partisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Blazho Jovanoviq (7 tetor 1948 – 29 qershor 1963) (1907–1976)
 2. Gjorgjije Pajkoviq (29 qershor 1963 – 14 dhjetor 1968) (1917–1980)
 3. Veselin Gjuranoviq (14 dhjetor 1968 – 21 mars 1977) (1925–1997)
 4. Vojislav Srzentić [sr] (21 mars 1977 - 1 korrik 1982) (lindur 1934)
 5. Dobroslav Ćulafić (1 korrik 1982 – maj 1984) (1926–2011) [2]
 6. Vidoje Žarković (maj 1984 – 30 korrik 1984) (1927–2000)
 7. Marko Orlandić (30 korrik 1984 – maj 1986) (1930–2019)
 8. Miljan Radović (maj 1986 – 11 janar 1989) (1933–2015)
 9. Veselin Vukotiq (ushtrues aktrimi; 11 janar 1989 – 26 prill 1989) (lindur më 1949)
 10. Milica Pejanović-Đurišić (26 prill 1989 – 28 prill 1989) (lindur më 1959)
 11. Momir Bulatović (28 prill 1989 – 4 shkurt 1990) (1956–2019)
 1. ^ "Anti-Graft Campaigner Urges Montenegrin Govt to Follow The Money". 27 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "June 2011". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)