Jump to content

Melisa Rauch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Melissa Rauch
U lind në
Melissa Ivy Rauch

Stampa:Lindja dhe mosha
ShkollimiMarymount Manhattan College
Profesioni
  • Aktore
  • modele
  • komedjane
Vite aktiviteti2006–tashmë
Njohur përTeoria e Big Bengut (2009–2019), Java më e mirë ndonjëherë (2004-2008), Gjaku i vërtetë (2010), The Bronze (2015), Batman and Harley Quinn (2017)
Bashkëshorti/jaStampa:Martesa
Fëmijë2

Melissa Ivy Rauch (lindur më 23 qershor 1980) [1] është një aktore dhe modele amerikane. Ajo është e njohur për rolin e Bernadette Rostenkowski-Wolowitz në sitcom Teorinë e Big Bengut, për të cilin u nominua për Çmimin Televizioni të Zgjedhjes së Kritikëve për Aktoren më të Mirë dytësore në një serial komedi në 2013. Nga viti 2004 deri në 2008, Rauch punoi si një kontribues i rregullt në serinë VH1 Java më e mirë ndonjëherKë . Meritat e tjera të aktrimit të Rauch përfshijnë rolin e Tina në ribërjen amerikane të Kim&Kath dhe Summer në dramën horror fantazi HBO True Blood . Rauch gjithashtu luajti, shkroi dhe bashkëprodhoi filmin komedi-dramë sportive të vitit 2015 The Bronze dhe dha zërin e personazhit të DC Harley Quinn në filmin e animuar të vitit 2017 Batman and Harley Quinn . Rauch kishte gjithashtu role dytësore në I Love You, Man (2009), Ice Age: Collision Course dhe Flock of Dudes (të dyja 2016), dhe Ode to Joy dhe The Laundromat (të dyja 2019).

Rauch u lind nga Susan dhe David Rauch, një familje hebreje që jeton në Marlboro Township, New Jersey Ajo ka një vëlla më të vogël, Benin. Ajo zhvilloi një interes për aktrimin ndërsa ndoqi shkollën e mesme Marlboro . Bat Mitzvah i saj kishte një temë "Melissa's Comedy Club". Rauch u diplomua në Kolegjin Marymount Manhattan në New York City në 2002

Në vitin 2009, Rauch filloi të luante rolin e përsëritur të Bernadette Rostenkowski-Wolowitz, një bashkëpunëtore e Penny'sThe Cheesecake Factory që filloi të takohej me Howard Wolowitz, në sezonin e tretë të The Big Bang Theory të TV. [2] Sezonin e ardhshëm personazhi i saj u bë e fejuara e Howard dhe Rauch u promovua në një serial të rregullt. Personazhet u martuan në finalen e sezonit të pestë. Në dhjetor 2011, Rauch dhe anëtarët e tjerë të kastit të The Big Bang Theory morën të parin nga katër nominimet për Çmimin e Skuadrës së Aktorëve të Ekranit për Performancë të jashtëzakonshme nga një Ansambël në një Seri Komedi.

Kreditë e tjera të aktrimit përfshijnë True Blood (në të cilin ajo pati një rol të përsëritur në 2010 si Summer, një vajzë që pëlqen Hoyt ), The Office, ribërja amerikane e serialit televiziv Australian Kath & Kim, Wright v Wrong dhe filmi I Love . Ti, Njeri.

Rauch është gjithashtu pjesë e kastit të shfaqjes komike skenike The Realest Real Housewives me Casey Wilson, June Diane Raphael, Jessica St. Clair dhe Danielle Schneider . Shfaqja filloi të shfaqet në Teatrin e Brigadës së Qytetarëve Drejtë në vitin 2011. [3]

Rauch shkroi dhe bashkëprodhoi filmin The Bronze, në të cilin ajo luajti si Hope Ann Greggory, një gjimnaste fituese e medaljes bronzi, e cila u ngjit pas ditëve të saj të lavdisë së 12 viteve më parë. Ai hapi Festivalin e Filmit Sundance 2015. [4] Variety tha, "Rauch, e cila bashkë-shkruan skenarin me bashkëshortin e saj Winston, nuk ka realizuar kurrë një film më parë. Por ajo jep performancën komedike më të mirë nga një aktore që nga Melissa McCarthyBridesmaids ." [4] Sony Pictures Classics e bleu filmin në shtator 2015.

Në 2017, Rauch shprehu Harley Quinn në filmin e animuar Batman and Harley Quinn [5] dhe ajo shprehu Light Thief në "Light Riders" nga Blaze and the Monster Machines .

Në vitin 2021, Rauch do të luajë në serinë vijuese të Night Court me të njëjtin emër si Abby Stone dhe gjithashtu do të shërbejë si producent ekzekutiv. [6]

  1. ^ "Melissa Rauch: Biography". TVGuide.com. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2016. Marrë më 4 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Riley, Jenelle (29 nëntor 2012). "'The Big Bang Theory' Cast On Being Part of an Ensemble". Backstage. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2015. Marrë më 4 shkurt 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Trachta, Ali (29 janar 2011). "The Realest Real Housewives at UCB: A Celebration of the Best Show Ever + Paul Scheer". LA Weekly. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2017. Marrë më 4 shkurt 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Setoodeh, Ramin (23 janar 2015). "5 Reasons The Bronze Could be a Breakout Comedy in 2015". Variety. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2016. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Trumbore, Dave (30 gusht 2017). "'Batman and Harley Quinn' Review: An Insult to Fans of 'Batman: The Animated Series'". Collider.com. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2020. Marrë më 1 janar 2020. I don't know if I can blame Melissa Rauch for any of this, but it was not a great introduction for her take on Harley. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Andreeva, Nellie (30 prill 2021). "'Night Court': EP Melissa Rauch Set To Star With John Larroquette In Sequel At NBC". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2021. Marrë më 30 prill 2021.