Jump to content

Alice Miller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alice Miller (lindur Alicja Englard [1]12 janar 1923 – 14 prill 2010), ishte një psikologe, psikoanaliste dhe filozofe polako - zvicerane me origjinë hebreje, e cila shquhet për librat e saj mbi abuzimin e fëmijëve nga prindërit, të përkthyera në disa gjuhë. Ajo ishte gjithashtu një intelektuale e njohur publike.

Libri i saj The Drama of the Gifted Child [2] shkaktoi një sensacion dhe u bë një bestseller ndërkombëtar pas botimit në anglisht në 1981. [3] Pikëpamjet e saj mbi pasojat e abuzimit të fëmijëve u bënë shumë me ndikim. [4] Në librat e saj ajo u largua nga psikanaliza, duke e akuzuar atë si të ngjashme me pedagogjitë helmuese .

Miller lindi në Piotrków Trybunalski, Poloni në një familje hebreje. Ajo ishte vajza më e madhe e Gutta dhe Meylech Englard dhe kishte një motër, Irena, e cila ishte pesë vjet më e vogël. Nga viti 1931 deri në vitin 1933 familja jetoi në Berlin, ku 9-vjeçari Alicja mësoi gjuhën gjermane. Për shkak të marrjes së pushtetit nga nacionalsocialistët në Gjermani në vitin 1933, familja u kthye në Piotrków Trybunalski. Si një grua e re, Miller arriti të arratisej nga getoja hebreje në Piotrków Trybunalski, ku të gjithë banorët hebrenj u internuan që nga tetori 1939 dhe i mbijetuan Luftës së Dytë BotëroreVarshavë me emrin e supozuar të Alicja Rostowska. Ndërsa ajo ishte në gjendje të nxirrte jashtë nënën dhe motrën e saj, në vitin 1941, babai i saj vdiq në geto. [1]

Ajo mbajti emrin e saj të supozuar Alice Rostowska kur u transferua në Zvicër në vitin 1946, ku kishte fituar një bursë për në Universitetin e Bazelit . [5]

Në vitin 1949 ajo u martua me sociologun zviceran Andreas Miller, me origjinë katolike polake, me të cilin ishte zhvendosur nga Polonia në Zvicër si studente. Ata u divorcuan në vitin 1973. Ata kishin dy fëmijë, Martinin (lindur 1950) dhe Julika (lindur 1956). [1] Menjëherë pas vdekjes së nënës së tij, Martin Miller deklaroi në një intervistë për Der Spiegel se ai ishte rrahur nga babai i tij autoritar gjatë fëmijërisë së tij - në prani të nënës së tij. Miller deklaroi se nëna e tij nuk ndërhyri dhe ishte emocionalisht abuzuese. [5] [6] Martin përmendi gjithashtu se nëna e tij nuk ishte në gjendje të fliste me të, pavarësisht bisedave të shumta të gjata, për përvojat e saj të luftës, pasi ajo ishte e ngarkuar rëndë prej tyre.

Në vitin 1953 Miller e mori doktoratënfilozofi, psikologji dhe sociologji. Midis viteve 1953 dhe 1960, Miller studioi psikoanalizë dhe e praktikoi atë midis viteve 1960 dhe 1980 në Zürich.

Në vitin 1980, pasi kishte punuar si psikanalist dhe trajner analist për 20 vjet, Miller "ndaloi së praktikuari dhe mësimdhënien e psikanalizës në mënyrë që të eksploronte fëmijërinë në mënyrë sistematike". [7] Ajo u bë kritike si për Sigmund Frojdin ashtu edhe për Carl Jung . Tre librat e saj të parë erdhën nga kërkimet që ajo mori përsipër si përgjigje ndaj asaj që ajo mendonte se ishin pika të verbëra kryesore në fushën e saj. Megjithatë, në kohën kur u botua libri i saj i katërt, ajo nuk besonte më se psikanaliza ishte e zbatueshme në asnjë aspekt. [8]

Në vitin 1985, Miller shkroi për hulumtimin e kohës së saj si psikanalist: "Për njëzet vjet kam vëzhguar njerëz që mohojnë traumat e tyre të fëmijërisë, duke idealizuar prindërit e tyre dhe duke i rezistuar të vërtetës për fëmijërinë e tyre me çdo mjet." [9] Në 1985 ajo u largua nga Zvicra dhe u transferua në Saint-Rémy-de-Provence në Francën Jugore . [1]

Në vitin 1986, ajo u nderua me çmimin letrar Janusz Korczak për librin e saj "Ti nuk do të jesh i vetëdijshëm: Tradhtia e shoqërisë ndaj fëmijës" . [10]

Në prill 1987 Miller njoftoi në një intervistë me revistën gjermane Psychologie Heute (Psychology Today) refuzimin e saj të psikanalizës. [11] Një vit më pas ajo anuloi anëtarësimin e saj si në Shoqatën Psikoanalitike Zvicerane ashtu edhe në Shoqatën Ndërkombëtare Psikanalitike, sepse mendonte se teoria dhe praktika psikoanalitike e bënte të pamundur për ish-viktimat e abuzimit të fëmijëve që të njihnin shkeljet e shkaktuara ndaj tyre dhe të zgjidhnin pasojat e abuzimi, [7] pasi ato "mbetën në traditën e vjetër të fajësimit të fëmijës dhe mbrojtjes së prindërve". [12]

Një nga librat e fundit të Millerit, Bilder meines Lebens ("Fotot e jetës sime"), u botua në vitin 2006. Është një autobiografi informale në të cilën shkrimtarja eksploron procesin e saj emocional që nga fëmijëria e dhimbshme, përmes zhvillimit të teorive të saj dhe njohurive të mëvonshme, të treguara përmes ekspozimit dhe diskutimit të 66 pikturave të saj origjinale, të pikturuara në vitet 1973-2005. [13] [14]

Midis 2005 dhe vdekjes së saj në 2010, ajo iu përgjigj qindra letrave të lexuesve në faqen e saj të internetit, [15] ku ka edhe artikuj të botuar, fletushka dhe intervista në tre gjuhë. Ditë para vdekjes së saj Alice Miller shkroi: "Këto letra do të qëndrojnë si një dëshmitar i rëndësishëm edhe pas vdekjes sime nën të drejtën time të autorit". [16]

Miller vdiq më 14 prill 2010, në moshën 87 vjeçare, në shtëpinë e saj në Saint-Rémy-de-Provence [3] nga vetëvrasja pas sëmundjes së rëndë dhe diagnostikimit të kancerit pankreatik në fazë të avancuar. [1]

 • The Drama of the Gifted Child, (1979), revised in 1995 and re-published by Virago as The Drama of Being a Child.  
 • Prisoners of Childhood (1981)  , which is The Drama of the Gifted Child under a different title
 • For Your Own Good: Hidden Cruelty in Child-Rearing and the Roots of Violence (full text is available online for free) (1983)  
 • Thou Shalt Not Be Aware: Society's Betrayal of the Child (1984)  
 • Banished Knowledge: Facing Childhood Injuries  
 • The Untouched Key: Tracing Childhood Trauma in Creativity and Destructiveness  
 • The Drama of Being a Child : The Search for the True Self (1995)
 • Pictures of a Childhood: Sixty-six Watercolours and an Essay  
 • Paths of Life: Seven Scenarios (1999)  
 • Breaking Down the Wall of Silence: The Liberating Experience of Facing Painful Truth  
 • The Truth Will Set You Free: Overcoming Emotional Blindness (2001)  
 • The Body Never Lies: The Lingering Effects of Cruel Parenting (2005)  , Excerpt
 • Free From Lies: Discovering Your True Needs (2009)  
 1. ^ a b c d e Miller 2013.
 2. ^ "The Drama of the Gifted Child". Alice-Miller.com. janar 1997. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b William Grimes (26 prill 2010). "Alice Miller, Psychoanalyst, Dies at 87; Laid Human Problems to Parental Acts". The New York Times (Obituary). {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Sue Cowan-Jenssen (31 maj 2010). "Alice Miller | Psychoanalyst who wrote The Drama of the Gifted Child". The Guardian (Obituary). {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Philipp Oehmke; Elke Schmitter (3 maj 2010). "Mein Vater, ja, diesbezüglich" [My father, yes, regarding this]. Der Spiegel (në gjermanisht).
 6. ^ "Die Tragödie Alice Millers | Ellinor Krogmann im Gespräch mit Martin Miller" [Alice Miller's tragedy | Ellinor Krogmann in conversation with Martin Miller] (PDF) (në gjermanisht). SWR2. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-24. Marrë më 2021-02-04.
 7. ^ a b Alice Miller. About the author. Frankfurt am Main: Suhrkamp. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) 1990 and later (from the book covers of the German paperbacks of The Drama of the Gifted Child, For Your Own Good, Images of a Childhood, The Untouched Key and Banished Knowledge (all reprints of the first paperback editions))
 8. ^ Capps, Donald (1995). The child's song: the religious abuse of children. Louisville, Kentucky: Westminster Knox Press. fq. 3–20. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Bilder einer Kindheit. 66 Aquarelle und ein Essay, First Edition [Pictures of a Childhood: Sixty-six Watercolours and an Essay] (në gjermanisht). Frankfurt am Main: Suhrkamp. 1985. fq. 12. ISBN 3-518-37658-6.
 10. ^ Edward H. Lawson; Mary Lou Bertucci (1996). Encyclopedia of Human Rights. Taylor & Francis. fq. 943. ISBN 1-56032-362-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Alice Miller; Barbara Vögler (prill 1987). "Wie Psychotherapien das Kind verraten" [How psychotherapy betrays the child]. Psychologie Heute (në gjermanisht). Beltz. fq. 20–31. ISSN 0340-1677.
 12. ^ "Profile of Alice Miller | Towards the reality of childhood". Alice-Miller.com. janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Miller, Alice (2006). Bilder meines Lebens. Suhrkamp. ISBN 3-518-45772-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Alice Miller, Paintings 1975 - 2005 | Alice Miller, Bilder Meines Lebens (Pictures of My Life)". Alice-Miller.com. 18 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Child Mistreatment, Child Abuse". Alice-Miller.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Information Monday 5 April 2010". Alice-Miller.com. 23 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)