Mersad Berber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mersad Berber (1 janar 1940 – 7 tetor 2012) ishte një piktor bosnjanë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Berberi lindi në Bosanski Petrovac, Mbretëria e Jugosllavisë. [1] Ai u trajnua në Akademinë e Arteve të Bukura në Lubjanë ku u diplomua me diplomë BA dhe MA. [2] Në vitin 1978, Berber mori një pozicion mësimdhënës në Akademinë e Arteve të Bukura në Sarajevë .

Sot Berberi konsiderohet njëri nga grafistët bosnjanë më të njohur në botë. Ai u përfshi në koleksionin e Galerisë Tate në 1984.

Gjatë gjithë karrierës së tij ai krijoi cikle pikturash që kronikanë ngjarje, homazhe dhe dedikime. Çdo cikël i ka rrënjët në historinë e Bosnjës dhe Hercegovinës nga shekulli mesjetar deri në shekullin e njëzetë. Veprat e tij karakterizohen nga ndërthurja e motiveve antike me një koment më modern, magjepsës në misterin dhe intensitetin e tyre ikonik. Sipërfaqet e tij janë po aq komplekse sa subjektet e tij, duke kombinuar teknika nga kohë dhe vende të ndryshme duke ruajtur një estetikë dhe joshje që ka tërhequr koleksionistët për 40 vitet e fundit. [3]

Berberi merrej me pikturën, artin grafik, sixhadenë, ilustrimin dhe përgatitjen e botimeve bibliografike, hartave grafike dhe poetike. Skenografia dhe kostumografia e tij u gjallëruan në teatrot në Lubjanë, Zagreb, Sarajevë dhe Uashington . Në 1985 Berber përfundoi Tempo Secondo, filmin e tij të animuar.

Nga viti 1992 deri në vdekjen e tij në tetor 2012 Berberi banoi dhe punoi si në Zagreb ashtu edhe në Dubrovnik .

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1966, Berber mori më shumë se pesëdhjetë çmime. Ndër shumë çmime ndërkombëtare ai mori:

  • Medalje Ari dhe Diplomë Nderi në Ekspozitën e Parë Ndërkombëtare të Artit Grafik në Trieste ,
  • çmimi i parë në Bienalen e 11-të Ndërkombëtare në São Paulo ,
  • Çmimi Nderi në Bienalen e 10-të Ndërkombëtare të Artit Grafik në Tokio ,
  • çmimi i parë në Bienalen e 7-të Mesdhetare në Aleksandri ,
  • Çmimi ICOM në Monte Karlo ,
  • çmimi i qytetit të Kraków në Bienalen e 4-të Ndërkombëtare të artit grafik, dhe
  • Çmimi i Madh i Akademisë Lalit Kala në Trienalen e 5-të Indiane në Nju Delhi .

Çmimi i Madh i Kraków në 1997, një ekspozitë e Ostendit me titull "Midis tokës dhe qiellit" dhe një e fundit "Artisti i idealit" në Verona, i zgjedhur nga kritiku i famshëm i artit Edward Lucie-Smith, konfirmoi Berberin si një nga artistët më të rëndësishëm bashkëkohorë. Studime gjithëpërfshirëse monografike të artit të Berberit u botuan nga Mladinska Knjiga, Ljubljana në 1980 dhe 1985, nga Sol Intercontinental, Ljubljana në 1997 dhe nga Agjencia E&A, Zagreb në 2000.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eleanor Ettinger Gallery - Mersad Berber". Eegallery.com. Arkivuar nga origjinali më 2013-04-15. Marrë më 2012-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mersad Berber - Albemarle Gallery London". Albemarlegallery.com. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2008. Marrë më 2012-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Eleanor Ettinger Gallery - Mersad Berber". Eegallery.com. Arkivuar nga origjinali më 2013-04-15. Marrë më 2012-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"Eleanor Ettinger Gallery - Mersad Berber".