Jump to content

Lirim Kastrati (janar 1999)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lirim Kastrati
Të dhënat vetjake
Datëlindja16 janar 1999
VendlindjaDardanë, IR Jugosllavia
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor anësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Dinamo Zagreb
Numri20
Karriera me të rinjtë
2011–2014Kika
2014–2017Shkëndija Tiranë
2017–2018Lokomotiva
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2017–2020Lokomotiva67(18)
2020–Dinamo Zagreb2(0)
2020Lokomotiva (huazuar)13(3)
Karriera ndërkombëtare
2017–2018Kosova nën-195(0)
2017–Kosova nën-217(1)
2018–Kosova3(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21 gusht 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15 nëntor 2019

Lirim Kastrati (lindur më 16 janar 1999) është një futbollist profesionist kosovar, i cili luan si mesfushor anësor i klubit kroat Dinamo Zagreb dhe ekipit kombëtar të Kosovës.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokomotiva[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 shkurt 2018, Kastrati bëri debutimin e tij si një futbollist profesionist në një humbje 1–0 larg ndeshjes kundër Istra 1961 pasi u emërua në formacionin fillestar.[1] Më 10 mars 2018, ai shënoi dy golat e tij të parë në fitoren 4–1 larg Dinamos Zagreb.[2] Me 16 shtator 2018, Kastrati shënoi hat-trickin e parë të karrierës së tij në fitoren 2–5 jashtë Slaven Belupo.[3] Më 17 shkurt 2020, Kastrati nënshkroi një kontratë pesëvjeçare me Dinamo Zagreb.[4] Ai u dërgua përsëri në huazim te Lokomotiva për pjesën e mbetur të sezonit. Katër ditë më vonë, ai luajti ndeshjen e parë pas kthimit kundër Varaždin pasi u emërua në formacionin e fillimit.[5]

Dinamo Zagreb[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 gusht 2020, Kastrati u kthye në Dinamo. Më 16 gusht, ai bëri debutimin e tij në një fitore 6–0 në shtëpi kundër ish-klubit të tij Lokomotiva pasi u emërua në formacionin e parë.[6] Më 22 gusht, në një fitore 1–0 kundër Istra 1961, ai u dërgua jashtë pas një pengese të ashpër ndaj Obeng Regan.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-19 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 tetor 2017, Kastrati u emërua si pjesë e skuadrës së Kosovës nën-19 për kualifikimet e Kampionatit Evropian nën 19 vjeç në UEFA.[8] Më 3 tetor 2017, ai bëri debutimin e tij me Kosovën nën-19 në një ndeshje kundër Austrisë nën-19 pasi u emërua në formacionin startues.[9]

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 nëntor 2017, Kastrati pranoi një thirrje nga Kosova nën-21 për ndeshjet e kualifikimit të Kampionatit Evropian nën 21 vjeçar të UEFA-s kundër Izraelit nën-21 dhe Azerbajxhan nën-21.[10] Më 14 nëntor 2017, ai bëri debutimin e tij me Kosovën nën-21 në një ndeshje kundër Azerbajxhanit nën-21 pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 46-të në vend të Mirlind Dakut.[11]

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 tetor 2018, Kastrati pranoi një thirrje nga Kosova për ndeshjet e Ligës së Kombeve UEFA 2018–19 kundër Maltës dhe Ishujve Faroe.[12] Më 11 tetor 2018, ai bëri debutimin e tij me Kosovën në një ndeshje kundër Maltës pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 83-të në vend të Vedat Muriqit.[13]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 21 gusht 2020 [14]
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinentale Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Lokomotiva 2017–18 Prva HNL 14 3 1 0 15 3
2018–19 32 7 3 0 35 7
2019–20 34 11 5 0 39 11
Total 80 21 9 0 89 21
Dinamo Zagreb 2020–21 Prva HNL 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Total 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Total në karrierë 82 21 9 0 0 0 0 0 91 21

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 tetor 2019 [15]
Skuadra kombëtare Viti Paraqitje Gola
Kosovë 2018 1 0
2019 2 0
Total 3 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Istra 1961 – Lokomotiva 1:0" (në kroatisht). NK Lokomotiva. 17 shkurt 2018. Početna postava: Šemper, Musa, Knežević, Radonjić, Majer, Barić, Kolinger, Kastrati, Krajinović, Šunjić, Majstorović
 2. ^ "VELIKA POBJEDA U GRADSKOM DERBIJU! Dinamo – Lokomotiva 1:4" (në kroatisht). NK Lokomotiva. 10 mars 2018.
 3. ^ "Spektakl u Koprivnici – sedam golova, hat-trick mladog reprezentativca Kosova". Germanijak (në kroatisht). 16 shtator 2018.
 4. ^ "Lirim Kastrati novi igrač GNK Dinamo" (në kroatisht). GNK Dinamo Zagreb. 17 shkurt 2020. GNK Dinamo je danas dogovorio sve detalje oko prelaska Lirima Kastratija u Maksimir. Krilni igrač i seniorski reprezentativac Kosova ostat će do ljeta na posudbi u Lokomotivi a nakon toga priključit će se prvoj momčadi GNK Dinamo. Otkako sam došao u Hrvatsku, nadao sam se da ću jednog dana završiti u Dinamu. Sada mi se želja ispunila. Želim se zahvaliti svima koji su sudjelovali u ovome i koji su mi omogućili da budem član najveće nogometne institucije na ovim prostorima – rekao je kratko Kastrati po potpisu petogodišnjeg ugovora za naš klub
 5. ^ "Varaždin – Lokomotiva 0:2" (në kroatisht). NK Lokomotiva. 21 shkurt 2020. Početna postava: Grbić, Marković, Kolinger, Kovačić, Karačić, Jakić, Cokaj, Uzuni (Petrak), Tolić (68' Budimir), Kastrati, Tuci (62' Atiemwen)
 6. ^ "Razigrani Dinamo zabio "pola tuceta" na otvaranju sezone" (në kroatisht). GNK Dinamo Zagreb. 16 gusht 2020. Dinamo: Livaković – Stojanović, Theophile, Dilaver (56. Milić), Leovac – Burton; Kastrati (63. Ivanušec), Majer, Gojak, Oršić – Gavranović (63. Kulenović)
 7. ^ Ničota, Tomo (21 gusht 2020). "VIDEO: Ipak pobjeda! Petković ušao u igru prvi put ove sezone i spasio Dinamo golom iz jedanaesterca". Sportske novosti (në kroatisht).
 8. ^ "Kombëtarja U19 udhëtoi për në Austri". Football Federation of Kosovo. 1 tetor 2017.
 9. ^ "Humbje minimale e Kombëtares U-19 përballë Austrisë". Football Federation of Kosovo. 3 tetor 2017.
 10. ^ "Prekazi publikoi listën e futbollistëve për ndeshjet me Izraelin dhe Azerbejxhanin". Football Federation of Kosovo. 6 nëntor 2017.
 11. ^ "Kombëtarja U21 barazoi me Azerbejxhanin në Baku". Football Federation of Kosovo. 14 nëntor 2017.
 12. ^ "Challandes publikon listën e futbollistëve". Football Federation of Kosovo. 5 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2018. Marrë më 26 gusht 2020.
 13. ^ "Kosova feston edhe kundër Maltës, "Dardanët" të parët në Grupin 3". Football Federation of Kosovo. 11 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2018. Marrë më 26 gusht 2020.
 14. ^ Lirim Kastrati në Soccerway
 15. ^ "Lirim Kastrati". eU-football.info (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]