Lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore në Portugali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s janë vende me rëndësi për trashëgiminë kulturore ose natyrore siç përshkruhet në Konventën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, e themeluar në vitin 1972.[1] Portugalia miratoi konventën më 30 shtator 1980, duke i bërë vendet e saj historike të pranueshme për t'u përfshirë në listë.[2]

Vendet në Portugali u regjistruan për herë të parë në listë në mbledhjen e 7-të të Komitetit të Trashëgimisë Botërore, mbajtur në Firence të Italisë, në vitin 1983. Katër vende u shtuan: "Zona qendrore e qytetit të Angra do Heroísmo në Azores", "Manastiri i Batalës", "Konventa e Krishtit në Tomar", dhe mbishkrimi i përbashkët i "Manastirit të Hieronymiteve dhe Kulla e Belemit në Lisbonë". [3] Që nga viti 2013, Portugalia ka 15 vende të shkruara në listë, 14 prej të cilave janë kulturore dhe njëra është e natyrshme, sipas kritereve të përzgjedhjes. Tre vende janë të vendosura në arkipelagët Azores dhe Madeira, ndërsa një ndahet me Spanjën. Mbishkrimi më i fundit është Universiteti i Coimbra - Alta dhe Sofjes në Coimbra, gjatë mbledhjes së 37-të në Phnom Penh.[4]

Lista e vendeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vendi: emërtuar sipas përcaktimit zyrtar të Komisionit të Trashëgimisë Botërore
 • Vendndodhja: në nivel qyteti, rajoni apo provincës dhe gjeo-koordinatat
 • Periudha: periudha kohore e rëndësisë, zakonisht e ndërtimit
 • të dhënat e UNESCO: numri i referencës së vendit; viti kur vendi është regjistruar në Listën e Trashëgimisë botërore; kriteret nën të cilat vendi është listuar;[nb 1] site (plus buffer zone) areas (in ha)
 • Përshkrimi: informacion i shkurtër për vendin (nga UNESCO)

Vendet e regjistruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Imazhi Vendndodhja Periudha Të dhënat e UNESCO Përshkrimi Ref
Rajoni i Verës Alto Douro A river with terraced vineyards Rajoni Douro
41°6′6″N 7°47′56″W / 41.10167°N 7.79889°W / 41.10167; -7.79889 (Alto Douro Wine Region)
ska 1046; 2001; iii, iv, v; 24,600 ha (225,400 ha)

Vera është prodhuar nga pronarët tradicional të tokës në rajonin Alto Douro për rreth 2000 vjet. Që nga shekulli i 18-të, produkti kryesor i tij, porti i verës, ka qenë i famshëm në botë për cilësinë e tij. Kjo traditë e gjatë e vreshtarisë ka prodhuar një peizazh kulturor me bukuri të jashtëzakonshme që reflekton evolucionin e saj teknologjik, social dhe ekonomik.

[5]
Zona Qendrore e qytetit të Angra do Heroismo në Azores Coastal town with white houses and churches with red roofs Ishulli Terceira, Azores
38°39′18″N 27°13′12″W / 38.65500°N 27.22000°W / 38.65500; -27.22000 (Central Zone of the Town of Angra do Heroismo in the Azores)
Shekulli i 15-të 206; 1983; iv, vi

I ndodhur në një nga ishujt në arkipelagun e Azores, ky ishte një port i detyrueshëm i thirrjes nga shekulli i 15-të deri në ardhjen e anijes me avull në shekullin e 19-të. San Sebastião dhe San João Baptista 400-vjeçar janë shembuj unik të arkitekturës ushtarake. I dëmtuar nga një tërmet në vitin 1980, Angra tani po restaurohet.

[6]
Konventa e KrishtitTomar Christian religious building with a bell Tomar
39°36′17″N 8°25′3″W / 39.60472°N 8.41750°W / 39.60472; -8.41750 (Convent of Christ in Tomar)
Shekujt 12 deri 15 265; 1983; i, vi

Fillimisht projektuar si një monument që simbolizon Reconquest, Konventa e Kalorësve Templar të Tomar (transferuar në 1344 në Kalorësit e Urdhrit të Krishtit) erdhi për të simbolizuar vetëm të kundërtën gjatë periudhës Manueline - hapjen e Portugalisë në qytetërimet e tjera.

[7]
Peisazhi Kulturor i Sintra Buildings with red roofs on a hillside Sintra
38°47′0″N 9°25′0″W / 38.78333°N 9.41667°W / 38.78333; -9.41667 (Cultural Landscape of Sintra)
Shekulli 19-të 723; 1995; ii, iv, v; 946 ha (3,641 ha)

Në shekullin e 19-të, Sintra u bë qendra e parë e arkitekturës romantike evropiane. Ferdinandi II shndërroi një manastir të shkatërruar në një kështjellë, ku kjo ndjeshmëri e re u shfaq në përdorimin e elementeve gotike, egjiptiane, maore dhe të Rilindjes dhe në krijimin e një parku që përziente llojet e pemëve lokale dhe ekzotike. Banesa të tjera të bukura, të ndërtuara përgjatë të njëjtave linjave në "Serra" përreth, krijuan një kombinim unik të parqeve dhe kopshteve që ndikuan në zhvillimin e arkitekturës së peizazhit në të gjithë Evropën.

[8]
Qyteti kufitar garnizon i Elvas dhe fortifikimet e saj Ramparts of Elvas Elvas
38°52′50″N 7°9′48″W / 38.88056°N 7.16333°W / 38.88056; -7.16333 (Garrison Border Town of Elvas and its Fortifications)
Shekujt 17 deri 19 1367; 2012; iv; 179 ha (608 ha)

Vendi, i përforcuar gjerësisht nga shekulli i 17-të deri në shekullin e 19-të, përfaqëson sistemin më të madh të hendekut të thatë në botë. Brenda mureve të tij, qyteti përmban kazerma dhe ndërtesa të tjera ushtarake, si dhe kisha dhe manastire. Ndërsa Elvas përmban mbetje që datojnë nga shekulli i 10-të, fortifikimi i tij filloi kur Portugalia rifitoi pavarësinë në vitin 1640. Përforcimet e projektuara nga Jezuiti i Holandës padre Cosmander, përfaqësojnë shembullin më të mirë të mbijetuar të shkollës së fortifikimeve holandeze kudo. Vendi gjithashtu përmban Ujësjellësin Amoreira, i ndërtuar për t'i mundësuar kështjellës të përballojë rrethime të gjata.

[9]
Qendra Historike e Évora Ruins of a classical columned temple Évora
38°34′23″N 7°54′28″W / 38.57306°N 7.90778°W / 38.57306; -7.90778 (Historic Centre of Évora)
Shekujt 1 deri 18 361; 1986; ii, iv

Ky qytet muze, rrënjët e të cilit kthehen në kohët romake, arriti epokën e artë në shekullin e 15-të, kur u bë banimi i mbretërve portugezë. Cilësi e saj unike rrjedh nga shtëpitë me zbukurime të zbukuruara me azulejos dhe ballkone prej hekuri të punuar nga shekulli 16 deri në shekullin e 18-të. Monumentet e saj kishin një ndikim të thellë në arkitekturën portugeze në Brazil.

[10]
Qendra Historike e Guimarães A square palace complex with white walls and many chimneys Guimarães, Provinca Minho
41°26′27″N 8°17′41″W / 41.44083°N 8.29472°W / 41.44083; -8.29472 (Historic Centre of Guimarães)
Shekujt 12 deri 19 1031; 2001; ii, iii, iv; 16 ha (45 ha)

Qyteti historik i Guimarães është i lidhur me shfaqjen e identitetit kombëtar portugez në shekullin e 12-të. Një shembull jashtëzakonisht i ruajtur dhe autentik i evolucionit të një vendbanimi mesjetar në një qytet modern, tipologjia e tij e pasur ndërtimore ilustron zhvillimin specifik të arkitekturës portugeze nga shekulli i 15-të deri në shekullin e 19-të, nëpërmjet përdorimit të qëndrueshëm të materialeve dhe teknikave tradicionale të ndërtimit.

[11]
Qendra Historike e Oporto Metal bridge across a river and city centre built on a hillside Porto
41°8′30″N 8°37′0″W / 41.14167°N 8.61667°W / 41.14167; -8.61667 (Historic Centre of Oporto)
Shekujt 8 deri 19 755; 1996; iv

Qyteti i Portos, i ndërtuar përgjatë kodrave me pamje nga goja e lumit Douro, është një peizazh i shquar urban me një histori 2,000 vjeçare. Rritja e vazhdueshme e saj, e lidhur me detin (romakët i dha emrin Portus ose port), mund të shihet në shumë monumente të ndryshme, nga katedralja me korin e saj romak, deri në Bursën Neoklasike dhe Kisha e Santa Clara tipike portugeze në stilin Manueline.

[12]
Peisazhi i kulturës Vineyard të ishullit Pico Vineyards with low walls built of boulders and the sea in the distance Ishullit Pico, Azores
38°30′48″N 28°32′28″W / 38.51333°N 28.54111°W / 38.51333; -28.54111 (Landscape of the Pico Island Vineyard Culture)
Shekulli i 15-të 1117; 2004; iii, v; 190 ha (2,445 ha)

Vendi me siperfaqe prej 987 hektarësh në ishullin vullkanik të Pico, i dyti më i madh në arkipelagun e Azores, përbëhet nga një model i mrekullueshëm i mureve të gjata të gjata të distancuara që dalin nga brendësia dhe paralelisht me bregun shkëmbor. Muret u ndërtuan për të mbrojtur mijëra komplote të vogla, të afërta, drejtkëndëshe nga era dhe uji i detit. Dëshmia e këtij vreshtari, origjina e të cilit daton në shekullin e 15, shfaqet në asamblenë e jashtëzakonshme të fushave, në shtëpitë e hershme të shekullit të 19-të, në bodrumet e verës, kishat dhe portet. Peizazhi jashtëzakonisht i bukur i bërë nga njeriu është zona më e mirë e mbetur e një praktike të tillë, që një kohë ka qenë më të përhapur.

[13]
Pylli Laurel në Madeiras A foggy picture of the top of a very dense forest Madeira
32°46′0″N 17°0′0″W / 32.76667°N 17.00000°W / 32.76667; -17.00000 (Laurisilva of Madeira)
ska 934; 1999; ix, x; 15,000 ha

Pylli Laurel i Madeira-s është një relikt i shquar i një lloji të pyllit të përhapur më parë. Kjo është zona më e madhe e mbijetesës së pyllit të dafinës dhe besohet të jetë 90% pyje primare. Ai përmban një suitë të veçantë të bimëve dhe kafshëve, duke përfshirë shumë lloje endemike, si pëllumbi i gjatë Madeiran.

[14]
Manastiri i Alcobaçës Church facade integrated into a complex of white buildings with red roofs Alcobaça
39°33′0″N 8°58′36″W / 39.55000°N 8.97667°W / 39.55000; -8.97667 (Monastery of Alcobaça)
Shekujt 12 deri 18 505; 1989; i, iv

Manastiri i Santa Maria d'Alcobaça, në veri të Lisbonës, u themelua në vitin 12 nga Mbreti Alfonso I. Madhësia e saj, pastërtia e stilit të tij arkitekturor, bukuria e materialeve dhe kujdesi me të cilin u ndërtua e bëjnë këtë një Kryevepër e artit gotik Cistercian.

[15]
Manastiri i Batalha Gothic church Batalha
39°39′28″N 8°49′37″W / 39.65778°N 8.82694°W / 39.65778; -8.82694 (Monastery of Batalha)
Shekull i 14-të 264; 1983; i, ii; 0.98 ha (86 ha)

Manastiri i Dominikanëve të Batalës u ndërtua për të përkujtuar fitoren e portugezëve mbi Kastilianët në betejën e Aljubarrota në 1385. Do të ishte projekti kryesor i ndërtimit të monarkisë portugeze për dy shekujt e ardhshëm. Këtu u zhvillua një stilin gotik shumë origjinale, kombëtare, ndikuar thellësisht nga arti Manueline, siç tregohet nga kryevepra e tij, Katedralja Mbretërore.

[16]
Manastiri i Hieronymites dhe Kulla e BelémitLisbonë
White tower near the sea
Lisbon
38°41′31″N 9°12′57″W / 38.69194°N 9.21583°W / 38.69194; -9.21583 (Monastery of the Hieronymites and Tower of Belém in Lisbon)
Shekujt 16 deri 17 263; 1983, 2008 (extended);[nb 2] iii, iv; 2.66 ha (103 ha)

Duke qëndruar në hyrje të portit të Lisbonës, Manastiri i Hieronymiteve - ndërtimi i të cilit filloi në vitin 1502 - ilustron artin portugez në të mirë të saj. Kulla e afërt e Belem, e ndërtuar për të përkujtuar ekspeditën e Vasco da Gama, është një kujtesë e zbulimeve të mëdha detare që hedhin themelet e botës moderne.

[17]
Vendet e artit në gurët parahistorike në luginën Côa dhe Siega Verde Rock carvings of animals including a horse Rajoni Douro (ndarë me Spain)
40°41′51″N 6°39′40″W / 40.69750°N 6.66111°W / 40.69750; -6.66111 (Prehistoric Rock Art Sites in the Côa Valley and Siega Verde)
Paleoliti 866; 1998, 2010 (extended);[nb 3] i, iii

Të dy vendet e artit prehistorik në luginën Côa (Portugali) dhe Siega Verde (Spanjë) ndodhen në brigjet e lumenjve Agueda dhe Côa, degët e lumit Douro, që dokumentojnë pushtimin e vazhdueshëm njerëzor që nga fundi i epokës paleolitike. Qindra panele me mijëra shifra shtazore (5,000 në Foz Cao dhe rreth 440 në Siega Verde) u gdhendën gjatë disa mijëvjeçarëve, duke përfaqësuar ansamblin më të shquar të artit paleolitik në gadishullin Iberik.

[18]
Universiteti i Coimbra - Alta dhe Sofje Coimbra
40°12′28.12″N 8°25′32.79″W / 40.2078111°N 8.4257750°W / 40.2078111; -8.4257750 (University of Coimbra – Alta and Sofia)
Shekujt 12 deri në 20 1387; 2013; ii, iii, iv, vi; 36 ha (82 ha)

I vendosur në një kodër me pamje nga qyteti, Universiteti i Coimbra me kolegjet e saj u rrit dhe evoluar për më shumë se shtatë shekuj brenda qytetit të vjetër. (...) Ndërtesat e Universitetit u bënë një referencë në zhvillimin e institucioneve të tjera të arsimit të lartë në botën portugeze-folëse ku gjithashtu ushtroi një ndikim të madh në të mësuarit dhe letërsinë. Coimbra ofron një shembull të shquar të një qyteti të integruar universitar me një tipologji specifike urbane, si dhe traditat e saj ceremoniale dhe kulturore që janë mbajtur gjallë përgjatë viteve.

[19]

Lista tentativë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç vendeve të shkruara në listën e Trashëgimisë Botërore, shtetet anëtare mund të mbajnë një listë të vendeve tentative që ata mund të marrin në konsideratë për emërim. Nominimet për Listën e Trashëgimisë Botërore pranohen vetëm nëse vendi është shënuar më parë në listën paraprake.[20] As of 2013, Portugal recorded 11 sites on its tentative list.[2]

Vendi Imazhi Vendndodhja Periudha Të dhënat e UNESCO Përshkrimi Ref
Qendra Historike e Santarém Santarém
39°14′12.27″N 8°41′8.91″W / 39.2367417°N 8.6858083°W / 39.2367417; -8.6858083 (Historic Centre of Santarém)
N/A 562; 1996; mixed [21]
Algar do Carvão Ishujt Terceira, Azores
38°43′44″N 27°11′7″W / 38.72889°N 27.18528°W / 38.72889; -27.18528 (Algar do Carvão)
N/A 565; 1996; natural

Algar do Corvao [sic] ndodhet në një vullkan strombolian me dy kone (një kryesore dhe një aksidentale) dhe është 629 m e lartë. Ajo është e përbërë nga një oxhak vertikal prej i lartë 45m bëhet më i gjerë drejtim të pjerrët deri në fund të saj, me tre kulme të harkuar. Mbaron me 90m në një lagune të pijshëm, sipërfaqja mesatare e së cilës është 400m2. Në pjesën e saj më të thellë është 15 metra. Muret lejojnë infiltrimin e ujit që i jep origjinën stalagtites ( [sic]) dhe stalagmites. Është gjithashtu e rëndësishme të referohet ekzistenca e xhamit të zi "lustër vullkanik me xhama". Komunitetet bimore i oxhakut vullkanik ka një shumëllojshmëri të madhe të specieve të cilat janë kryesisht endemike, disa janë të rralla dhe të kërcënuara dhe përfshihen në Shtojcën I nga Konventa e Bernës. Të tjerat janë të përfshirë në Listën e Kuqe të IUCN Bryophyte.

[22]
Furna do Enxofre Ishulli Graciosa, Azores N/A 566; 1996; natural

Është një shpellë e madhe e vendosur në kalderan e vetme të ishullit, origjina e të cilit lidhet me fazën e kolapsit dhe kullimin e një liqeni vullkanik në brendësi të kalderas. Ajo është formuar nga një kube e veçantë dhe e madhe që tregon ekzistencën e prizmave bazaltike. Lartësia maksimale e saj është 100 metra dhe diametri i saj është 150 metra. Në fund të shpellës mund të shihet një lagune e madhe. Ekziston një aktivitet i përhershëm fumarolik që nxjerr shkallen e gazrave CO², H²S, H². Ka dy vrima në këtë shpellë që lejojnë hyrjen e dritës së diellit.

[23]
Qyteti i Marvão dhe mali i thepisur në të cilin ndodhet Marvão
39°23′39″N 7°22′36″W / 39.39417°N 7.37667°W / 39.39417; -7.37667 (Marvão)
N/A 1428; 2000; (iv), (v)

Aseti që po aplikon për statusin e Trashëgimisë Botërore është një simbiozë unike e karakteristikave kulturore dhe natyrore. Kjo nuk është një qendër historike, me fjalë të tjera, nuk është një lagje e lashtë urbanistike e rrethuar ndërkohë nga zhvillimi urban. Përkundrazi, është i tërë qyteti historik, me arkitekturën e pazakontë arkeologjike dhe tiparet urbane, e cila, e rrethuar nga fortifikimet e saj shkëmbore gjigande, nuk është përhapur asnjëherë, me përjashtim të shekullit të 15-të, i cili pa ndërtesën e Nossa Senhora da Estrela Convent, gjithashtu e përfshirë në aplikacion. Përveç qytetit, aplikimi domosdoshmërisht do duhet të përfshijë malin e thepisur në të cilin ndodhet, me një lartësi mesatare prej 600 m (...)

[24]
Ilhas Selvagens (Selvagens Islands) Funchal, Madeira
30°5′43.9″N 15°56′45.7″W / 30.095528°N 15.946028°W / 30.095528; -15.946028 (Savage Islands)
N/A 1742; 2002; (x)

Selvagens, i përbërë nga Selvagens Grande, Selvagem Pequena dhe Ilhéu de Fora u zbuluan nga portugezët në shekullin XV (1438) dhe mbetën praktikisht të padëmtuara nga të gjitha përpjekjet për ta kolonizuar atë dhe mbeti i shkretë dhe i pabanuar deri në kohën e tashme. (...)

[25]
Alentejo Jugperëndimore dhe Parku Natyror i Bregut Vicentine Alentejo dhe Algarve
37°27′0″N 8°46′0″W / 37.45000°N 8.76667°W / 37.45000; -8.76667 (Southwest Coast)
N/A 1979; 2004; (viii), (ix), (x)

Për shkak të pozitës së saj gjeografike, diversitetit të saj të peizazhit dhe pushtimit të kufizuar njerëzor, Bregu Jugperëndimor, një zonë ndërfarëse midis tokës dhe detit, ka zhvilluar karakteristikat e veta specifike dhe një shumëllojshmëri të habitateve që janë përgjegjës për pasurinë e florës dhe faunës së saj . Është një nga shtigjet e fundit dhe më të rëndësishme të vijës bregdetare të egra në Evropën Jugore, me zgjerime të mëdha të mbetura pothuajse të pandryshuara nga aktivitetet njerëzore dhe ndërtimi dhe përfitimi nga një densitet demografik jashtëzakonisht i ulët, megjithëse me rritjen e presionit antropik, për momentin është e kufizuar në kohë dhe hapësirë. (...)

[26]
Pombaline Baixa ose qendra e Lisbonës Lisbon
38°42′41″N 9°8′14″W / 38.71139°N 9.13722°W / 38.71139; -9.13722 (Pombaline Downtown of Lisbon)
18th century 1980; 2004; (i), (ii), (iv), (v), (vi)

(...) Si rezultat i shkatërrimit të pjesës më të madhe të qytetit, duke përfshirë qendrat simbolike të pushtetit, nga tërmeti i vitit 1755 - më i dhunshmi i regjistruar në histori dhe një katastrofë që në atë kohë u bë subjekt i librave letrare dhe veprave filozofike - një skemë komplekse e rindërtimit u imponua nga figura komanduese e Marqugs [sic] de Pombal. Ballafaquar me alternativat e ndryshme, u vendos për të rindërtuar një pjesë të qytetit nga e para, në bazë të një programi të rreptë legjislativ dhe një sërë parimesh praktike dhe metodave të frymëzuar nga portugez eksperiencë inxhinierike ushtarake dhe eksperimente urbane në territoret koloniale. (...)

[27]
Pallati i Mafrës, Konventa dhe Parku Kombëtar i Gjuetisë Mafra
38°56′12″N 9°19′35″W / 38.93667°N 9.32639°W / 38.93667; -9.32639 (Mafra Palace)
18th century 1981; 2004; (i), (ii), (iv)

(...) Ndërtesa ka një prani imponuese monumentale, e cila është fryt i dizajnit të saj arkitekturor të jashtëzakonshëm, veçanërisht të pjesës qendrore, bazilikës dhe një zgjedhje e dallueshme e materialeve dhe karakteristikave dekorative, të cilat e kanë dalluar atë me një shkëlqim pothuajse unik në Evropën e asaj kohe: mermere polikromatike nga origjina të ndryshme; grupi i shquar i skulpturave në portikun e kishës - më i madhi i këtij lloji në botë, me 58 statuja mermeri të porositura nga skulptorët kryesorë romakë të kohës së tyre; dy carillons, secila me 48 këmbanat, nga Antwerp; Grupimi unik i gjashtë organeve, me repertorin e tyre, i projektuar dhe ndërtuar për të njëjtën hapësirë, ndërmjet viteve 1792 dhe 1807; Parku Mbretëror i Gjuetisë, një rrethim i madh me rreth 21 km që rrethon tokën bujqësore dhe pyllin, e cila sot është një rezervë e rëndësishme gjenetike që lulëzon një diversitet biogjenetik dhe një sërë speciesh që janë fryt i sasisë së konsiderueshme të punës që ka qenë Investuar në menaxhimin e saj.(...)

[28]
Parku pyjor i Karmelitasve të Shkallëzuar, Pylli Buçaco Buçaco
40°21′0″N 8°21′0″W / 40.35000°N 8.35000°W / 40.35000; -8.35000 (Forest Park of the Discalced Carmelites, Buçaco)
17th century 1984; 2004; mixed

Llogaritet 1450 metra me 950 metra, Pylli Kombëtare është i rrethuara nga një mur me disa porta të shpërndara rreth perimetrit, duke siguruar qasje në pyjet me gjethe që rrethojnë kishën, pjesë e një manastiri karmeli, një pallat monumental dhe disa ndërtesa të tjera me karakter fetar. Peizazhi kulturor i Bucacos parasheh këtë, të vetmin "botë të egër" të këtij lloji në Portugali, e cila u krijua nga Urdhri i Karmeliteve të Shkallëzuar në mes të viteve 1628 dhe 1630. (...)

[29]
Parku Natyror Arrábida Distrikti Setúbal
35°30′7.2″N 8°59′27.6″W / 35.502000°N 8.991000°W / 35.502000; -8.991000 (Arrábida Natural Park)
Paleolithic 1985; 2004; (vii), (viii), (ix), (x)

(...) Pamje nga Oqeani Atlantik, shpatet e Zinxhirit Arrabida mbulohen me vegjetacionin më karakteristik të rajonit - maja mesdhetare - një produkt i klimës së tij të butë, të zbutur nga Atlantiku dhe reliefi. Është një nga rajonet natyrore më të bukura dhe më interesante të ndikimit të Mesdheut dhe mbetet pothuajse i paprekur në ekuilibrin e tij natyror. (...)

[30]
Icnitos de Dinossáurios Ourém dhe Sesimbra Upper and Middle Jurassic 5255; 2008; (vii), (viii)

Galinha dhe Vale de Meios janë gjurmët më të mëdha të Jurassicës së Mesme me shtigje të dinosaurëve jashtëzakonisht të ruajtur mirë që dhanë informacion të gjerë dhe të pazakontë paleobiologjik dhe paleoekologjik në një kohë të hershme të evolucionit të saj. (...)

[31]

Lokacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Criteria i–vi are cultural and criteria vii–x are natural
 2. ^ Extension of the buffer zone of the Tower of Belém in 2008.
 3. ^ In 2010, it was extended to include 645 engravings in the archaeological zone of Siega Verde in Spain.
 4. ^ Group of islets located halfway between Madeira and Canary Islands.
 5. ^ Comprises the coastline stretching from São Torpes, in Alentejo, to Burgau, in the Algarve.
 1. ^ "The World Heritage Convention". UNESCO. Marrë më 17 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Portugal – Properties inscribed on the World Heritage List". UNESCO. Marrë më 9 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Report of the rapporteur" (PDF). UNESCO. janar 1984. Marrë më 24 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Qatar and Fiji get their first World Heritage sites as World Heritage Committee makes six additions to UNESCO List". UNESCO. 22 qershor 2013. Marrë më 22 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Alto Douro Wine Region". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Central Zone of the Town of Angra do Heroismo in the Azores". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Convent of Christ in Tomar". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Cultural Landscape of Sintra". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Garrison Border Town of Elvas and its Fortifications". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Historic Centre of Évora". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Historic Centre of Guimarães". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Historic Centre of Oporto". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Landscape of the Pico Island Vineyard Culture". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Laurisilva of Madeira". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Monastery of Alcobaça". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Monastery of Batalha". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Monastery of the Hieronymites and Tower of Belém in Lisbon". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Prehistoric Rock Art Sites in the Côa Valley and Siega Verde". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "University of Coimbra – Alta and Sofia". UNESCO. Marrë më 23 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Tentative Lists". UNESCO. Marrë më 24 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Historic Centre of Santarém". UNESCO. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Algar do Carvão". UNESCO. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Furna do Enxofre". UNESCO. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Town of Marvão and the craggy mountain on which it is located". UNESCO. Marrë më 25 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Ilhas Selvagens (Selvagens Islands)". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "The Southwest Coast". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Pombaline Baixa or Downtown of Lisbon". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Mafra Palace, Convent and Royal Hunting Park". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Forest Park of the Discalced Carmelites, Buçaco". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Arrábida". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Icnitos de Dinossáurios". UNESCO. Marrë më 26 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]