Mirlind Daku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mirlind Daku
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1998-01-01) 1 janar 1998 (26 vjeç)
VendlindjaGjilan, Kosovë
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Rubin Kazan
Numri44
Karriera me të rinjtë
0–2017Hajvalia
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2017Hajvalia3(0)
2017–2018Llapi45(23)
2018–2021Osijek II15(2)
2019–2020Kukësi (huazim)13(1)
2020–2021Ballkani (huazim)42(35)
2021–2023Osijek12(3)
2022–2023Mura (huazim)49(24)
2023–Rubin Kazan21(4)
Karriera ndërkombëtare
2017–2020Kosova U2112(3)
2020–2021Kosova5(0)
2023–Shqipëria2(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 2 shtator 2023
‡ National team caps and goals correct as of 10 shtator 2023

Mirlind Daku (lindur më 1 janar 1998) është një futbollist profesionist kosovar që luan si një sulmues për Rubin Kazan, edhe per Shqipëria. Preardhjen eshte nga fshatin Përlepnicë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llapi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 janar 2017, Daku firmosi një kontratë pesë-vjeçare me klubin e Superligës Llapi.[1] Më 18 shkurt, ai debutoi në raundin e pestë të Kupës së Kosovës 2016–17 kundër Feronikelit, duke u aktivizuar në minutën e 95të në vend të Berat Hysenit; ai shënoi disa minuta më pas me Llapin që fitoi 4–2 me penallti.[2]

Osijek[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 korrik 2018, Daku u transferua në Kroaci te ekipi rezervë i Osijek, duke firmosur deri në qershor 2022.[3][4] Ai debutoi më 25 gusht duke luajtur si titullar në barazimin 2–2 kundër Šibenik.

Huazimi te Kukësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 korrik 2019, Daku huazua për një sezon te KukësiKategorinë Superiore.[5] Ai luajti ndeshjen e parë me ekipin e tij të ri më 18 gusht kundër PartizanitSuperkupën e Shqipërisë, duke zëvendësuar Vasil Shkurtin në minutën e 66të.[6]

Huazimi te Ballkani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 janar 2020, Daku u rikthye në Kosovo duke u huazuar te Ballkani për pjesën e mbetur të sezonin 2019–20.[7] Ai debutoi më 29 shkurt në barazimin pa gola kundër Prishtinës në kampionat, duke u aktivizuar si zëvëndësues në pjesën e dytë.[8]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 mars 2017, Daku u thirr për herë të parë në ekipin nën-21 për ndeshjen kualifikuese të Kampionatit Evropian nën-21 2019 kundër Irlandës.[9] Ai debutoi zyrtarisht më 9 nëntor në një tjetër ndeshje kualifikuese, këtë herë kundër Izraelit, duke hyrë si zëvëndësues në vend të Ardit Gashit në minutën e 54të.

Më 22 janar 2018, Daku u thirr në ekipin e parë për një ndeshje miqësore kundër Azerbajxhanit.[10] Megjithatë, ndeshja u anullua dy ditë më vonë duke bërë që lojtari të mos debutonte.[11]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2023, Daku mori pasaportën shqiptare duke u bërë i disponueshëm për të luajtur me kombëtaren shqiptare.[12] Më 1 shtator, ai u thirr për dy ndeshjet kualifikuese të Euro 2024 kundër Republikës Çeke dhe Polonisë.[13] Daku debutoi gjashtë ditë më pas në barazimin 1–1 kundër Çekisë në Pragë.[14] Më 10 shtator, Daku regjistroi golin e parë me kombëtaren në fitoren 2–0 kundër Polonisë në Air Albania Stadium, duke shënuar vetëm dy minuta pasi kishte hyrë në fushë si zëvëndësues.[15][16] Kjo ishte fitorja e parë e Shqipërisë ndaj Polonisë që nga viti 1953.[17]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Zyrtare: Llapi transferon tre futbollistë (Foto)". Telegrafi.com. 31 janar 2017.
 2. ^ "Penalltitë vendosin, Llapi në çerekfinale!". TopSporti. 18 shkurt 2017.
 3. ^ "Daku prezantohet te Osijeku: Hap i madh për mua". Telegrafi.com. 20 korrik 2018.
 4. ^ "Zyrtare: Daku transferohet te Osijek, nënshkruan kontratë afatgjate". Futbolli Kosovar. 19 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2018.
 5. ^ "Njoftim i Klubit/Futbollisti i përfaqësueses U-21 së Kosovës huazohet te Kukësi!". FK Kukësi. 24 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2020. Marrë më 25 gusht 2020.
 6. ^ "Super Brajan Braun, Partizani fiton Superkupën e Shqipërisë". BalkanWeb.com. 18 gusht 2019.
 7. ^ "Ballkani kryen goditjen e madhe, zyrtarizon sulmuesin Mirlind Daku". Telegrafi.com. 11 janar 2020.
 8. ^ "Futbollisti i Kombëtares së Kosovës debuton në takimin, Prishtina – Ballkani". Gazeta inFokus. 29 shkurt 2020.
 9. ^ "Lista e futbollistëve të Përfaqësueses U21". Federata e Futbollit e Kosovës. 21 mars 2017.
 10. ^ "Lajmi i fundit: Lista e Kosovës kundër Azerbajxhanit". Korneri. 22 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 22 janar 2018.
 11. ^ "Friendly match canceled" (në anglisht). Federata Azerbajxhanase e Futbollit. 25 janar 2018.
 12. ^ "FOTO/ Një alternativë më shumë për Sylvinhon, lojtari dardan merr pasaportën shqiptare". SuperSport.al. 25 qershor 2023. Marrë më 25 qershor 2023.
 13. ^ "Kualifikueset e Euro 2024 / Sylvinho zbardh listën me emrat e 25 lojtarëve për sfidat me Çekinë & Poloninë". fshf.org. Federata Shqiptare e Futbollit. 1 shtator 2023. Marrë më 1 shtator 2023.
 14. ^ "EURO 2024/ Shqipëria barazon me Çekinë në Pragë". fshf.org. Federata Shqiptare e Futbollit. 7 shtator 2023. Marrë më 8 shtator 2023.
 15. ^ "Shqipëria mposht Poloninë! Kuqezinjtë fitojnë 2 me 0 në "Air Albania" dhe prekin Europianin". Top-Channel.tv. 10 shtator 2023. Marrë më 16 shtator 2023.
 16. ^ "VIDEO/ Shqipëria shtron rrugën për në Europian, mposht Poloninë dhe kryeson Grupin E". SuperSport.al. 10 shtator 2023. Marrë më 16 shtator 2023.
 17. ^ "Albania vs Poland H2H". eu-football.info (në anglisht). European Football. Marrë më 16 shtator 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]