Jump to content

Moldova Air

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Moldavia Air është një linjë kombëtare ajrore e Moldavisë me seli në Chișinău.[1] Ajo kryesisht bën shërbime të kartave dhe të planifikuara për destinacionet brenda Evropës nga baza e tij në Aeroportin ndërkombëtar Chișinău

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënjët e aviacionit Moldavian civil[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e Moldavia Air mund të gjurmohet në 19 shtator të vitit 1944, kur për herë të parë njësia e transportit ajror Po-2 arriti në Chișinău dhe skuadra e pavarur Moldave u themelua. Përveç nga pesëmbëdhjetë avionët Po-2 duke operuar fluturimet e brendshme dhe shërbyer në rolin bujqësor, ka pasur edhe dy Li-2 avionë, të përdorur për fluturime në Moskë, disa qytete ukrainase dhe në Detin e Zi dhe resortet e verës së Kaukazit.

Një ish-Moldavia Air. Antonov An-24RV

Në vitin 1960, janë bërë hapa të konsiderueshme në zhvillimin e industrisë ajrore lokale. Një aeroport i ri në Chișinău në gjendje për të akomoduar turbinën ajrore të gazit u hap në fillim të dekadës. Ndërmarrja mori statusin e Administratës së Aviacionit Civil në vitin 1965 dhe të rinjtë avionë An-10, An-12 dhe An-24 zgjeruan flotën e tyre. Fluturime të regullta në shumë qytete në BRSS u nisën dhe transportimi i frutave dhe perimeve të rritura në Moldovi në qendrat industriale të BRSS ishte themeluar.

Fillimi i viteve 1970 u shënua nga pamja e avionit reaktiv në rrugët kryesore të Moldavisë. Tu-134 e parë filloi shërbimin në Moldavi në vitin 1971 dhe u bë mjeti kryesor i ndërmarrjes, duke u rritur në numër deri në një pikë 26 prej tyre që  ishin në përdorim. Në Chișinău ka pasur edhe një test bazë gjithëpërfshirës për avionë të këtij lloji.

Flotës ishte më e zgjeruar në vitin 1972 me avionë rajonal Jak-42 dhe në vitin 1974 me aeroplan të ngarkuar An-26. Harta e rrugës vinte duke u zgjeruar dhe rrjedha e trafikut vinte duke u rritur gjatë gjithë dekadës. Në mes të viteve 1980, operacionet Moldave morën dhjetë avionë Tu-154, duke zgjeruar zhvillimin e aviacionit Moldav. Në atë kohë avioni Moldav fluturoi në 73 qytete në BRSS dhe transportonte mbi 1,000,000 pasagjerë në vit. Në vitin 1990 u hap rruga e parë ndërkombëtare në mes të Chișinău dhe Frankfurtit.

Krijimin e Moldavia Air[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajrorja u krijua në vitin 1993[2] në bazë të njësive lokale Aeroflot. Që nga fillimi, përpjekjet e kompanisë ishin në shënjestër në integrimin në tregun ndërkombëtar dhe në përputhje me standardet moderne dhe kërkesat ajrore. Moldavia Air iu bashkua programit të përmirësimit të ekipit drejtues në vitin 1999.

Më 13 korrik të vitit 2004, Moldavia Air u bë një anëtare e IATA. Moldavia Air ka kaluar edhe operacionin e sigurisë së auditimit dhe mori çertifikatë operatori IOSA. Në maj të vitit 2006, Moldavia Air zbatoi e-blerjen e biletave për të gjitha fluturimet e saj. Çertifikata e operatorit ajror oldavia Air lejonte transportin e pasagjerëve, mallrave dhe postës nga korriku i 2007-tës.[3]

Në shkurt të vitit 2015, Moldavia Air ndërpreu tre rrugët për Bukuresht, Kiev dhe Sochi si kontratë me Tandem Aero, e cila i operonte ato në kuadër të Moldavia Air, u ndërpre.[4]

Destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moldavia Air operon fluturime të destinacioneve të ndryshme Evropiane metropolitane nga baza e tij në Aeroportin Ndërkombëtar Chișinău si dhe shtesat sezonale dhe fluturime në Bullgari, Egjipt, Greqi dhe Turqi.

Marrëveshjet Codeshare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moldavia Air ka marrëveshjet codeshare me këto kompani ajrore (si e korrik 2015):

Flota[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flota aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moldavia Air Airbus A320-200
Moldavia Air Embraer E-190

Flota e Moldavia Air përbëhet nga këto avionë nga korriku i 2015-ës:[5]

Flota Moldova Air
Lloji Në Flotë Urdhrat Pasagjerët Shënime
J Y Gjithsej
Airbus A319-100 1 0 138 138
Airbus A320-200 2 8 162 170
Airbus A321-200 1 0 220 220 e dhënë me qira nga Hermes Airlines[6]
Embraer E-190 2 6 108 114
Gjithsej 6

Zhvillimi i flotës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001, Moldavi Air dha me qira aeroplanët Embraer 120 dhe 145. Dy Yakovlev Jak-42s u kthyen në Rusi në fund të vitit 2003 dhe 2004. E fundit, Tupolev Tu-154B (ER-85285) u shkatërrua në 5 korrik të vitit 2006.

Në nëntor të vitit 2006, 93.1 milion Moldave lei (rreth 6 milion euro) janë transferuar nga buxheti shtetëror i vitit 2006 për Moldavia Air. Me një tjetër 9 milionë lei të marra nga një bankë, është blerë një nga gjashtë Airbusët A320. Opozita politike në atë kohë kishte dyshime në lidhje me transparencën e kësaj marrëveshje.[7] Në qershor të vitit 2007, Moldavia Air dha përsëri një Airbus A320 për qiradhënësi pas 38 muaj të shërbimit.[8]

Një MD-82 (SX-BSQ) nga SkyWings ishte dhënë me qira për 5 muaj, nga 15 maj deri në tetor të vitit 2007.[9]

Tupolev Tu-134 operoi në fluturimet Moskë dhe Stamboll më shpesh kur Airbus-i i dytë la flotën. Në të kaluarën e Moldavia Air mori me qira një Cirrus Airlines Boeing 737-500, Linja ajrore Moldaviane Fokker 100, Air Via A320 bullgare, Jet Tran Air MD81/82s dhe Khors Air M82 si një zëvendësim. Jak-40 zëvendësoi Embraer EMB-120 (p.sh. në Pragë apo Vjenë) kur avioni ishte në mbajtje.

Embraer EMB 120 Brazilia i parë ishte pjesë e flotës nga 12 tetor 2001 deri më 28 shtator të vitit 2006, kur ishte transferuar në Tandem Aero. I dyti Embraer 120RT fluturoi në mes të 23 prill 2004 dhe 26 Mars të vitit 2005 për Moldavia Air. I dyti Embraer EMB120 Brazilias ishte blerë në vitin 2006. Në shkurt të vitit 2015, Moldavia Air futi gradualisht të vetmin Embraer EMB-120 të mbetur i cili ishte operuar me qira nga Tandem Aero.[4]

Embraer nënshkroi një urdhër të fortë me Moldavia Air për 2 avionë rajonal Embraer 190 të klasës së parë. Kontrata përfshiu të drejtat e blerjes të një avioni tjetër. Dërgesa ishte më 10 maj të vitit 2010.

Ajrorja ka disa Yakovlev të vlefshme ajrore, aeroplanë Tupolev dhe Antonov të ruajtur në Aeroportin Chișinău, por këto janë përdorur kryesisht për fluturime me qera. Në mënyrë të detajuar ka rreth tre Tupolev Tu-134s, katër Yakovlev Jak-40s, një Yakovlev Jak-42, gjashtë Antonov An-24 RVs/Bs dhe një Antonov An-26 të përdorur për transportin e ngarkesave.[citim i duhur]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, Moldavia Air transportoi 506,000 udhëtarë. Në vitin 2013, Moldavia Air transportoi 527,000 udhëtarë.[10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Contact us."
  2. ^ History Arkivuar 16 korrik 2011 tek Wayback Machine Archived Arkivuar 15 nëntor 2015 tek Wayback Machine 13 May 2011 at WebCite
  3. ^ Civil Aviation Authority of the Republic of Moldova Arkivuar 3 prill 2011 tek Wayback Machine Archived Arkivuar 15 nëntor 2015 tek Wayback Machine 13 May 2011 at WebCite
  4. ^ a b http://ch-aviation.com/portal/news/36203-air-moldova-ends-embraer-120-operations
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2016. Marrë më 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2015. Marrë më 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  7. ^ "All Moldova". Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2006. Marrë më 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Airfleets Archived Arkivuar 15 nëntor 2015 tek Wayback Machine 13 May 2011 at WebCite
  9. ^ Airliners Archived Arkivuar 14 nëntor 2012 tek Wayback Machine 13 May 2011 at WebCite
  10. ^ "Air Moldova website". Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2016. Marrë më 15 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mediat e lidhura me Ajër Moldavia në Wikimedia Commons