Megan Fox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Megan Fox
U lind në (1986-05-16) 16 maj 1986 (37 vjeç)
TitulliMegan Fox (2011)

Megan Denise Fox (lindi në 16 maj, 1986) është një aktore dhe modele amerikane. Ajo aktrimet e para të karierës i filloj në vitin 2001 me disa televisione të vogla dhe role filmash, dhe luajti një një rol periodik në filmin Hope and Faith. Në 2004, ajo filloj karierën e saj filmike me rol në filmin Confessions of a Teenage Drama Queen. Filmat e fundit më shumë me emër janë Transformers, Transformers: Revenge of the Fallen dheJennifer's Body. Fox është simbolizuar si simboli më sexi (sex symbol) dhe frekuentohet dukshëm në revistat rozë për meshkuj.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fox ka lindur në Oak Ridge , Tennessee ,bija e Gloria Darlene ( Cisson Vujosheviq) dhe Franklin Thomas Fox.Ajo eshte anglofolese,di pak skocisht,gjermanisht,ferngjisht. Prindërit e Fox u divorcuan kur ajo ishte e vogel,mamaja e saj u rimartua me Tony Tonachio, se bashku me motren e saj ato u rriten prej tij.Ajo shprehet se te dy ishin shume te rrepte,dhe nuk lejonin qe te kisha nje te dashur.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fox me yllin tjetër të Transformers Rachael Taylor në premierën e filmit Sydney, Australia korrik 2007.
Film
Viti Film Roli Shënim
2003 Bad Boys II Club Kid Extra (Uncredited)
2004 Confessions of a Teenage Drama Queen Carla Santini Supporting role
2007 Transformers Mikaela Banes Lead role
2008 How to Lose Friends & Alienate People Sophie Maes Supporting role
Whore Lost Lead role
2009 Transformers: Revenge of the Fallen Mikaela Banes Lead role
Jennifer's Body Jennifer Check Lead role
2010 Jonah Hex Leila (Post-production)
Passion Play (Filming)
2011 The Crossing TBA Lead role (Pre-production)
Transformers 3 Mikaela Banes Lead role (Pre-production)[1][2][3]
Film Made for Television or Video
Viti Film Roli Shënim
2001 Holiday in the Sun Brianna Wallace Direct-to-DVD (Debut role)
2004 Crimes of Fashion Candace TV Movie
Television
Viti Film Roli Shënim
2002–2003 Ocean Ave. Ione Starr Lead role
2004–2006 Hope & Faith Sydney Shanowski Regular Role
Television guest appearances
Viti Film Roli Shënim
2003 What I Like About You Shannon "Like a Virgin (Kinda)" (Season 2, Episode 5)
2004 Two and a Half Men Prudence "Camel Filters and Pheromones" (Season 1, Episode 12)
The Help Cassandra Ridgeway "Pilot" (Season 1, Episode 1)
"Ollie Shares" (Season 1, Episode 2)
"Dwyane Gets A Cold" (Season 1, Episode 5)
Other
Viti Film Roli Shënim
2009 Every Girl Herself Music video

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Awards
Viti Rezultati Çmimi Kategoria Puna e nominuar
2005 Kandidat/e Young Artist Award Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) – Supporting Young Actress Hope & Faith
2007 Teen Choice Awards Choice Movie Actress: Action Adventure Transformers
Choice Movie: Breakout Female
Choice Movie: Liplock
National Movie Award Best Performance by a Female
2008 MTV Movie Award Breakthrough Performance
2009 Fitues/e

[4]

Teen Choice Award Choice Female Hottie None
Choice Summer Movie Star Female Transformers: Revenge of the Fallen
Scream Award[5] Best Sci-Fi Actress
Spike Video Game Awards Best Performance By A Human Female Transformers: Revenge of the Fallen
(Burimi: IMDb.com)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Michaelbay.com". Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2009. Marrë më 29 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Orci and Kurtzman not returning to write Transformers 3". TFW2005. 2009-10-06. Marrë më 2009-10-06. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Optimus Prime Confirms "Transformers" Trilogy". 2007-06-07. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2011. Marrë më 2009-09-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Teen Choice Awards: Twilight Robert Pattinson Miley Cyrus Jonas Brothers". GoldDerby. 2009-08-10. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 2009-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Bloody-Disgusting.com, TV: Scream 2009 Award Winners Announced

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]