Metropoli i Sarajevës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zona Metropolitane e Sarajevës

Metropoli i Sarajevës  është aglomerati më i madh në Bosnje dhe Hercegovinë i cili përfshinë një zonë të gjerë të kryeqytetit të Sarajevës me një popullsi të llogaritur prej 688,354 banorësh.[1]

Zona metropolitane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona metropolitane e Sarajevës përbëhet nga Kantoni i Sarajevës me një popullsi të llogaritur prej 469,400[2] banorë, Sarajeva Lindore, me rreth 77,000[3] banorë, komunat Breza, Visoko, Fojnica, Kiselak, Ollovo dhe Kreshevo. Zona Metropolitane e Sarajevës edhe ekonomikisht është zona më e fortë në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe gjeneron më shumë se 45%[4] të Bruto Produktit Kombëtar. Në paraqitjen dhe zhvillimin historik të Zonës Metropolitane të Sarajevës një kontribut të pazëvendsueshëm e ka dhënë edhe funksionimi mbi njëshekullor i Tramvajave të Sarajevës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Preliminarni rezultati" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 nëntor 2018. Marrë më 2 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Saopcenja" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 maj 2013. Marrë më 2 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "East Sarajevo". Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2013. Marrë më 2 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ekonomski trendovi