Lufta elektromagnetike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Personeli i Forcave Hapësinore të Shteteve të Bashkuara që përdor një antenë satelitore gjatë një stërvitjeje ushtarake të luftës elektromagnetike.

Lufta elektromagnetike ose lufta elektronike[1](EW) është një luftë që përfshin përdorimin e spektrit elektromagnetik (spektri EM) ose energjinë e drejtuar për të kontrolluar spektrin, për të sulmuar një armik ose për të penguar operacionet e armikut. Qëllimi i luftës elektromagnetike është t'i mohojë kundërshtarit avantazhin - dhe të sigurojë qasje miqësore të papenguar në - spektrin EM. Lufta elektromagnetike mund të zbatohet nga ajri, deti, toka ose hapësira me sisteme me ekuipazh dhe pa ekuipazh dhe mund të synojë komunikimin, radarin ose asete të tjera ushtarake dhe civile.[2][3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "To Rule the Invisible Battlefield: The Electromagnetic Spectrum and Chinese Military Power". 22 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Joint Publication 3-13.1 Electronic Warfare" (Online PDF available for download). Chairman of the Joint Chiefs of Staff (CJCS) - Armed Forces of the United States of America. 25 janar 2007. fq. i, v–x. Marrë më 2011-05-01. EW contributes to the success of information operations (IO) by using offensive and defensive tactics and techniques in a variety of combinations to shape, disrupt, and exploit adversarial use of the EM spectrum while protecting friendly freedom of action in that spectrum. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Russian Electronic Warfare. Page 20" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2018-10-10. Marrë më 2018-10-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)