Jump to content

Mnemosina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mnemosina - Rossetti

Mnemosina (greqisht: [Mνημοσύνη, Mnêmosúnê; mnếmê - kujtesë] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është perëndeshë e kujtesësmitologjinë greke. Fjala "mnemosinë" rrjedh nga i njëjti burim si edhe fjala kujtesë, pasi që mnēmē në greqishten e vjetër do të thotë "përkujtim, kujtesë". [1] [2] Përndryshe Mnemosina është nëna e nëntë muzave.

Një titanide ose titanesh, Mnemosina ishte vajza e Titan Uranit dhe Gaias.[3] [4] [5] Sipas mitologjisë greke, nga dashuria mes Zeusit dhe Mnemosinës kishin lindur nëntë muzat:

 • Kaliopa (poezi epike)
 • Klia (histori)
 • Euterpa (muzikë)
 • Erata (poezi lirike)
 • Melpomena (tragjedi)
 • Polihimnia (himnet)
 • Terpishora (valle)
 • Thalia (komedi)
 • Urania (astronomia)

Sipas mitologjisë greke, në Hades, ishte Lumi Mnemosina, si një lloj homologu i lumit të Letit. Shpirtrat e vdekur pinin ujë nga lumi Leto, në mënyrë që pas rimishërimit të mos kujtonin jetën e tyre të dikurshme. Kushdo që pinte ujë nga lumi Mnemosina do të kujtonte gjithçka dhe do të dinte gjithçka.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Liddell, Henry George (1940). Jones, Sir Henry Stuart (red.). "μνήμη". A Greek-English Lexicon. Oxford: Clarendon Press. Marrë më 2018-01-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Memory and the name Memnon, as in "Memnon of Rhodes" are etymologically related. Mnemosyne is sometimes confused with Mneme or compared with Memoria.
 3. ^ Hesiod. Theogony, 135
 4. ^ Clement of Alexandria. Recognitions, 31
 5. ^ Diodorus Siculus. Bibliotheca historica, 5.66.3

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]