Magland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maglan
Magland (Frëngjisht)
Komunë
Qendra e qytetit
Qendra e qytetit
Stema Maglan
VendiFranca
RajoniAuvergne-Rhône-Alpes
DepartamentiHaute-Savoie
QarkuBonneville
KantoniSallanches
NdërkomunalitetCC Cluses-Arve et Montagnes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Johann Ravailler[1]
Sipërfaqja
1
40.320 km2 (15.568 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.266
 • Dendësia81/km2 (210/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
74159 /74300
Lartësia483–2,649 m (1,585–8,691 ft)
Faqja zyrtareFaqja zyrtare
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Magland ( shqiptimi frëngjisht: [maɡlɑ̃] ; Shqip: Maglan) është një komunëdepartamentin Haute-Savoierajonin Auvernja-Rona-AlpetFrancën juglindore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Magland është në Vallée de l'Arve, midis Cluses dhe Sallanches . Ka disa fshatra si Gravin, Balme, Oëx dhe Luth. Është pjesë e kantonit Sallanches .

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ka një stacion hekurudhor, Magland, në linjën La Roche-sur-Foron-Saint-Gervais-les-Bains-Le Fayet .

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka katër shkolla në Magland: shkolla fillore : Chef-Lieu, Gravin, Moranche dhe një shkollë infermierie.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.