Kantoni Chamonix-Mont-Blanc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Chamonix-Mont-Blanc
Canton de Chamonix-Mont-Blanc
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Savoie
Arrondissement Bonneville
Kryeqëndra Chamonix-Mont-Blanc
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 217,64 km2
Popullsia 13.746 banorë 1999
Dendësia 63,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7409

Kantoni Chamonix-Mont-Blanc (frëngjisht: Canton de Chamonix-Mont-Blanc) është një kantondepartamentin Haute-Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Chamonix-Mont-Blanc. Ka sipërfaqe 217.64km2 dhe popullsi 13746 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Chamonix-Mont-Blanc aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Michel Charlet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]