Jump to content

MacBook Air

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox MacintoshStampa:Infobox Macintosh

MacBook AirPage Stampa:Infobox/Pictogramme/macintosh.css has no content.
alt=Image illustrative de l’article MacBook Air|280x280px
Data e komercializimit (azhurnimi i fundit: nëntor )
Çmimi në nisje 1 799 $
Karakteristikat
Procesor Intel Core i5 ose Intel Core i7 LV (Low Voltage) Broadwell
Frekuenca e orës 1,6 në 2,2 GHz (Intel Turbo Boost (në) deri në 2,7 në 3,2 GHz)
Autobusi i sistemit 1 600 MHz
RAM 8 Go LPDDR3 1 600 MHz
Kujtesa video 1 536 Mo DDR3 SDRAM (të përbashkëta)
Hard disk SSD 128, 256, 512 në 1000 Go
Sistemi operativ macOS Big Sur
Kronologjia e modeleve

Catégorie:Article utilisant une Infobox MacBook Air është një linjë laptopësh të zhvilluar dhe prodhuar nga Apple. Përbëhet nga një tastierë, një rast alumini dhe një strukturë e lehtë dhe e hollë. Air është fillimisht një ultraportable e nivelit të lartë e pozicionuar mbi linjën e mëparshme të MacBook. Që atëherë, Air është bërë laptopi i nivelit fillestar për shkak të ndërprerjes së MacBook origjinal në 2011, si dhe rënies së çmimeve në lëshimet pasuese. Në linjën aktuale të produkteve, ajo bie nën diapazonin e performancës së MacBook Pro.

MacBook Air nis në Janar 2008 me një 13,3 pouces dhe vlerësohet si laptopi më i hollë në botë. Apple nis një brez të dytë në Tetor 2010 , me një 11,6 pouces më të vogël 11,6 pouces, një dizajn të ridizenjuar dhe një sistem standard ruajtjeje. Përmirësimet e mëposhtme janë bërë si procesorë Intel Core i5 ose i7 procesorë dhe ndërfaqja Thunderbolt .

Brezi i tretë shfaqet në tetor 2018 , me dimensione të reduktuara, një ekran Retina dhe kombinon portat USB-C / Thunderbolt 3 për të dhëna dhe energji.

Gjenerata e pare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Steve Jobs zbulon MacBook Air gjatë fjalimit të tij kryesor në konferencën Macworld 2008 të mbajtur më 15 janar 2008 Brezi i parë është vetëm një model 13,3 pouces, i prezantuar fillimisht si fletorja më e hollë në botë me trashësi 1,9  , krahasuar me 1,98  për një model të mëparshëm, Toshiba Portege R200 në 2005 . Isshtë e pajisur me një procesor Intel Merom dhe grafikë Intel GMA, të cilat janë 40  të madhësisë së çipit standard . Ai gjithashtu ka një ekran dhe tastierë me ndriçim LED me shkëlqim, si dhe një prekje të madhe që i përgjigjet gjesteve me shumë prekje . Që nga lëshimi i Snow Leopard, touchpad ka mundësuar njohjen e shkrimit të dorës për karakteret kineze .

Isshtë kompjuteri i parë laptop subcompact i ofruar nga firma amerikane që nga fundi i PowerBook G4 12 " në 2006. Alsoshtë gjithashtu kompjuteri i parë me një memorje flash opsionale .14 tetor 2008 , njoftohet një model i ri me një procesor të tensionit të ulët Penryn dhe grafikë Nvidia GeForce . Kapacitetet e magazinimit janë rritur në 128 GB SSD ose 120 GB hard disk dhe porta e videos micro-DVI zëvendësohet nga Mini DisplayPort .

Versioni i ri i vitit 2009 përmban një bateri me kapacitet pak më të lartë dhe një procesor më të shpejtë Penryn .

Projektimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apple përfshin disa karakteristika në modelimin e MacBook Air, siç është zvogëlimi i plumbit për ta bërë atë më miqësor ndaj mjedisit. Nuk përmban instalime elektrike RFB ose PVC, plotëson kërkesat Energy Star 5.0, ka një strehim të riciklueshëm dhe vlerësohet me EPEAT Gold. Ekrani i tij është bërë prej qelqi pa arsenik dhe nuk përmban zhivë .

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas prezantimit të tij, MacBook Air mori një pritje të përzier. Kritikët vlerësojnë lehtësinë e tij të transportit, por denoncojnë kompromiset e bëra përsa i përket funksionalitetit . Tastiera, pesha, lehtësia dhe prekja me shumë prekje vlerësohen në vlerësime, ndërsa kritikohen opsionet e kufizuara të konfigurimit dhe portet, shpejtësia e ngadaltë (në modele jo SSD), përdoruesi i baterisë i pazëvendësueshëm, disku i vogël dhe çmimi . Çelësi i vogël rrotullues në krah të MacBook Air origjinal lejon që disa fole kufjesh dhe pajisje USB të rregullohen fort, duke i detyruar përdoruesit të blejnë një kordon zgjatues. Apple heq fundin e hapjes në modelin e fundit të vitit 2010 në favor të portave të lidhjes së hapur, siç është rasti me shumicën e laptopëve të tjerë . Disa përdorues janë ankuar për bllokim të CPU-së të shkaktuar nga mbinxehja. Një azhurnim i softuerit po fillon aktiv Mars 2008 për të korrigjuar problemin me rezultate të përziera : Çaktivizimi i CPU korrigjohet ; megjithatë, problemi i mbinxehjes mbeti për disa përdorues .

Brezi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Steve Jobs duke prezantuar MacBook Air në Qendrën kryesore në MacWorld Expo 2008.

Me 20 octobre 2010 , Apple po lëshon një model të ridizenjuar 13,3 pouces me një dizajn të ri, një trup konik më të hollë, rezolucion më të lartë të ekranit, bateri të përmirësuar, një portë të dytë USB, tingull stereo dhe hapësirë ruajtëse SSD . 11,6 pouces prezantuar një model 11,6 pouces, që ofron kosto të reduktuar, peshë, jetëgjatësi të baterisë dhe performancë krahasuar me modelin paraardhës, por performancë më të mirë se netbooks të ditës . Të dy modelet kanë një dalje audio / prizë analoge audio që mbështet kufjet e firmës me një mikrofon. Modeli i fundit ka një fole të kartës SD të pajtueshme me SDXC .

Me 20 korrik 2011 , Apple po marketingon modele të azhurnuara, të cilat gjithashtu po bëhen të nivelit fillestar për shkak të rënies së çmimeve dhe braktisjes së MacBook të bardhë në të njëjtën kohë . Modelet e vitit 2011 janë të pajisura me procesorë me dy bërthama Sandy Bridge Intel Core i5 dhe i7, dhe grafikë Intel HD Graphics 3000, tastiera me ndriçim të ndritshëm, ndërfaqja Thunderbolt dhe Bluetooth është azhurnuar në versionin 4.0 .

Me 11 juin 2012 Apple rinovon gamën me procesorë Ivy Bridge procesorë dy-bërthamë i5 dhe i7, grafikë Intel HD Graphics 4000, kapacitet memorje dhe hapësirë më të shpejtë të ruajtjes së blicit, portë USB 3.0, një aparat fotografik për FaceTime në 720 p dhe porta më të mira MagSafe 2 në ngarkim .

Projektimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komponentët e MacBook Air zyrtarisht nuk mund të zëvendësohen nga përdoruesit, megjithëse palët e treta shesin komplete azhurnimi për SSD. Kujtesa flash dhe bateria janë të mbyllura në kutinë, RAM-i bashkohet në pllakën amë. Kujtesa flash është e vështirë për tu aksesuar dhe ka një memorie memorie 128 MB dhe një lidhje mSATA (e azhurnuar në një ndërfaqe të pronarit PCIe) në pllakën amë .

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modeli 11 pouces ka gjërat e domosdoshme të një netbook, por pa të metat e një procesori më të ngadaltë dhe sistemit operativ me performancë më të ulët, por me një pikë çmimi më të lartë . Apple fillimisht prezantoi iPad, një format tjetër nga netbook, por me aftësi të përmirësuara të përpunimit dhe kosto më të ulët të prodhimit. Të dy këta faktorë kanë çuar në një rënie të shitjeve të netbook, dhe shumica e prodhuesve të PC kanë braktisur linjat e tyre netbook si përgjigje . Duke u mbështetur në suksesin e MacBook Air, Intel po promovon Ultrabook si një standard të ri të teknologjisë së lartë, i cili vlerësohet nga disa analistë si një sukses ku netbook- et kanë dështuar .

Brezi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 30 octobre 2018 , gjenerata e tretë e MacBook Air është lansuar me procesorë Kaby Lake, një 13,3 pouces Retina 13,3 pouces me një rezolucion prej 2 560 × 1 600 pixels, Touch ID dhe dy porta USB-C 3 me një ndërfaqe të kombinuar Thunderbolt 3 plus një fole audio. Ekrani shfaq 48  më shumë ngjyra dhe bezels janë 50  më të ngushta se gjenerata e mëparshme, dhe zënë 17  më pak vëllim. Trashësia zvogëlohet në 15,6  dhe pesha në 1,25  . Availableshtë në dispozicion në tre përfundime, argjend, gri hapësirë dhe ari. Ndryshe nga gjenerata e mëparshme, ky model nuk mund të konfigurohet me një procesor Intel Core i7, ndoshta sepse Intel nuk lëshoi kurrë procesorin i7-8510Y i cili duhet të përdoret .

Projektimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brezi i tretë merr stilimin e gjeneratës së mëparshme me një shtresë prej alumini të ngushtë, por merr disa sugjerime të dizajnit nga MacBook Retina dhe MacBook Pro, të tilla si një ekran i sheshtë me korniza të zeza dhe një logo të errët, me shkëlqim në pjesën e pasme, gjithashtu një touchpad buzë më buzë .

Historia e karakteristikave teknike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi u ndal Modeli aktual

Brezi i katërt (Apple Silicon)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 10 novembre 2020 , Apple njoftoi gjeneratën e katërt MacBook Air me çipin e parë Apple Silicon për Mac, Apple M1 . Ekrani është azhurnuar gjithashtu dhe tani mbështet një gamë të gjerë ngjyrash P3.

Versione të mbështetura macOS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versione të mbështetura macOS
Versioni i sistemit operativ Gjenerata e pare Brezi i dytë Brezi i tretë Apple Silicon
Fillim 2008 Fund 2008 Mes 2009 Fillim 2010 Mes 2011 Mes 2012 Mes 2013 Fillim 2014 Fillim 2015 Mes 2017 Fund 2018 Mes 2019 Fillim 2020 Fund 2020
10.5 Leopard 10.5.1 10.5.5 10.5.7 Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.6 Snow Leopard Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.6.4 Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.7 Lion Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.7.4 Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.8 Mountain Lion Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.8.4 Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.9 Mavericks Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.9.2 Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.10 Yosemite Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.10.2 Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.11 El Capitan Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.12 Sierra Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.12.5 Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.13 High Sierra Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X
10.14 Mojave Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.14.1 10.14.5 Stampa:No X Stampa:No X
10.15 Catalina Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C 10.15.3 Stampa:No X
11.0 Big Sur Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:No X Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C Stampa:Yes C

Kronologjia e familjes MacBookStampa:Frise de la famille MacBook

AirPods ProiMac ProiPad ProApple WatchiPadiPhoneMac ProMacBook ProMacBook ProMacBook ProMacBook ProMacBook ProMacBook Pro#MacBook Pro 13 pouces 3MacBook Pro#MacBook Pro 15 poucesMacBook Pro#MacBook Pro 13 poucesMacBook Pro#MacBook Pro UnibodyMacBook Pro#MacBook Pro UnibodyMacBook Pro#MacBook Pro UnibodyMacBook#MacBook en aluminium unibody (2008 - 2009)MacBook Pro#MacBook Pro 17 poucesMacBook Pro#MacBook Pro en AluminiumMacBook#MacBook blanc unibody (2009 - 2011)MacBook#MacBook en polycarbonate (2006 - 2009)MacBook Air#Troisième générationMacBook Air#Deuxième générationMacBook#MacBook Retina (2015 - 2019)MacBook Air#Deuxième générationMacBook Air#Première générationAir

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]