Kantoni Évian-les-Bains

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Évian-les-Bains
Canton d'Évian-les-Bains
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Savoie
Arrondissement Thonon-les-Bains
Kryeqëndra Évian-les-Bains
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 138,63 km2
Popullsia 25.048 banorë 1999
Dendësia 180,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7413

Kantoni Évian-les-Bains (frëngjisht: Canton d'Évian-les-Bains) është një kantondepartamentin Haute-Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Évian-les-Bains. Ka sipërfaqe 138.63km2 dhe popullsi 25048 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Évian-les-Bains aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]