Kantoni Sallanches

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Sallanches
Canton de Sallanches
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Savoie
Arrondissement Bonneville
Kryeqëndra Sallanches
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 188,54 km2
Popullsia 25.569 banorë 1999
Dendësia 135,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7422

Kantoni Sallanches (frëngjisht: Canton de Sallanches) është një kantondepartamentin Haute-Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Sallanches. Ka sipërfaqe 188.54km2 dhe popullsi 25569 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sallanches aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komuna Kopullsia Kodi
postar
Kodi
Insee
Combloux 1 976 74920 74083
Cordon 881 74700 74089
Demi-Quartier 1 029 74120 74099
Domancy 1 710 74700 74103
Megève 4 509 74120 74173
Praz-sur-Arly 1 081 74120 74215
Sallanches 14 383 74700 74256

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Georges Morand

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]