Jump to content

Martigues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martiga
Komunë
Le Miroir aux oiseaux zona (Pasqyra e zogjve)
Le Miroir aux oiseaux zona (Pasqyra e zogjve)
Stema Martiga
VendiFranca
RajoniProvence-Alpes-Côte d'Azur
DepartamentiBouches-du-Rhône
QarkuIstres
KantoniMartigues
NdërkomunalitetAix-Marseille-Provence
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Gaby Charroux[1]
Sipërfaqja
1
71.440 km2 (27.583 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
48.506
 • Dendësia680/km2 (1,800/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
13056 /13500
Lartësia0–187 m (0–614 ft)
(avg. 1 m or 3.3 ft)
Faqja zyrtareville-martigues.fr
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Martigues ( Ocitanisht: Lo Martegue në normën klasike, Lou Marteguenormën Mistraliane ; Shqip: Martiga) është një komunë në veriperëndim të Marsejës . Është pjesë e departamentit Bouches-du-Rhônerajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur në skajin lindor të Canal de Caronte.

Një përkthim i drejtpërdrejtë nga faqja e internetit Martigues Tourisme zbulon sa vijon rreth Martigës:

E mbiquajtur "Venecia Provençale", Martiga është një pikë kalimi midis Detit Mesdhe dhe Detit të Martigës (tani Përroi de Berre), afër Bregut të Kaltër. Bukuria e kanaleve, dokeve dhe urave të saj e bënë atë "Venecia e Provencës". Martiga posedon gjithashtu kantinë e saj kooperative "La Venise provençale": Coteaux d'Aix en Provence, verëra roze, të kuqe dhe të bardha, lëngje frutash dhe vajra natyralë në rajon. Varietetet kryesore: Grenache, Syrah, Cinsault, Carignan, Clairette.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martiga u themelua nga Ramon Berenguer IV, kont i Provences në 1232 në vendin e mundshëm të kampit romak Maritima Avaticorum.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.695—    
18006.869+2.6%
18066.888+0.3%
18217.255+5.3%
18317.438+2.5%
18367.299−1.9%
18417.772+6.5%
18467.873+1.3%
18518.640+9.7%
18568.099−6.3%
18618.433+4.1%
18668.011−5.0%
18728.053+0.5%
18766.963−13.5%
18816.483−6.9%
18866.494+0.2%
18915.918−8.9%
18965.659−4.4%
19016.280+11.0%
19065.734−8.7%
19117.450+29.9%
19216.304−15.4%
19268.876+40.8%
19319.394+5.8%
193610.489+11.7%
194611.295+7.7%
195415.150+34.1%
196221.515+42.0%
196827.945+29.9%
197538.373+37.3%
198242.037+9.5%
199042.678+1.5%
199943.497+1.9%
200746.247+6.3%
201247.624+3.0%
201748.188+1.2%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor Gare de Martigues shërbehet nga trenat rajonalë midis Miramas dhe Marsejës.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.