MIM-104 Patriot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lëshimi i një rakete MIM-104 Patriot.

MIM-104 Patriot është një sistem raketash tokë-ajër (SAM), i pari i këtij lloji i përdorur nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe disa shtete aleate. Është prodhuar nga kontraktori amerikan i mbrojtjes Raytheon dhe e ka marrë emrin nga komponenti i radarit të sistemit të armëve. AN/MPQ-53 në zemër të sistemit njihet si "Radari i gjurmimit të grupeve me faza për të përgjuar në objektiv", i cili është një sfond për "Patriot". Sistemi Patriot zëvendësoi sistemin Nike Hercules si sistemin primar të Ushtrisë Amerikane të Mbrojtjes Ajrore të Lartë dhe të Mesme (HIMAD) dhe zëvendësoi sistemin MIM-23 Hawk si sistem taktik të mesëm të mbrojtjes ajrore të Ushtrisë së SHBA. Përveç këtyre roleve, Patriot-it i është dhënë funksioni i sistemit të raketave anti-balistike (ABM) të Ushtrisë Amerikane, i cili tani është misioni kryesor i Patriot-it. Sistemi pritet të qëndrojë në terren të paktën deri në vitin 2040.

Patriot përdor një raketë të avancuar përgjuese ajrore dhe sisteme radari me performancë të lartë. Patriot u zhvillua në Redstone Arsenal në Huntsville, Alabama, i cili më parë kishte zhvilluar sistemin Safeguard ABM dhe komponentin e tij Spartan dhe raketat me shpejtësi hipersonike Sprint. Simboli për Patriotin është një vizatim i një minatori të kohës së Luftës Revolucionare.

Sistemet Patriot u janë shitur forcave të armatosura të Holandës, Polonisë, Gjermanisë, Japonisë, Izraelit, Arabisë Saudite, Kuvajtit, Tajvanit, Greqisë, Spanjës, Emirateve të Bashkuara Arabe, Katarit, Rumanisë dhe Suedisë. Koreja e Jugut bleu disa sisteme të përdorura Patriot nga Gjermania pasi Koreja e Veriut testoi raketa balistikeDetin e Japonisë dhe vazhdoi me testimin bërthamor nëntokësor në vitin 2006. Jordania bleu gjithashtu disa sisteme të përdorura Patriot nga Gjermania. Polonia pret rrotullime stërvitore të një baterie të lëshuesve amerikanë Patriot. Kjo filloi në qytetin e Morąg në maj 2010, por më vonë u zhvendos më tej nga kufiri rus në Toruń dhe Ustka për shkak të kundërshtimeve ruse. Në dhjetor 2012, NATO autorizoi vendosjen e raketave Patriot në Turqi për të mbrojtur vendin nga raketat e lëshuara në luftën civileSirinë fqinje. Patriot ishte një nga sistemet e para taktike në Departamentin e Mbrojtjes të SHBA (DoD) që përdori autonominë vdekjeprurëse në luftime.

Sistemi Patriot fitoi prestigj gjatë Luftës së Gjirit Persik të vitit 1991 me angazhimin e pretenduar të mbi 40 raketave irakiane Scud. Sistemi u përdor me sukses kundër raketave irakiane në Luftën e Irakut në vitin 2003 dhe është përdorur gjithashtu nga forcat saudite dhe emirate në konfliktin e Jemenit kundër sulmeve me raketa Houthi. Sistemi Patriot arriti rrëzimin e parë të padiskutueshëm të avionëve armik në shërbim të Komandës së Mbrojtjes Ajrore të Izraelit. Bateritë izraelite MIM-104D rrëzuan dy UAVHamasit gjatë Operacionit Protective Edge në gusht 2014 dhe në shtator 2014, një bateri izraelite Patriot rrëzoi një Sukhoi Su-24Forcave Ajrore Siriane i cili kishte depërtuar në hapësirën ajrore në Lartësitë e Golanit, duke arritur sistemin rrëzimi i parë i një avioni armik të drejtuar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]