Lola Pagnani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lola Pagnani
Informacione personale
Vendlindja Flag of Italy.svg Romë, Itali
Gjatësia 1.72 m
Pseudonime Lola Pagnani Stravos
Anna Lola Pagnani
Kombësia Italiane
Faqja zyrtare lolapagnani.com


Anna Lola Pagnani Stavros e njohur si Lola Pagnani lindi më 3 prill të vitit 1972, në Romë, Itali) është aktore italiane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anna Lola Pagnani Stavros lindi në Romë të Italisë (3 prill, 1972), është e bija e shkrimtarit dhe skenaristit Enzo Pagnani. Në moshën 17 vjeçare diplomoi në drejtimin e vallzimit bashkëkohorë në Paris dhe ishte vallëzuesja e parë e kompanisë Momix për turneun botërorë. Me sukses bashkëpunoi në realizimin e kinematografisë në Circe du SoleilMontréal. Ishte vallëzuesja e parë në Shtëpinë e OperësMynih me regji nga Lina Wertmuller dhe udhëheqje nga Giuseppe Sinopoli. Pastaj diplomoi në degën e vallëzimit bashkëkohorë në Alvin Ailey American Dance TheaterNju Jork, më vonë studjoi aktrimin në HB Studios, gjithashtu në Nju Jork.

Pas këtyre studimeve ktheu në Itali filloi bashkëpunimin me kinematë dhe teatrot e njohura italiane si Ettore Scola, Giulio Base e Lina Wertmuller. Gjithashtu luajti edhe për Spike Lee, John Turturro e Abel Ferrara. Ajo gjithashtu për dy vite ishte pjesë edhe e Maurizio Costanzo Shou[nevojitet citimi]. U ftua për bashkëpunim edhe nga Enrico Montesano, Marco Columbro, Barbara De Rossi, Blas Roca Rey, Enrico Brignano, Nino Manfredi, Vittorio Gassman dhe Shelley Winters, i cili e mori nën mbykqyrje për studim në Los Angeles në studion e aktorëve ku studioi sëbashku me Teddey Sherman.

Punoi në Rai International në disa programe në New York dhe ishte udhëheqëse e emisionit PoP Italia.

Së fundi vendosi të realizonte një dokumentarë me producentin dhe regjisorin amerikan Melissa Balin, e inspiruar nga fakti personal si viktimë e komplotit camorra. Projekti u emërua Women Seeking Justice (lexo: Vomën Siiking Xhastës, sq.: Gruaja Kërkon Drejtësi) dhe do të përfshijë ngjarje të padrejtësive nga e gjithë bota.

Flet rrjedhshëm italishten, frëngjishten, spanjishten dhe anglishten.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinemà[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lola PagnaniIMDb