Maud Mannoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maud Mannoni në 1975

Maud Mannoni (e lindur Magdalena Van der Spoel ; 23 tetor 1923 – 15 mars 1998) ishte një psikanaliste franceze me origjinë belge, i cili u martua me Octave Mannoni dhe u bë një figurë kryesore e lëvizjes lakaniane .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi si Magdalena Van der Spoel në qytetin belg të Kortrijk, por fëmijërinë e hershme e kaloi në Ceylon. Pasi studioi kriminologjinë në Universitetin e Brukselit, ajo filloi një analizë trajnimi me një nga psikanalistët pionierë belgë, Maurice Dugautiez. Më pas ajo u transferua në Francë në vitin 1949, ku u martua me Octave Mannoni. Ndërsa ishte në Paris, ajo kontaktoi me Françoise Dolto dhe pati analiza të mëtejshme me Zhak Lakanin, duke e mbështetur atë gjatë ndarjes së vitit 1953 dhe përsëri pas asaj të 1963, së bashku me bashkëshortin e saj Octave, Serge Leclaire dhe Jean Clavreul . [1]

Mbi fëmijën e prapambetur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lacan, në seminarin e tij të parë që do të botohet, veçoi "kolegun tonë Maud Mannoni, [me] një libër që sapo ka dalë dhe të cilin do t'ju rekomandoja ta lexoni... Fëmija i vonuar dhe nëna ". [2] Në atë libër ajo arrin në përfundimin se pacienti subnormal nuk ka qenë në gjendje të ndajë egon e tij ose të saj nga nëna. [3] Në vend të kësaj, ndodh një lloj simbiozë: rrënjët e psikozave të tilla, sipas fjalëve të lakanit Bernard Touati, "janë të gdhendura në pavetëdijen e nënës, me fëmijën psikotik që nuk njihet si një subjekt dëshirues... dhe i ngrirë si objekt i pjesshëm. i nënshtrohen plotfuqishmërisë amtare”.

Që nga viti 1964, dhe fillimi i lëvizjes Lacaniane e tutje, Mannoni filloi të kishte një ndikim revolucionar në një brez të tërë në Francë – prindër, mësues, terapistë fëmijësh dhe analistë [4] – përmes punës së saj. Ajo vdiq në Paris.

Fjalimi i fëmijës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mannoni bëri një dallim midis asaj që ajo e quante lirimi me kusht dhe lidhja me kusht - të folurit e plotë dhe bosh - në lidhje me gjuhën e fëmijës. [5] Fjalimi bosh i referohet gjuhës së një fëmije të ngopur nga simbolet e njohurive prindërore, në krahasim me 'të folurit e plotë'—të folur nga zemra. Duke e lidhur analizën e saj me pikëpamjen e Alice Miller -it për fëmijën tepër detyrues, Mannoni argumentoi se "subjekti i fjalëve nuk është domosdoshmërisht fëmija", [6] duke u shqetësuar veçanërisht se si një prind emocionalisht e pengon fëmijën të zotërojë dhe duke banuar në përvojën e tij ose të saj.

Çdo fëmijë, thekson ajo, lind në një diskurs prindëror që ekziston; dhe në rrethana të caktuara, barra tjetërsuese e pritshmërisë prindërore mund të bllokojë ndjenjën e fëmijës për të drejtën për të folurin e vet - jetën e tij. [7]

Qendra mbështetëse dhe antipsikiatria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mannoni u specializua në sëmundjet mendore te fëmijët dhe në vitin 1969 themeloi shkollën e Bonneuil-sur-Marne, një projekt i komunitetit për fëmijët me autizëm dhe psikozë . Duke vepruar kështu, ajo është përshkruar si "thellësisht e ndikuar nga antipsikiatria e RD Laing dhe D. Cooper ", [8] një ndikim që mund të shihet edhe ndoshta në këndvështrimin e saj për fëmijën si zëdhënëse e familjes jofunksionale . Derisa u reformua si spital ditor në 1975, Bonneuil do të ishte një ndikim kryesor institucional, i njohur për shumëllojshmërinë e gjerë të metodave terapeutike dhe shpërfilljen e kufijve tradicionalë. [9]

Mannoni gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm në krijimin e qendrave të vogla të mbështetjes mjekësore-sociale të LVA-"Një vend për të jetuar dhe mikpritje" nga të cilat kishte 446 deri në vitin 2007.

Ndikime më të gjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Lacan-it dhe fragmentimit të lëvizjes Lacaniane, Mannoni, e cila e kishte mbajtur anëtarësimin e saj në IPA përmes shoqërisë belge, ishte në gjendje të luante një rol unifikues, më tepër si ai i Leclaire. [10]

Sinteza e saj unike e teorive Lacaniane me ato të Winnicott nënkuptonte që perspektiva të tilla të reja mbi zhvillimin e fëmijëve mund të viheshin në rëndësi shumë më të gjerë. [11]

Kërkime letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mannoni pa në vdekjen e hershme të nënës së Poe -s dhe ekspozimin e tij ndaj kufomës së saj, çelësin e romantizmit të errët të të gjitha shkrimeve të tij të mëvonshme. [12]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Maud Mannoni, Le Psychiatre, son "fou", et le Psychanalyse (Paris 1970)
 • Maud Mannoni, „Scheißerziehung“. Von der Antipsychiatrie zur Antipädagogik. Mit Beiträgen von Robert Lefort, Francoise Petitot Fort u. Florence Stevenin. Syndikat, Frankfurt am Main 1976
 • Maud Mannoni, Amour, Haine, Séparation (Paris 1993)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Élisabeth Roudinesco, Jacques Lacan (Cambridge 1997) p. 293
 2. ^ Jacques Lacan, The Four Fundamental Concepts of Psycho-Analysis (Penguin 1994) p. 238
 3. ^ Neville Symington, Becoming a Person through psychoanalysis (London 2007) p. 139
 4. ^ "About the Author". Arkivuar nga origjinali më 2005-12-06. Marrë më 2017-09-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Michael O'Loughlin, The Subject of Childhood (2009) p. 34
 6. ^ O'Loughlin, p. 84
 7. ^ Guy Hall et al., Theory and Practice of Child Psychoanalysis (2009) p. 41
 8. ^ Jacquy Chemouni, Histoire de la Psychanalyse en France (1991)
 9. ^ E. Roudinesco, Jacques Lacan & Co (1990) p. 494
 10. ^ Roudinesco, p. 441
 11. ^ "About the Author". Arkivuar nga origjinali më 2005-12-06. Marrë më 2017-09-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Darien Leader, The New Black (2008) p. 30-1 and p. 212