Marrëdhëniet mes Japonisë dhe Arabisë Saudite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marrëdhëniet Japoni-Arabi Saudite
Map indicating locations of Japonia and Arabia Saudite

Japonia

Arabia Saudite

Marrëdhëniet mes Japonisë dhe Arabisë Saudite (Arabisht: العلاقات السعودية اليابانية‎, Japonisht: 日本とサウジアラビアの関係) i referohen marrëdhënieve të jashtme midis Arabisë Saudite dhe Japonisë. Marrëdhëniet zyrtare midis dy kombeve u vendosën në vitin 1955.[1]

Që atëherë Japonia si ekonomia e tretë më e madhe në tokë, gjithashtu e dyta më e madhe gjatë pjesëve kryesore të gjysmës së fundit të shekullit 20 dhe Arabia Saudite duke përfshirë Qytetet e Shenjta si prodhuesi më i madh i naftës në botë kanë gëzuar interesat e tyre të përbashkët. Në vitin 2015, Japonia u bë partneri i tretë më i madh tregtar i Arabisë Saudite, duke importuar 45.4 miliardë dollarë në produkte të naftës dhe duke eksportuar 7.5 miliardë dollarë në mallra të gatshme.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysma e parë e shekullit 20[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontaktet e para zyrtare midis dy kombeve ndodhën në vitin 1938 kur i dërguari saudit në Mbretërinë e Bashkuar, Hafiz Wahba, vizitoi Perandorinë e Japonisë për të marrë pjesë në hapjen e xhamisë së Tokios. Në vitin pasardhës i dërguari japonez në Egjipt, Yokoyama, vizitoi Arabinë Saudite dhe u takua me Ibn Saudin, mbretin e atëhershëm së Arabisë Saudite, në Riad.

Të dy monarkët mbajtën lidhje të dobëta për vitet në vijim; megjithatë, sulmi japonez në Pearl Harbor në dhjetor 1941 i bëri marrëdhëniet Japoni-SHBA luftarake dhe kjo nënkuptonte prishjen e ardhshme midis perandorisë së Boshtit dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Më në fund, në mars të vitit 1945, mbretëria i shpalli luftë Japonisë dhe Gjermanisë naziste.[3] Si rezultat i luftës katastrofike, Japonia humbi tre milion jetë dhe të gjitha territoret përtej detit, përkatësisht Gadishullin Korean, Tajvanin, Mançurinë, Mandatin e Paqësorit Jugor, pjesën jugore të Sakhalin dhe të gjithë Kurilët.

Gjysma e fundit e shekullit 20[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1953 qeveria japoneze dërgoi delegacionin e saj të parë në Mbretërinë e Bashkuar Ekonomike dhe përshpejtoi procesin për të kulmuar në krijimin e marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve në vitin 1955, dhe kaloi marrëdhëniet ekonomike midis dy vendeve, një stacion i rëndësishëm në vitin 1957 si mbretërisë iu dha e drejta e privilegjit për të kërkuar për naftë. ashtë një kompani arabe e naftës në Arabi.

Në vitin 1960, Lartësia e Tij Mbretërore Princi Sultan bin Abdul Aziz, më vonë Princi i Kurorës, Zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes dhe Aviacionit dhe Inspektori i Përgjithshëm, Kln, kur Ministri i atëhershëm për Ministrin e Transportit do të vizitonte Japoninë.[4]

Vizita e mbretit Feisal bin Abdul Aziz në Tokio në vitin 1971 forcoi marrëdhëniet e tyre bilaterale dhe nisi fazën më të rëndësishme në historinë e marrëdhënieve saudite-japoneze, e cila ka parë shumë nga vizitat e ndërsjella të zyrtarëve të të dy vendeve.[5] Pas kësaj, lidhjet e marrëdhënieve midis familjes mbretërore saudite dhe familjes perandorake japoneze u forcuan përmes vizitave të tyre të përsëritura.

Në vitin 1981, kur Perandori Akihito dhe Perandoresha Michiko ishin Princi i Kurorës dhe Princesha nën sundimin e Perandorit Hirohito, Akihito dhe Michiko bënë një vizitë në mbretërinë më të shquar në Gadishullin Arabik.[6]

Dhe në emër të Kujdestarit të Dy Xhamive të Shenjta Mbreti Fehd bin Abdul Aziz u ndoq nga Lartësia e Tij Mbretërore Princi Nauaf bin Abdulaziz lëshuan dekretet e perandorit të kurorës të viti 1990 në Japoni gjatë një vizite në Mbretërinë.

Në vitin 1997, Ryutaro Hashimoto vizitoi Kryeministrin e Japonisë në atë kohë si pjesë e Mbretërisë së Kujdestarit të Dy Xhamive të Shenjta, mbretit Fehd bin Abdul Aziz.

Në muajin tetor të vitit 1998, ai vizitoi Kujdestarin e Dy Xhamive të Shenjta Mbreti Abdullah bin Abdul Aziz, Japoni, kur ai ishte princ i kurorës, dhe Arabia Saudite nënshkroi axhendën e bashkëpunimit me kryeministrin japonez Keizo Obuchi, ishte Princi Selman bin Abdulaziz, Emiri i rajonit të Riadit dhe më vonë mbret, kishte vizituar Japoninë në prill të të njëjtit vit.

Gjysma e parë e shekullit 21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001 dhe vizitoi Ministrin e Jashtëm japonez Yohei Kono njoftoi iniciativat e Mbretërisë së Bashkuar në tre fusha; promovimi i dialogut midis civilizimeve me botën islame dhe zhvillimi i burimeve të ujit, dhe dialogu politik shumë i gjerë.

Japonia është partneri i tretë më i madh tregtar i Arabisë Saudite.[2]

Në mars 2017, Mbreti Selman bin Abdulaziz vizitoi Japoninë dhe pati një takim me Kryeministrin japonez Shinzō Abe në Tokio, ku dy liderë shkëmbyen mendime të ndryshme përfshinë sigurinë ndërkombëtare të pasigurt dhe Vizionin Saudite-Japoni 2030, bashkëpunim dypalësh për realizimin e Vizionit Saudit 2030. Më pas, plani Visioni Saudi-Japoni 2030 u njoftua dhe u zbulua.[1]

Në janar 2020, Kryeministri Shinzō Abe u takua me Princin e Kurorës së Arabisë Saudite Muhammed bin SelmanAl-ʿUla, Arabia Saudite, pas vendimit të Japonisë për të dërguar një Forcë Detare të Vetë-Mbrojtjes (MSDF) përfshirë anijet e luftës dhe avionët, për të mbrojtur anijet e tyre në Gjirin e Omanit dhe Detit Arabik, pas krizës së Gjirit Persik.[7]

Marrëdhëniet ekonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto marrëdhënie midis Mbretërisë dhe Japonisë janë përkthyer në terren dhe rajoni special është realiteti ekonomik i Japonisë që përfundoi i dyti në listën e partnerëve më të rëndësishëm tregtarë të Mbretërisë, me eksporte prej 52,394 milion rial sauditë dhe importe prej 91,341 rijalësh në 2003.

Në fushën e projekteve të përbashkëta me madhësinë e projekteve të përbashkëta saudite-japoneze në Mbretërinë e 74 projekteve duke përfshirë 41 projekte industriale dhe (33) projekte jo-industriale me një kapital prej 67.45622 milion që përfaqësojnë pjesën e palës Saudite të 70,74% dhe pala japoneze 05,25% dhe pjesa tjetër investitorëve të tjerë, ose 34,0%.

Të dy vendet kanë nënshkruar një marrëveshje mbi bashkëpunimin ekonomik dhe teknik nga viti 1975, e cila gjithashtu përfshiu krijimin e Komitetit të Përbashkët Saudite-Japonez për të monitoruar zbatimin e kushteve të marrëveshjes midis dy vendeve.

Vizita nga Kujdestarit të Dy Xhamive të Shenjta Mbreti Abdullah bin Abdul Aziz kur ai ishte princ i kurorës në Japoni, një nga stacionet më të rëndësishme në historinë e marrëdhënieve midis dy vendeve, veçanërisht ekonomike dhe teknike siç u nënshkrua gjatë vizitës një deklaratë e përbashkët për bashkëpunimin midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Japonisë për ateistin dhe epokën e shekullit të njëzetë, e cila përfshiu shumë nga shtyllat, që përfshinin konfirmimin e udhëheqjeve të të dy vendeve dhe angazhimin e tyre për të bërë më të mirën për të zbatuar programin e bashkëpunimi i përbashkët dhe theksoi rëndësinë e rolit të sektorit privat në promovimin e lidhjeve ekonomike bilaterale dhe ranë dakord mbi nevojën për të inkurajuar dhe lehtësuar bashkëpunimin në sektorin privat në të dy vendet përveç rëndësisë së bashkëpunimit për zhvillimin e marrëdhënieve tregtare dhe investimeve në naftë.

Gjithashtu u nënshkrua në programin e bashkëpunimit të përbashkët midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Japonisë, i cili përfshin formimin e katër task forcave, si dhe Deklaratën e Përbashkët për Bashkëpunim në fushën e Rinisë, Sportit dhe Kulturës midis Qeverisë së Mbretërisë dhe Japonisë po planifikonin gjithashtu një vizitë në një delegacion të biznesmenëve sauditë në Japoni që synonte përcaktimin e potencialit të eksportit dhe kapacitetit të Mbretërisë dhe mundësinë për të investuar dhe krijuar projekte të përfshira, stimuj dhe lehtësira të disponueshme në këtë drejtim dhe i nxiti ata me forcë për të rritur importet nga Mbretëria e Bashkuar, dhe ka qenë duke bërë një ekspozitë në Arabinë Saudite në Tokio dhe Osaka në vitin 2000, u nënshkrua gjithashtu në të njëjtin vit mbi marrëveshjen dypalëshe për të hapur tregje të mallrave dhe shërbimeve me Japoninë.

Japonia konsiderohet si një nga partnerët më të rëndësishëm të Arabisë Saudite me tregti totale prej 39 miliardë dollarësh. Në vitin 2019, Arabia Saudite dhe Japonia nënshkruan një numër marrëveshjesh që synojnë zbatimin e projekteve në një numër fushash strategjike, përfshirë arsimin dhe prodhimin.[8] Në të njëjtin vit, një forum me titull: "Forumi i Biznesit Saudi-Japan Vision 2030" u mbajt në Tokio. Qëllimi kryesor i forumit është rritja e marrëdhënieve të biznesit midis dy vendeve.[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Saudi–Japan Vision 2030 - mars 2017
  2. ^ a b A solid foundation in Japan for strengthening friendships | Saudi Arabian Oil Co. - 15 shtator 2016
  3. ^ Alan Axelrod, Jack A. Kingston "Encyclopedia of World War II" p.269
  4. ^ Visit To Japan of H.R.H. Crown Prince Sultan Bin Abdul Aziz Al Saud
  5. ^ King Faisal’s Visit to Japan | Islam In Japan Media - 23 shtator 2016
  6. ^ Geoffrey Kemp "The East Moves West: India, China, and Asia's Growing Presence in the Middle East," p.124, 2012
  7. ^ "Saudi crown prince 'fully supports' Japan MSDF mission in Middle East". The Japanese Times (në anglisht). 13 janar 2020.
  8. ^ a b "High-level investment forum aims to further boost business between Saudi Arabia and Japan". Arab News (në anglisht). 18 qershor 2019. Marrë më 2019-06-30.