Marie Tussaud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madame Tussaud

Anna Maria "Marie" Tussaud (Frëngjisht: [tyso]; mbiemri i vajzërisë Grosholtz; 1 dhjetor 1761 – 16 prill 1850) ishte artiste franceze e njohur për skulpurat e saj prej dyllit dhe Madame Tussauds, muzeu që e themeloi në Londër.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marie Tussaud lindi në Strasburg, Francë.[1] Babai i saj, Joseph Grosholtz, u vra në Luftën Shtatë Vjeçare vetëm dy muaj para se të lindte Marie. Kur ishte gjashtë vjeç, nëna e saj Anne-Marie Walder[2] e çoi në Bern, Zvicër. Aty familja u transferua në shtëpinë e mjekut vendas Philippe Curtius (1741–1794), për të cilin Anne-Marie vepronte si mbajtëse e shtëpisë.[3]

Curtius, të cilin Marie do ta quante xhaxha, nuk ishte vetëm një mjek, por ishte edhe i aftë në modelimin e dyllit. Ai fillimisht e përdori talentin e tij si skulptor dylli për të ilustruar anatominë, por më vonë për portrete. Ai u transferua në Paris në vitin 1765 për të krijuar një Cabinet de Portraits En Cire (firmë portreteje prej dylli).[2] Në atë vit, ai bëri një punim të dylli të zonjës së fundit të Luigji XV, Madame du Barry. Një vit më vonë, Tussaud dhe nëna e saj u bashkuan me Curtius në Paris. Ekspozita e parë e punimeve të dyllit të Curtius u shfaq më 1770 dhe tërhoqi një turmë të madhe. Në vitin 1776, ekspozita u zhvendos në Palais Royal dhe, në vitin 1782, Curtius hapi një ekspozitë të dytë, Caverne des Grands Voleurs, një pararendës i Dhomës së Horrors të Tussaud, në Boulevard du Temple.[4]

Curtius i mësoi Tussaudit artin e modelimit të dyllit. Ajo filloi të punojë për të si artiste. Në vitin 1777, ajo krijoi figurën e saj të parë të dyllit, atë të Volterit.[5] Nga vitin 1780 deri në Revolucionin më 1789, Tussaud krijoi shumë nga portretet e saj më të famshëm si ato të filozofit Jean-Jacques Rousseau, Benjamin Franklin dhe Voltaire.[6] Gjatë kësaj periudhe kujtimet e saj pretendojnë se ajo u punësua për të mësuar bërjen votive në Élisabeth, motra e Louis XVI. Në kujtimet e saj, ajo pranoi se ishte në fshehtësi të bisedave private midis princeshës dhe vëllait të saj dhe anëtarëve të gjykatës së tij. Ajo gjithashtu pretendoi se anëtarët e familjes mbretërore ishin aq të kënaqur me punën e saj sa që u ftua të jetonte në Versailles për një periudhë nëntë vjet, megjithëse nuk ekzistojnë prova bashkëkohore për të konfirmuar llogaritë e saj.[7][8]

Revolucioni francez[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 korrik 1789, kokat e dyllit të Jacques Necker dhe duka d'Orléans të bërë nga Curtius u bënë në një marshim proteste dy ditë para sulmit në Bastille.[6]

Tussaud u perceptua si një simpatizante mbretëror;[8] në Reign of Terror ajo u arrestua, së bashku me Joséphine de Beauharnais, dhe koka e saj u rrua në përgatitje për ekzekutimin e saj nga gijotina. Ajo tha se u la e lirë falë mbështetjes së Collot d'Herbois për Curtius dhe familjen e tij.[2] Tussaud tha që ajo ishte e punësuar atëherë për të bërë maska vdekjeje të viktimave të famshme të revolucionit, duke përfshirë Louis XVI, Maria Antoinette, Marat dhe Robespierre.[8]

Kur Curtius vdiq më 1794, ai e la koleksionin e tij të punëve dylli te Tussaud. Në vitin 1795, ajo u martua me François Tussaud, një inxhinier civil. Çifti kishte tre fëmijë, një vajzë që vdiq pas lindjes, dhe dy djem, Joseph dhe François.[7]

Britania e Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1802, pas Traktatit të Amiens, Tussaud shkoi në Londër me djalin e saj Joseph, atëherë katër vjeç, për të paraqitur koleksionin e saj të portreteve. Ajo kishte pranuar një ftesë nga Paul Philidor, një fanar magjik dhe pionier i fantazmagorisë, për të ekspozuar punën e saj së bashku me shfaqjen e tij në Lyceum Theatre. Ajo nuk e dha fare mirë financiarisht, dhe u nis për në Edinburgh në vitin 1803.[9]

Si rezultat i Luftërave Napoleonike, Tussaud nuk ishte në gjendje të kthehej në Francë kështu që ajo udhëtoi me koleksionin e saj në të gjithë Ishujt Britanikë. Në vitin 1822, ajo u ribashkua me djalin e saj, François, i cili u bashkua me të në biznesin e familjes. Burri i saj mbeti në Francë dhe të dy nuk e panë më kurrë njëri-tjetrin.[8] Në vitin 1835, pas 33 vitesh turne në Britani, ajo themeloi ekspozitën e saj të parë të përhershme në Baker Street, në katin e sipërm të "Baker Street Bazaar".[10] Në vitin 1838, ajo shkroi kujtimet e saj. Në vitin 1842, ajo bëri një vetë-portret, i cili tani është në shfaqje në hyrje të muzeut të saj. Disa nga skulpturat e bëra nga vetë Tussaud ende ekzistojnë. Ajo vdiq në gjumë në Londër, në moshën 88 vjeç.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Marie Tussaud". Encyclopædia Britannica. Accessed 19 August 2016.
  2. ^ a b c Concannon, Undine. "Tussaud, Anna Maria (bap. 1761, d. 1850)". Oxford Dictionary of National Biography (2004 ed.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/27897.
  3. ^ Pilbeam 2006, f. 17.
  4. ^ Lilti, Antoine (16 qershor 2017). The Invention of Celebrity. Wiley. fq. 96. ISBN 9781509508778. Marrë më 30 nëntor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Du Plessis, Amelia. "England – Madame Tussauds". Informational site about England. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2011. Marrë më 12 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Carey, Edward (2018-10-04). "Madame Tussaud: the astounding tale of survival behind the woman who made history". the Guardian (në anglisht). Marrë më 2018-10-04.
  7. ^ a b Graphico. "Madame Tussauds" (PDF). www.madametussauds.com. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 prill 2016. Marrë më 28 mars 2016. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b c d "Marie Tussaud Facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Marie Tussaud". www.encyclopedia.com. Marrë më 28 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ McEvoy, Emma (26 janar 2016). Gothic Tourism. Palgrave Macmillan UK. fq. 53. ISBN 9781137391292. Marrë më 30 nëntor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Pilbeam 2006, ff. 102–106.