Kantoni Seynod

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Seynod
Canton de Seynod
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Savoie
Arrondissement Annecy
Kryeqëndra Seynod
Statistika dhe Territori
Koordinatat 6°10′01″V 45°49′59″L / 6.1669°V 45.8331°L / 6.1669; 45.8331 (Kantoni Seynod)Koordinatat: 6°10′01″V 45°49′59″L / 6.1669°V 45.8331°L / 6.1669; 45.8331 (Kantoni Seynod)
Lartësia 415 1853 m (Gabim shprehjeje: Numër i papritur)
Sipërfaqja 126,85 km2
Popullsia 50.039 banorë 2009
Dendësia 394,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7433

Kantoni Seynod (frëngjisht: Canton de Seynod) është një kantondepartamentin Haute-Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Seynod. Ka sipërfaqe 126.85km2 dhe popullsi 50039 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Seynod aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]