Lufta me ndërmjetës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këshilltarët ushtarakë sovjetikë planifikonin operacione gjatë Luftës Civile të Angolës (1975–2002), një konflikt i ndërmjetëm që përfshin BRSS dhe Shtetet e Bashkuara.

Një luftë me ndërmjetës përkufizohet si një konflikt i armatosur midis dy palëve ndërluftuese në të cilin të

Një anëtar i Frontit Jugor të mbështetur nga SHBA përgatitet të nisë një BGM-71 TOW në një pozicion të Ushtrisë Siriane në Sirinë jugore, dhjetor 2014.

paktën njëra palë është një aktor joshtetëror, i mbështetur nga një fuqi e jashtme. Aktori joshtetëror konsiderohet përfaqësues. Të dyja palët në një konflikt me përfaqësues mund të konsiderohen si përfaqësues, por shpesh, njëra palë është një qeveri e shtetit-komb, ose forcë konvencionale. Përfaqësuesit veprojnë me nxitjen ose në emër të ndonjë sponsori të shtetit kombëtar, i cili nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në armiqësi.[1] Në mënyrë që një konflikt të konsiderohet si një luftë me ndërmjetës, duhet të ketë një marrëdhënie të drejtpërdrejtë dhe afatgjatë midis aktorëve të jashtëm (sponsorizuesve) dhe klientëve të tyre joshtetërorë.[2] Kjo marrëdhënie zakonisht merr formën e financimit, stërvitjes ushtarake, armëve ose formave të tjera të ndihmës materiale që ndihmojnë një palë ndërluftuese në mbështetjen e përpjekjeve të saj të luftës.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Osmańczyk, Jan Edmund (2002). Encyclopedia of the United Nations and International Agreements. Abingdon: Routledge Books. fq. 1869. ISBN 978-0415939201. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hughes, Geraint (2014). My Enemy's Enemy: Proxy Warfare in International Politics. Brighton: Sussex Academic Press. fq. 5, 12–13. ISBN 978-1845196271. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hughes, Geraint (2014). My Enemy's Enemy: Proxy Warfare in International Politics. Brighton: Sussex Academic Press. fq. 5, 12–13. ISBN 978-1845196271. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)