Jump to content

Ludovico Einaudi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ludovico Einaudi
Instrument(et)Piano, synthesizer, keyboard, guitar
LabeliDecca Records, Universal Music Group
Ponderosa Music and Art (US, FR)

Ludovico Maria Enrico Einaudi OMRI (Italian: [ludoˈviːko eiˈnaudi]; i lindur më 23 nëntor 1955), është një pianist dhe kompozitor italian. I trajnuar në Conservatorio Verdi në Milano, Einaudi filloi karrierën e tij si një kompozitor klasik, duke përfshirë më vonë stile dhe zhanre të tjera të tilla si pop, rock, folk dhe muzikë botërore . [1]

Einaudi ka kompozuar partiturat për një numër filmash dhe prodhimesh televizive, duke përfshirë ,This Is England, The Intouchables, I'm Still Here miniseriet televizive Doctor Zhivago, dhe Acquario (1996), për të cilat ai fitoi Grolla d'oro. Muzika e tij u përdor si partitura për filmat e vlerësuar Nomadland dhe The Father. Ai gjithashtu ka publikuar koleksione të ndryshme solo për piano dhe instrumente të ndryshëm, I Giorni në 2001, Nightbook në 2009 dhe In a Time Lapse në 2013. Në 1 mars 2019, Einaudi raportoi një projekt me shtatë seksione të quajtur S, i Seven Days Walking, i cili u publikua gjatë gjithë shtatë muajve në 2019.

Jeta dhe edukimi i hershëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Einaudi lindi në Turin, Piedmont. Babai i tij,Giulio Einaudi i, ishte një botues që punonte me autorë përfshirë Italo Calvino dhe Primo Levi, dhe themelues i Giulio Einaudi Editore,[2] ndërsa gjyshi i tij nga babai, Luigi Einaud, ishte President i Italisë midis 1948 dhe 1955. Nëna e tij, Renata Aldrovandi, luajti pianoja tek ai si fëmijë. Babai i saj Waldo Aldrovandi ishte një pianist, dirigjent opera dhe kompozitor i cili migroi në Australii pas Luftës së Dytë Botërore.

Einaudi filloi të krijonte muzikën e tij si i ri, kompozimi i parë duke luajtur një kitarë . Ai filloi trajnimin e tij muzikor në Conservatorio Verdii në Milano, duke fituar kështu një diplomë në kompozicion në 1982. Po atë vit ai mori mësime orkestrimi nga Luciano Berio dhe iu dha një bursë studimi për .Tanglewood Music Festival. Sipas Einaudit, "[Luciano Berio] përfundoi një punë interesante me muzikë vokale afrikane dhe bëri disa plane lojërash me meloditë e Beatles, dhe ai më udhëzoi që ka një lloj krenarie brenda muzikës.

Karriera muzikore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi studioi në konservatorin në Milano dhe më pas me Berio, Einaudi kaloi disa vjet duke kompozuar në forma tradicionale, duke përfshirë disa kompozime dhome dhe orkestrale. [3] Ai mori vëmendjen ndërkombëtare dhe muzika e tij u interpretua në vende të tilla si Teatro alla Scala, the Tanglewood Music Festival, Lincoln Center, and the UCLA Center për performimin e arteve. [4]

Në mesin e viteve 1980, ai filloi të kërkonte për shprehje më personale në një seri punimesh për vallëzim dhe multimedia, [4] dhe më vonë për piano. [3]

Një pjesë e bashkëpunimeve të tij në teatër, video dhe vallëzim përfshinin kompozita për Sul filo d'Orfeo në 1984, Time Out në 1988, një pjesë teatri vallëzimi e bërë me autorin Andrea De Carlo, Njeriu i egër në 1990 dhe Sundimtari në 1991. Më vonë, bashkëpunimet e tij përfshijnë Salgari (Per terra e per mare)(1995), një shfaqje / vallëzim artistik i vlerësuar nga Arena di Verona me shkrime nga Emilio Salgari, Rabindranath Tagoredhe Charles Duke Jr, dhe EA Poe (1997), i cili konsiderohej si kolonë zanore për filma të qetë.

Einaudi filloi të përdorte stilin e tij për të krijuar muzikë filmash gjatë viteve 1990. Ai filloi me dy filma nga Michele Sordillo, Da qualche parte in citta në 1994 dhe Acquario në 1996, për të cilat fitoi Grolla d'oro për muzikën më të mirë. Në vitin 1998, ai bëri muzikë të Treno di panna dhe rezultatin për Giorni dispari nga Dominick Tambasco.

Në vitin 2000, ai punoi së bashku me Antonello GrimaldiUn delitto impossibile, dhe ai gjithashtu krijoi muzikën për Fuori del mondo, i cili u nominua për Oscar dhe për të cilin ai fitoi cmimin Echo Klassik në Gjermani në 2002. Pas publikimeve së albumit të tij i , disa ekstrakte u përfshine në filmin Aprile nga Nanni Moretti. Në 2002, kolona zanore e tij për Luce dei miei occhi u emërua kolona zanore më e mirë në 2002 Italian Music Awards..

Në 2002, Einaudi fitoi një çmim Italian për Rezultatin më të Mirë të Filmit për Luce dei miei occhi. [3] Allmusic dha rezultatin e tij për serialin televiziv 2002 Doctor Zhivago 4,5 / 5 yje dhe publikoi një përmbledhje të shkëlqyeshme, duke e krahasuar atë në aftësi me rezultatin e Maurice Jarre te adaptimit të mëparshëm të filmit. [5]

Në 2004, muzika e tij për Sotto falso nomemori çmimin për muzikën më të mirë të filmit në Avignon Film Festival.

Në vitin 2010, Einaudi kompozoi muzikën për trailerin e Black Swan. "Due Tramonti" i tij u theksua në filmin I'm Still Here (2010), drejtuar nga Casey Affleck.. Pjesa e tij "Nuvole Bianche" u përfshi në filmin Insidious (2010), të drejtuar nga James Wan, drama televizive angleze This Is England 86, dhe në serine televizive Derek (2012), i drejtuar dhe meRicky Gervais. Tek The Intouchables (2011), filmi më i madh i industrisë së filmit në historinë franceze, ai kontribuoi në këngët "Fly", "Writing Poems", "L'origine nascosta", "Cache-cache", "Una Mattina" dhe "Primavera" " Filmi This Is England përfshinte Fuori dal mondo dhe Dietro casa. Marrëveshja për dramatizimin e televizionit anglez This Is England '88 gjithashtu përmbante pjesët "Fuori Dalla Notte", "Solo" (një këngë nga Nightbook), "Berlin Song" dhe "Distacco".

Në vitin 2016, Einaudi morri pjesë në fushatën e Greenpeace për të shpëtuar Arktikun. [6] [7]

Einaudi është nënshkruar në Decca Records dhe është botuar nga Chester Music Limited, pjesë e Grupit të Shitjeve të Muzikës të Kompanive.

Ludovico Einaudi në Pallatin Quirinal në 2008

Pas Time Out ,ë 1988, në 1992 ai lansoi Stanze, të cilën ai kishte formuar për harpë . Albumi u interpretua nga Cecilia Chailly një nga artistet e para e cila ka përdorur një harpë elektrike. Einaudi dha albumin e tij të parë të performancës në piano, Le Onde në 1996, nën BMGKoleksioni varet nga romani The Waves e autores angleze Virginia Woolf dhe i kënaqur me arritjet standarde, veçanërisht në Itali dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Publikimi i tij i ardhshëm solo në piano, I Giorni (2001) u fymëzua nga udhëtimet e tij në Afrikë. Pjesa solo e pianos "I Giorni" u paraqit në një promovim të BBC për programet e artit dhe kulturës dhe tërhoqi shumë interes për shkak të transmetimit të pjesës nga Greg James' në BBC Radio 1 në Qershor 2011. James u referua se ai gjente pjesën si relaksuese kur po mësonte në universitet. Për shkak të transmetimeve të përsëritura atë muaj, pjesa solo hyri në UK Singles Chart në # 32 në 12 Qershor 2011. Në vitin 2003, Einaudi publikoi albumin e drejtpërdrejtë La Scala Concert 03.03.03, i cili u regjistrua në shtëpinë e famshme të operës La Scala në Milano. Albumii i tij i vitit 2003 Diario Mali është një tjetër bashkëpunim, me Einaudin në piano dhe artistinMali është një tjetër bashkëpunim, me Einaudi në piano dhe artistin Ballaké Sissoko në kora. Në vitin 2004, Einaudi publikoi albumin Una MattinaDecca Records.Albumi i vitit 2006 Divenire përmban piano nga orkestra, ku gjithashtu përmban kompozitën e vlerësuar në mënyrë kritike "Primavera".

Në tetor 2009, u publikua Nightbook . Albumi pa që Einaudi merrte një tjetër titull me muzikën e tij ndërsa ai konsolidonte tingujt e integruar afër pianos së tij. Albumi u konsiderua dhe u regjistrua në pe pikërgjigjen e piktorit gjerman dhe skulpëtorit Anselm Kiefe, gjithashtu ashtu si një hapësirë ​​shfaqjeje ku Einaudi performoi për një hapje të galerisë për Kiefer.. Ajo u frymëzua gjithashtu nga daullet dhe elektronika e Projektit Whitetree, një treshe performuese Einaudi e formuar me Robert dhe Ronald Lippok të To Rococo Rot, një grup elektronik gjerman. [8] Në Itali, albumi doli Gold me më shumë se 35,000 kopje të shitura.

Albumi i Einaudi In a Time Lapse u publikua në 21 Janar 2013, [9] me turne mbështetës në SH.B.A. Ai gjithashtu u shfaq në KCRW në Los Anxhelos. Më 17 Shtator 2013, Einaudi interpretoi këngë të ndryshme nga In a Time Lapse, së bashku me një ansambël të ri, në Festivalin vjetor iTunes të mbajtur në Roundhouse në Londër. Grupi provoi nga afër këtë performancë në hambarin e shtëpisë së Einaudi. [10] Në Mars 2016, u zhvillua në Orkestrën Filarmonike Mbretërore Liverpool Liverpool, premiera botërore e një koncerti të ri për piano, "Domino". [11]

Einaudi në 2008

Albumet e studios

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Time Out (instrumente të ndryshëm; eksperimental) (1988)
 • Stanze (harpa) (1992)
 • Salgari (instrumente të ndryshëm; balet) (1995)
 • Le Onde (piano) (1996)
 • Eden Roc (piano dhe tela) (1999)
 • I Giorni (piano) (2001)
 • Diario Mali (piano, kora) (2003)
 • Una Mattina (piano, violonçel) (2004)
 • Divenire (piano, orkestër harqesh, elektronike) (2006)
 • Libri i natës (piano, elektronike) (2009)
 • In a Time Lapse [12] [13] (piano, elektronike) (2013)
 • Projekti Taranta (piano, elektronike, orkestër, violonçel, kora) (2015)
 • Elemente (piano, elektronike, orkestër) (2015)
 • Shtatë ditë ecje (piano, violinë, violë, violonçel) (2019)
 • 12 Këngë nga Shtëpia (Piano) (2020)

Albumet e drejtpërdrejta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Koncerti La Scala 03.03.03 (2003)
 • Jetojnë në Berlin (2007)
 • Festivali iTunes: Londër 2007 (2007)
 • Jetojnë në Pragë (2009)
 • Koncert Royal Hall Hall (2010)
 • La notte della Taranta 2010 (2011)
 • Festivali iTunes: Londër 2013 (2013)
 • In a Time Lapse Tour (2014)
 • Elements, Special Tour Edition (2016)
 • Echoes: The Einaudi Collection (2003)
 • I primi capolavori (2010)
 • Islands: Essential Einaudi (2011)
 • Einaudi Essentiel (2012)
 • I pazbuluar (2020) [14] [15]
 • Kinema (2021) [16]
 • Tabela Vs Ludovico Einaudi (2002)
 • Elements, Remixes (2016)
 • "Ultimi Fuochi" (1998)
 • "Blusound" (2001)
 • "Nata" (2015)
 • "Elementet" (2015)
 • "Drop" (2015)
 • "Elegji për Arktikun" [17] (2016)
 • Cloudland [18] (2009)

Rezultatet e filmit dhe televizionit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Einaudi në një performancë solo në vitin 2008
 • Treno di panna (Regjisori: Andrea De Carlo) (1988)
 • Da qualche parte in città (Regjisori: Michele Sordillo) (1994)
 • Acquario (Regjisori: Michele Sordillo) (1996)
 • Aprile (Regjisori: Nanni Moretti ) (1998)
 • Giorni dispari (Regjisori: Dominick Tambasco) (1998)
 • Fuori dal mondo (Regjisori: Giuseppe Piccioni) (1999)
 • La vita altrui (Regjisori: Michele Sordillo) (2000)
 • Pamundësia un delitto (Regjisori: Antonio Luigi Grimaldi) (2000)
 • Le parole di mio padre (Regjisori: Francesca Comencini) (2001)
 • Alexandreia (Regjia: Maria Iliou) (2001)
 • Luce dei miei occhi (Regjisori: Giuseppe Piccioni) - Çmim i muzikës italiane për rezultatin më të mirë të filmit (2002)
 • Doctor Zhivago (Mini-serial televiziv, Regjisor: Giacomo Campiotti) (2002)
 • Sotto falso nome (Regjisori: Roberto Andò) - Çmimi për muzikën më të mirë të filmit në Avignon Film Festival 2004 (2004)
 • Misioni: Saturn (2004)
 • This Is England (Regjisori: Shane Meadows ) [19] (2006)
 • This Is England '86 (Regjisori: Shane Meadows ) (2010)
 • Stargate Universe - Pathogen (2010)
 • Sangandaan - Landas ng Buhay (2010)
 • Unë jam akoma këtu (Regjisori: Casey Affleck) (2010)
 • Das Ende ist mein Anfang - Filmi gjerman (2010)
 • Rimorkio Black Swan (Regjisori: Darren Aronofsky ) (2010)
 • This Is England '88 (Regjisori: Shane Meadows ) [20] (2011)
 • Intouchables - (Regjisori: Olivier Nakache & Eric Toledano) (2011)
 • Primavera - (Dokumentari Rip Speed RIP: Sport Wales ) (2011)
 • J. Edgar - (Regjisori: Clint Eastwood ) (2012)
 • Derek (episod pilot) - (Regjisori: Ricky Gervais) (2012)
 • The Water Diviner - (Regjisori: Russell Crowe ) (2014)
 • Mami - (Regjisori: Xavier Dolan) (2014)
 • This Is England '90 - (Regjisori: Shane Meadows) (2015)
 • Vrasja e Tretë - (Regjisori: Hirokazu Koreeda ) (2017)
 • The Father - (Regjisori: Florian Zeller ) (2020)
 • Nomadland - (Regjisori: Chloé Zhao ) (2020)

Reklama, të tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Einaudi në një koncert në Moskë, 12 shtator 2014
 • BBC - muzikë në sfond për një minutë heshtje për vdekjet e fundit të garave para Formula 1 Airtel Grand Prix të Indisë (30 tetor). (2011)
 • Reklamë TV Airtel India Endless GoodbyeYouTube - fragment nga "I Giorni". (2011)
 • Reklama televizive Procter & Gamble "Puna më e mirë" për Lojërat Olimpike 2012 ( excerpt from "Divenire"YouTube ). (2012)
 • Episode të shumta të Top Gear të BBC-së përfshirë Special Bolivia 2009.
 • Viti i krijimit i panjohur: Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA) e Amerikës, Will Amazing Happen This Year (Magic Johnson Sky Hook) VideoYouTube .
 • Historitë e lodrave të James May Special Christmas, fragment nga "Divenire". (2012)
 • "The Snow Prelude N. 03 in C Major" muzikë sfond në reklamat e Nationwide Building Society. (2012)
 • Vodafone RED, fragment nga "Ecni". (2013)
 • BBC - The Apprentice - Episodi 7: Karvanët (Labirinti i Zonjës dhe Vallja e Vinçit). [21] (2013)
 • Shpallja e British Airways: Today, TomorrowYouTube , "Përvoja (Starkey Remix)" për reklamë (2013)
 • 'É 'BIRTHDAY', dokumentar belg nga fotografi Lieve Blancquaert (nl.wikipedia) - 9 episode. [22] - "Jeta" si pista intro dhe outro
 • Traileri ndërkombëtar "The Book Thief" - "Jeta" - The Book Thief: Official Trailer #1 HD (2014), 20centuryfoxYouTube .
 • "Moving Art" Louie Schwartzberg, seri Netflix. (2013)
 • Rimorkio me pamje të parë "Valiant Hearts: The Great War" - "Fly" Valiant Hearts: The Great War official trailer (UK)YouTube . (2013)
 • Reklamë televizive Procter & Gamble për Olimpiadën e Sochi 2014 - "Primavera". (2014)
 • Udhëzues shpirtëror Alan Watts, Zgjedhje - VideoYouTube . (2014)
 • Reklama e Nike Golf, homazhe nga Rory Mcilroy për Tiger Woods - "Nuvole Bianche". (2015)
 • ANZ Australia: Welcome to Your World, Your WayYouTube , "Përvoja" për reklama. (2015)
 • Video Promovuese UFC 193: UFC 193: Rousey vs. Holly Holm - RevolutionYouTube , "Përvoja". (2015)
 • BBC: "Fly" përdoret si temë muzikore në serinë televizive Doctor Foster . (2015)
 • RTVE: "Nuvole Bianche" përdoret si temë muzikore e reklamës Spanjolle të Lotarisë 2015. (2015)
 • BBC MasterChef: Profesionistët, "Jeta" u përdor kur u shpall një fitues. (2015)
 • SKY Sports, muzikë "Përvoja" për tipare komerciale dhe karakteristika të tjera për Golf Open 2016 . (2016)
 • Reklamë TV Procter & Gamble E StrongYouTube për Lojërat Olimpike Rio 2016, muzikë "Përvoja" për reklama. (2016)
 • Amazon Prime - Një Prift dhe Imam takohen për një filxhan çaj. Fragment nga "I Giorni". (2016)
 • Finalja e serive të Sense8 "Amor Vincit Omnia", "Përvoja" u luajt gjatë skenës përmbyllëse. (2018)
 • Lista e artistëve të muzikës në ambient

 

 1. ^ Sweeting, Adam (16 korrik 2012). "BT River of Music: Ludovico Einaudi interview for London 2012". The Telegraph. Marrë më 12 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ Wolfgang Saxon. "Giulio Einaudi, Italian Author And Publisher, Is Dead at 87" Arkivuar 19 mars 2021 tek Wayback Machine, The New York Times (Archives), April 7, 1999. Retieved 2020-11-02.
 3. ^ a b c "Ludovico Einaudi". Chester Novello. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2008. Marrë më 12 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ a b Minderovic, Zoran. "Ludovico Einaudi". Allmusic. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2021. Marrë më 12 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ "Doctor Zhivago: Review". Allmusic. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2021. Marrë më 12 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ Jiménez, Elvira; Tellnes, Erlend (2016-06-20). "Ludovico Einaudi performs with 8 million voices to save the Arctic". greenpeace.org. Marrë më 2016-01-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "A pianist's elegy for the Arctic » Yale Climate Connections". Yale Climate Connections (në anglishte amerikane). 2016-09-12. Marrë më 2020-10-27.[lidhje e vdekur]
 8. ^ "History and Mystery The piano spheres of Ludovico Einaudi: Interview". Bluefat. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2011. Marrë më 12 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 9. ^ "In a Time Lapse". AllMusic. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2020. Marrë më 12 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ "Traditional compositions". Classic FM (në anglisht). Marrë më 2017-08-31.
 11. ^ Jones, Catherine (2016-03-02). "Einaudi's Domino effect at Liverpool's Philharmonic Hall". liverpoolecho. Marrë më 2017-08-31. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "In a Time Lapse". Facebook. Marrë më 2 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 13. ^ "welcome « In A Time Lapse". Inatimelapse.pushexp.com. Marrë më 2 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ Kelly, Sharon (2020-08-14). "Ludovico Einaudi Announces New Collection: 'Einaudi Undiscovered' |". uDiscover Music (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-08-30.
 15. ^ "Album Undiscovered, Various Composers by Ludovico Einaudi | Qobuz: download and streaming in high quality". Qobuz (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-08-30.
 16. ^ "Ludovico Einaudi Announces New Album 'Cinema'". udiscovermusic.com. 23 prill 2021. Marrë më 4 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 17. ^ "Elegy For The Arctic" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2018. Marrë më 21 prill 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 18. ^ "Cloudland" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2009. Marrë më 5 mars 2009.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 19. ^ Including Dietro casa and Fuori dal mondo.
 20. ^ Including Berlin Song.
 21. ^ "Caravans, Series 9, The Apprentice – BBC One". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "The TV series" (2013), birth-day.be/en/tv.