Milto Tutulani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milto Tutulani
U lind në1897
Vdiq23 janar 1933
Kombësiashqiptar

Miltiadh Tutulani i njohur më së shumti si Milto Tutulani (Berat, 1897 - Napoli, 1933) ka qenë politikan shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Berat, i biri i nënshkruesit të Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, Dhimitër Tutulani.

Milto Tutulani u zgjodh senator në Senatin e Shqipërisë (parlamenti i parë shqiptar) në zgjedhjet që u zhvilluan më 31 janar 1920. Ai ishte Ministër i Drejtësisë në qeverinë Ahmet Zogut të viteve 1925 - 1928 dhe atë të Pandeli Evangjelit të viteve 1931 - 1932 dhe Ministër i Financave në qeveritë e Koço Kotës të viteve 1928 - 1929 dhe 1929 - 1930.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]