Jump to content

Milan Mladenovic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mlladenoviqi

Milan Mlladenoviq (serbisht: Милан Младеновић Milan Mladenović, 21 shtator 1958 – 5 nëntor 1994) ishte një muzikant serbo-kroat dhe jugosllav, i njohur më së shumti si solisti i grupit të art-rrokut jugosllav Ekatarina Velika.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur nga babai serb Spasa nga Krushevci dhe nëna kroate Danica nga Makarska, vitet e para Milani i kaloi në Zagreb, RS e Kroacisë, ku babai i tij, një oficer në Ushtrinë Popullore Jugosllave, ishte vendosur në atë kohë.[1] Rrjedhimisht, Milani u rrit ngado ku puna e babait të tij e çonte. Në total, përfundoi në tre qytete.

Kur ai ishte gjashtë vjeç, familja e Milanit u transferua në Sarajevë ku ai kaloi një pjesë të rëndësishme të fëmijërisë së tij.

Përfundimisht në vitin 1970, ata u transferuan në Beograd pak para ditëlindjes së tij të 12-të. Pasi ishte në Beograd, Milani ndoqi gjimnazin e njëmbëdhjetë të Beogradit në lagjen Lekino Brdo duke hyrë njëkohësisht në rrethin e të rinjve të përfshirë me muzikë dhe art.

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Limunovo Drvo dhe Šarlo Akrobata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me shokun e shkollës Gagi Mihajloviq, Mlladenoviq formoi një grup të quajtur Limunovo drvo (Pema e Limonit) që lundronte në hard rock melodik. Grupi ndryshonte shpesh formacion, duke shfaqur një potencial krijues mjaft të kufizuar deri në ardhjen e basistit Dušan Kojić Koja dhe bateristin Ivan Vdović Vd . Menjëherë më pas, ata adoptuan një drejtim të ri muzikor (vala e re) dhe ndryshuan emrin në Šarlo akrobata. Gjatë kësaj kohe Milani muzikalisht ishte shumë i frymëzuar nga Elvis Costello, Paul Weller dhe Andy Partridge nga XTC .

Šarlo akrobata publikoi vetëm një album, Bistriji ili tuplji čovek biva kad... në korrik 1981 dhe u shpërbë menjëherë më pas për shkak të dallimeve në krijimtari midis Milanit dhe Kojës. Regjistrimi konsiderohet të jetë një nga albumet më të mirë dhe më të rëndësishëm të skenës muzikore të valëve të reja jugosllave nga shumë përpilues listash.

Katarina II dhe Ekatarina Velika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 1981, Milani dhe ish shoku i tij i grupit nga Limunovo drvo Gagi Mihajlović (kitarë) u lidhën përsëri për të formuar Katarina II . Në vitin 1982 Margita Stefanović (tastierë), Bojan Peçar (bas) dhe Ivan Vdović Vd iu bashkuan grupit. Pas albumit debutues Vd dhe Gagi u larguan nga grupi. Meqenëse Gagi pretendoi pronësinë e emrit "Katarina II", grupi u detyrua të merrte një emër tjetër. Ata përfundimisht u vendosën Ekatarina Velika dhe publikuan një album të titulluar sipas emrit në 1985. Albumi u vlerësua gjerësisht nga kritikët dhe u solli atyre vëmendje më të gjerë. Albumi i tyre i radhës S' vetrom uz lice i çoi ata në majat e skenës muzikore jugosllave, ku qëndruan për një kohë të gjatë, duke nxjerrë një sërë disqesh të suksesshme. Koncertet ishin të mbushura plot dhe më në fund muzika e tyre arriti edhe në radion shtetërore.

Punimet përfundimtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1992, Mladenoviq iu bashkua muzikantëve të tjerë serbë për të formuar projektin Rimtutituki kushtuar fushatës kundër luftës . Ata publikuan një single të titulluar "Slušaj 'vamo". [2] Në pranverën e vitit 1994, Mladenović regjistroi dhe publikoi një album të quajtur Angel's BreathBrazil së bashku me mikun e tij të vjetër Suba (Mitar Subotić).

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht të vitit 1994, Mlladenoviq zbuloi se kishte kancer pankreatik . Ai vdiq më 5 nëntor në Beograd, RF të Jugosllavisë dhe u varros në varrezat e Novo grobljes (loti nr. 114).

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre rrugë në kryeqytete të ish-republikave jugosllave mbajnë emrin e Mlladenoviqit. Një rrugë në lagjen e Beogradit Zemun Polje mori emrin e tij në vitin 2004, [3] [4] një rrugë në lagjen Zabjelo të Podgoricës në vitin 2007, [5] si dhe një rrugë në Zagreb në 2012. [6]

Që nga 14 korriku 2011, oborri i Qendrës Rinore të Beogradit mban emrin "Vendi Milan Mladenoviq". [7]

Diskografi në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Šarlo Akrobata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Katarina II/Ekatarina Velika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Frymën e Engjëllit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Strugar, Stefan (5 nëntor 2014). ""Kad je umro, svi živi, i znani i neznani su se pokrivali sa njim"". Vijesti. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rimtuti Tuki at Discogs
  3. ^ "Grad Beograd - Promene naziva ulica 2004". Arkivuar nga origjinali më 2010-06-06. Marrë më 2011-04-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Neobavešteni, Kurir, Dec. 8, 2007". KJurir-stil.rs. Marrë më 3 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  5. ^ "Ulica Milana Mladenovića - u Podgorici, MTSMondo, Dec. 29, 2007". Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2007. Marrë më 3 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Milan Mladenović dobit će ulicu u Zagrebu". Hot.net.hr. Marrë më 3 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. "Napokon, Trg Milana Mladenovića". Rts.rs. Marrë më 3 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)